Rośliny do biura

Top 5 roślin doniczkowych do biura

Wiele z wykonywanych obecnie zawodów opiera się na pracy biurowej w towarzystwie komputera. Długie godziny spędzone nad monitorem i klawiaturą, niezależnie od tego czy w domowym “home office” czy przy biurku w siedzibie firmy, potrafią być męczące. W takim przypadku warto zadbać o przestrzeń wokół siebie i wprowadzić do niej więcej relaksującej zieleni.

Korzyści z roślin w biurze

Rośliny od dawna wykorzystywane są jako niemal nieodzowny element pomieszczeń biurowych. Zieleń wewnętrzna nie tylko oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, ale również poprawia nastrój pracowników, podnosi kreatywność, a kolor liści pozwala odpocząć oczom od sztucznego oświetlenia lamp i monitorów.

Wybór odpowiednich roślin

Wybierając rośliny do biura najlepiej kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, jeśli okaz będzie stać na biurku, a nie na parapecie, to lepiej postawić na gatunek, który z reguły dobrze znosi ciemniejsze stanowisko. Poza tym, dobrze wybierać rośliny łatwe w uprawie, które będą ładnie się prezentowały pomimo nieznacznej liczby zabiegów pielęgnacyjnych.

Top 5 roślin doniczkowych do biura

1. Epipremnum złociste

To pnącze to absolutna klasyka biurowych roślin doniczkowych. Jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie i poradzi sobie nawet na ciemniejszym stanowisku. Występuje w wielu odmianach, często o pstrokatych liściach z kremowymi lub żółtymi przebarwieniami (np. ‘Marble Queen’, ‘N’joy’, ‘Neon’). Regularne podcinanie pędów pozwoli zachować ładny, gęsty pokrój rośliny. W przypadku epipremnum należy głównie uważać, aby rośliny nie przelać – zareaguje pojawieniem się plam na liściach, ich żółknięciem lub odpadaniem.

2. Aglaonema zmienna

Znana wcześniej głównie z filmu “Leon zawodowiec”, obecnie zyskuje coraz większą popularność jako roślina domowa. Świetnie sprawdzi się w roli zieleni biurowej, ponieważ dobrze rośnie w półcieniu, nawet ustawiona dość daleko od okna. Nie ma również szczególnych wymagań co do podłoża czy podlewania. Występuje w wielu odmianach, nierzadko o fantazyjnych wzorach i kolorach liści. Pomimo wielu zalet, aglaonema jest rośliną dość silnie trującą. Należy więc unikać kontaktu z jej sokiem.

3. Zamiokulkas zamiolistny

Bardzo dobrze znana i lubiana roślina doniczkowa. Często zamiokulkas określany jest jako gatunek “nie do zdarcia” polecany dla osób początkujących w opiece nad roślinami. Dlaczego? Poradzi sobie zarówno na jasnym, jak i ciemnym stanowisku, świetnie znosi przesuszenie, lubi ciasne doniczki i dobrze rośnie nawet w niezbyt żyznym podłożu, dlatego rzadko wymaga przesadzenia. Należy jedynie uważać na nadmierne podlewanie. Dodatkowo zamiokulkas znany jest ze swoich zdolności filtrowania zanieczyszczeń powietrza, a jego pierzaste, błyszczące liście wyglądają niezwykle ozdobnie. Powiedzcie sami – czyż nie jest idealny? 😉

4. Grubosz jajowaty

Popularne “drzewko szczęścia”. Jest sukulentem bardzo prostym w uprawie, dobrze znosi przesuszenie, nawet jeśli koledzy z pracy zapomną go podlać w trakcie naszego urlopu 😉 Natomiast w okresie grzewczym równie dobrze poradzi sobie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Wymaga dość jasnego stanowiska, więc nie należy go ustawiać w dużej odległości od okna. Ze względu na łatwość w uprawie i ciekawy pokrój, grubosz świetnie się sprawdzi w postaci mini-drzewka do biura 😉

5. Aspidistra wyniosła

Jest niezwykle wytrzymała na niekorzystne czynniki zewnętrzne, dlatego też potocznie często nazywa się ją “rośliną o żelaznych liściach”. Dobrze poradzi sobie zarówno na jasnym, jak i ciemniejszym stanowisku. Toleruje suche powietrze w sezonie grzewczym i przeciągi latem. Do szczęścia wystarczy jej jedynie dość przepuszczalne, średnio żyzne podłoże i umiarkowane podlewanie. Nie wymaga również częstego przesadzania, jedynie co około 5 lat. Wszystko to czyni aspidistrę świetną, mało wymagającą towarzyszką pracy w biurze. Należy jedynie pamiętać, że roślina ta rośnie powoli – rocznie wytwarza jedynie 4-5 nowych liści.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zestawieniu Top 5 roślin doniczkowych do biura wybierzesz najlepsze gatunki dla siebie. Jeśli jednak szukasz specjalistycznej pomocy w doborze roślin dla Twojego biura, restauracji hotelu lub innego wnętrza, skontaktuj się z nami! Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu pomagamy innym zaprzyjaźnić się ze swoimi zielonymi podopiecznymi. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.