O czym warto pamiętać o tej porze roku?
Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią znacznie różni się od zabiegów wykonywanych w ogrodzie. Rośliny rosnące w pomieszczeniach nie są narażone na gwałtowne spadki temperatur, jednak ogrzewanie, spadek wilgotności powietrza i mniejsza ilość światła słonecznego mogą wpływać negatywnie na ich zdrowie. Na co zwrócić uwagę, aby pomóc im przetrwać ten trudny sezon?
Temperatura
Gatunki uprawiane we wnętrzach zazwyczaj pochodzą z ciepłych rejonów świata, gdzie wegetacja trwa przez cały rok. Mimo to, mniejsza dostępność światła jesienią spowalnia ich wzrost. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu może korzystnie wpłynąć na kondycję roślin, dając im szansę na spowolnienie metabolizmu i tym samym regenerację przed intensywnym wzrostem na wiosnę. Optymalna temperatura dla większości roślin doniczkowych jesienią i zimą to 16 – 18 stopni Celsjusza, jednak niektóre gatunki preferują mocniejsze ochłodzenie, dlatego warto to sprawdzić, np. w książkach o pielęgnacji lub atlasie roślin doniczkowych. „Chłodnolubne” okazy na zimę najlepiej przenieść do mniej ogrzewanego pomieszczenia, np. na korytarz lub do piwnicy z oknem.
Wilgotność powietrza
Żółknięcie i obumieranie liści, zasychanie końcówek oraz ataki szkodników to często efekty zbyt suchego powietrza spowodowanego ogrzewaniem. Zawartość pary wodnej w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny, powinna wynosić od 40% do 60%. Jeżeli wilgotność powietrza jesienią lub w zimie spada poniżej tego poziomu, należy jak najszybciej wprowadzić środki zaradcze.
Sposoby na zwiększenie wilgotności
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżacza powietrza, szczególnie takiego z funkcją oczyszczania, który dodatkowo filtruje nadmiar kurzu. Możemy także ustawić rośliny w większym skupisku, co ograniczy transpirację wody z liści. Kolejnym sposobem jest ustawienie doniczek na większych podstawkach z żwirem zalanym wodą lub wieszanie na kaloryferze wilgotnego ręcznika lub ceramicznych pojemników z wodą.
Kontrola temperatury i wilgotności powietrza
Warto pamiętać, że temperatura i wilgotność powietrza przy oknie czy kaloryferze może znacznie różnić się od tej wewnątrz pomieszczenia. Dlatego dobrze jest używać higrometru z termometrem, aby dokładnie monitorować warunki wokół roślin.
Światło
Ze względu na krótszy dzień i większe zachmurzenie, jesienią i zimą do roślin dociera mniej promieni słonecznych. W tym okresie można rozważyć sztuczne doświetlanie, szczególnie w przypadku roślin wrażliwych na niedobór światła. Do tego celu potrzebne są specjalistyczne lampy zaopatrzone w żarówki o parametrach pozwalających pobudzić fotosyntezę. Żarówki, których używamy do oświetlania naszych pomieszczeń, nie zdadzą tutaj egzaminu.
Podlewanie
Podlewanie roślin jesienią i zimą należy dostosować do ich spowolnionego metabolizmu. Jednak ilość podawanej wody i częstotliwość podlewania zależą również do temperatury panującej w pomieszczeniu i wilgotności powietrza. Aby określić prawidłowy sposób nawadniania roślin jesienią i zimą, regularnie sprawdzajmy wilgotność podłoża palcem i podlewajmy rośliny dopiero wtedy, gdy górna warstwa gleby przeschnie.
Nawożenie
Od października ograniczamy nawożenie roślin domowych, jednak najlepiej nie rezygnować z niego kompletnie, szczególnie gdy stosujemy sztuczne doświetlanie lub rośliny rosną w mocno ogrzewanym pomieszczeniu. Spoczynek roślin w naszych domach, gdzie panuje dość wysoka temperatura, nie jest całkowity, a wzrost, choć wolniejszy, pozostaje zachowany. Z tego względu rośliny doniczkowe warto zasilać również w tym okresie, jednak rzadziej i mniejszą dawką nawozu. Szczególnie dobrze w jesiennej i zimowej pielęgnacji roślin sprawdzą się delikatne nawozy humusowe.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Do zabiegów pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią warto dodać regularne przecieranie liście z kurzu czystą, wilgotną ściereczką. Należy również usuwać żółknące i zaschnięte liście, używając do tego zdezynfekowanych narzędzi. W tym okresie rośliny są bardziej narażone na ataki szkodników. Regularna obserwacja liści pomoże nam wcześnie wykryć problem i w porę zareagować.
Podsumowanie
Jesień to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby roślin, a ich pielęgnację dostosować do zmieniających się warunków. Dzięki odpowiednim zabiegom nasze rośliny będą mogły przetrwać zimę w dobrej kondycji, a wiosną “rozbudzić się” z pełnią sił.
Chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowej pielęgnacji roślin doniczkowych? Kliknij tutaj.