pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią

Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią

O czym warto pamiętać o tej porze roku?

Pielęgnacja roślin doniczkowych jesienią znacznie różni się od zabiegów wykonywanych w ogrodzie. Rośliny rosnące w pomieszczeniach nie są narażone na gwałtowne spadki temperatur, jednak ogrzewanie, spadek wilgotności powietrza i mniejsza ilość światła słonecznego mogą wpływać negatywnie na ich zdrowie. Na co zwrócić uwagę, aby pomóc im przetrwać ten trudny sezon?

Temperatura

Gatunki uprawiane we wnętrzach zazwyczaj pochodzą z ciepłych rejonów świata, gdzie wegetacja trwa przez cały rok. Mimo to, mniejsza dostępność światła jesienią spowalnia ich wzrost. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu może korzystnie wpłynąć na kondycję roślin, dając im szansę na spowolnienie metabolizmu i tym samym regenerację przed intensywnym wzrostem na wiosnę. Optymalna temperatura dla większości roślin doniczkowych jesienią i zimą to 16 – 18 stopni Celsjusza, jednak niektóre gatunki preferują mocniejsze ochłodzenie, dlatego warto to sprawdzić, np. w książkach o pielęgnacji lub atlasie roślin doniczkowych. „Chłodnolubne” okazy na zimę najlepiej przenieść do mniej ogrzewanego pomieszczenia, np. na korytarz lub do piwnicy z oknem.

Wilgotność powietrza

Żółknięcie i obumieranie liści, zasychanie końcówek oraz ataki szkodników to często efekty zbyt suchego powietrza spowodowanego ogrzewaniem. Zawartość pary wodnej w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny, powinna wynosić od 40% do 60%. Jeżeli wilgotność powietrza jesienią lub w zimie spada poniżej tego poziomu, należy jak najszybciej wprowadzić środki zaradcze.

Sposoby na zwiększenie wilgotności

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżacza powietrza, szczególnie takiego z funkcją oczyszczania, który dodatkowo filtruje nadmiar kurzu. Możemy także ustawić rośliny w większym skupisku, co ograniczy transpirację wody z liści. Kolejnym sposobem jest ustawienie doniczek na większych podstawkach z żwirem zalanym wodą lub wieszanie na kaloryferze wilgotnego ręcznika lub ceramicznych pojemników z wodą.

Kontrola temperatury i wilgotności powietrza

Warto pamiętać, że temperatura i wilgotność powietrza przy oknie czy kaloryferze może znacznie różnić się od tej wewnątrz pomieszczenia. Dlatego dobrze jest używać higrometru z termometrem, aby dokładnie monitorować warunki wokół roślin.

Światło

Ze względu na krótszy dzień i większe zachmurzenie, jesienią i zimą do roślin dociera mniej promieni słonecznych. W tym okresie można rozważyć sztuczne doświetlanie, szczególnie w przypadku roślin wrażliwych na niedobór światła. Do tego celu potrzebne są specjalistyczne lampy zaopatrzone w żarówki o parametrach pozwalających pobudzić fotosyntezę. Żarówki, których używamy do oświetlania naszych pomieszczeń, nie zdadzą tutaj egzaminu.

Podlewanie

Podlewanie roślin jesienią i zimą należy dostosować do ich spowolnionego metabolizmu. Jednak ilość podawanej wody i częstotliwość podlewania zależą również do temperatury panującej w pomieszczeniu i wilgotności powietrza. Aby określić prawidłowy sposób nawadniania roślin jesienią i zimą, regularnie sprawdzajmy wilgotność podłoża palcem i podlewajmy rośliny dopiero wtedy, gdy górna warstwa gleby przeschnie.

Nawożenie

Od października ograniczamy nawożenie roślin domowych, jednak najlepiej nie rezygnować z niego kompletnie, szczególnie gdy stosujemy sztuczne doświetlanie lub rośliny rosną w mocno ogrzewanym pomieszczeniu. Spoczynek roślin w naszych domach, gdzie panuje dość wysoka temperatura, nie jest całkowity, a wzrost, choć wolniejszy, pozostaje zachowany. Z tego względu rośliny doniczkowe warto zasilać również w tym okresie, jednak rzadziej i mniejszą dawką nawozu. Szczególnie dobrze w jesiennej i zimowej pielęgnacji roślin sprawdzą się delikatne nawozy humusowe.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Do zabiegów pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią warto dodać regularne przecieranie liście z kurzu czystą, wilgotną ściereczką. Należy również usuwać żółknące i zaschnięte liście, używając do tego zdezynfekowanych narzędzi. W tym okresie rośliny są bardziej narażone na ataki szkodników. Regularna obserwacja liści pomoże nam wcześnie wykryć problem i w porę zareagować.

Podsumowanie

Jesień to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby roślin, a ich pielęgnację dostosować do zmieniających się warunków. Dzięki odpowiednim zabiegom nasze rośliny będą mogły przetrwać zimę w dobrej kondycji, a wiosną “rozbudzić się” z pełnią sił.

Chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowej pielęgnacji roślin doniczkowych? Kliknij tutaj.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.

pielęgnacja paproci domowych

Pielęgnacja paproci domowych

Paprocie są jednymi z najstarszych roślin lądowych na Ziemi i z powodzeniem zdobią wnętrza naszych domów od pokoleń. Ich niezwykłe, dekoracyjne liście o różnorodnych kształtach,

Czytaj dalej
uprawa hydroponiczna roślin

Hydroponiczna uprawa roślin

Czym jest uprawa hydroponiczna? Uprawa hydroponiczna to metoda uprawy roślin, która odbywa się bez użycia gleby. Rośliny są umieszczane bezpośrednio w wodzie, a dokładniej –

Czytaj dalej