choroby grzybowe roślin doniczkowych

Choroby grzybowe roślin doniczkowych

Wyobraź sobie taką sytuację – masz trochę czasu, więc postanawiasz przyjrzeć się lepiej swoim roślinom. Niespiesznie oglądasz kolejne okazy i podziwiasz pięknie wybarwione liście. Nagle widzisz ją – plamę! Szpeci i denerwuje, dlatego szybko pozbywasz się porażonej części rośliny. Za jakiś czas, przy następnej kontroli, odkrywasz kolejne ciemne zmiany… Zachodzisz w głowę, co robić, aby pomóc swojemu ulubieńcowi.

Każdy miłośnik roślin zapewne miał do czynienia z podobną sytuacją, dlatego dziś podpowiadamy, jak radzić sobie z chorobami grzybowymi w uprawie doniczkowej.

Jakie są objawy choroby grzybowej roślin doniczkowych?

Grzyby są jednymi z najczęstszych patogenów wywołujących choroby roślin. Zasadniczo obrały one dwie strategie żerowania na tkankach roślinnych – mogą pobierać składniki pokarmowe wprost z żywego organizmu lub wydzielać związki prowadzące do śmierci rośliny, a następnie żywić się obumarłą materią.

Objawy chorobowe roślin

Objawy chorobowe roślin wywołane przez patogeny grzybowe są dość zróżnicowane. Najczęściej są to ciemne plamy – brunatne, brązowe lub czarne. Zazwyczaj są one obwiedzione jaśniejszą, żółtą obwódką lub na ich powierzchni można dostrzec skupiska zarodników lub puszysty nalot. Inne gatunki grzybów mogą powodować powstawanie mączystego osadu na powierzchni liści oraz gniecie tkanek. Do niespecyficznych objawów należą zahamowanie wzrostu i rozwoju oraz utrata turgoru.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Zarodniki najczęściej roznoszą się poprzez wiatr, wodę lub insekty. Po zetknięciu z powierzchnią rośliny, przyczepiają się do tkanki, a następnie kiełkują. Grzybnia wnika do ciała roślin poprzez rany, naturalne otwory jak np. aparaty szparkowe i, niestety, w niektórych przypadkach, również przez nieuszkodzoną tkanką, którą najpierw osłabia wydzielanymi enzymami.

Skuteczne metody leczenia chorób grzybowych roślin doniczkowych

Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie nawadniania. Grzyby chętnie rosną w wilgotnym środowisku, dlatego przesuszenie podłoża zazwyczaj hamuje ich rozwój. Powinniśmy jednak uważać, by wraz z grzybem nie zasuszyć również rośliny.

Kiedy przesadzić roślinę?

Jeśli podłoże jest nieprzepuszczalne, bardzo wilgotne i nie wysycha lub w przypadku rozległej infekcji możemy również ratunkowo spróbować przesadzić roślinę. Taki zabieg wykonujmy jedynie w ostatecznych przypadkach (np. przy zastosowaniu bardzo zbitego, nieodpowiedniego podłoża), ponieważ może on, szczególnie w czasie spoczynku zimowego, dodatkowo osłabić roślinę.

Zastosowanie fungicydów

Ważnym etapem leczenia choroby grzybowej jest zastosowanie fungicydów, czyli preparatów grzybobójczych. Na rynku dostępnych jest wiele środków zwalczających zakażenie grzybami u roślin. Niektóre z nich opierają się na działaniu związków chemicznych, w tym soli nieorganicznych czy naturalnych substancji aktywnych. Inne bazują na biologicznych metodach zwalczania zakażenia poprzez wprowadzenie drugiego gatunku grzyba, który nie zagraża roślinom, a żywi się patogenem. Wybierając środek grzybobójczy postępujmy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

Mamy nadzieję, że ta lektura pomoże nieco „oswoić” się z tematem zakażeń grzybowych u roślin oraz metod ich zwalczania. Osoby, które zmagają się z podobnymi problemami i poszukują specjalistycznej porady, mogą uzyskać ją korzystając z usług zielonego pogotowia oraz konsultacji z fizjologiem roślin. Nasi eksperci poprzez indywidualne podejście do każdego przypadku oraz jego dokładną analizę pomogą dobrać odpowiednie metody leczenia oraz poprawić sposoby dbania o zieleń w każdym wnętrzu.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.