zdrowe rośliny w donicach

Zdrowe Rośliny: Odkryj Tajniki Pielęgnacji i Walki z Chorobami!

Zdrowe rośliny – to możliwe! Poznaj najczęstsze przyczyny chorób roślin domowych i naucz się je zwalczać. Większość osób rozpoczynając swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych marzy o domowej dżungli czy zielonych parapetach wypełnionych soczystymi i intensywnie wybarwionymi liśćmi.

Zachwyceni pięknymi, niekiedy egzotycznymi okazami w kwiaciarni czy na targu, dajemy się skusić na zakup nowego egzemplarza do naszej powiększającej się zielonej kolekcji. Nowy nabytek, ustawiony na honorowym miejscu, przez jakiś czas cieszy nasze oko i pozwala poczuć się jak prawdziwy „domowy ogrodnik”. Nieco później czar pryska i pojawiają się pierwsze objawy choroby – żółknięcie i zrzucanie liści, brak wzrostu, gnicie lub zasychanie.

Wtedy jeszcze nie tracimy nadziei, wierząc, że pogorszenie stanu naszego ulubieńca jest przejściowe. Nie zmieniamy również niczego sposobie opieki nad rośliną przy założeniu, że za jakiś czas przystosuje się ona do nowych warunków i zacznie wypuszczać świeże liście i pędy. Często jednak tak się nie dzieje, roślina ostatecznie ląduje na śmietniku, a nasz zapał do stworzenia zielonego wnętrza powoli słabnie.

Jeśli opisana sytuacja spotkała i Ciebie, nie zakładaj, że nie masz „ręki do roślin”. Każdy może nauczyć się właściwych metod pielęgnacji i uzyskać wymarzony efekt wnętrza wypełnionego zielenią. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim poznanie przyczyn, przez które nasze rośliny chorują, a następnie wdrożenie odpowiedniego planu działania.

Poniżej przedstawiamy największe wyzwania w opiece nad roślinami domowymi.

Atak szkodników

Szkodniki roślin doniczkowych to niewielkie organizmy żerujące na częściach nad- lub podziemnych rośliny prowadząc do osłabienia jej witalności. Zaliczamy do nich przede wszystkim insekty (wciornastki, wełnowce, tarczniki, ziemiórki, mszyce), ale również pajęczaki (przędziorki) lub inne stawonogi (skoczogonki) i nicienie.

Pierwszym krokiem do podjęcia walki ze szkodnikami jest rozpoznanie ich występowania na roślinie. Wbrew pozorom nie zawsze jest to łatwe zadanie, ponieważ niektóre z nich są naprawdę niewielkie i ciężko je dostrzec gołym okiem. W takim przypadku pomocna może się okazać obserwacja liści i pędów przy użyciu szkła powiększającego. Dobrze również zwrócić uwagę na inne symptomy żerowania szkodników, takie jak lepka ciecz na liściach, wgłębienia krawędzi młodych liści, „pajęczynki” czy odbarwienia blaszki liściowej w wyniku wyssania jej zawartości.

Ponadto, należy pamiętać, że niektóre szkodniki żerują w glebie. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu naszej rośliny, „lokatorów” warto także poszukać w doniczce oraz przy korzeniach.

Techniki zwalczania poszczególnych rodzajów szkodników mogą się różnić, jednak najczęściej stosuje się usuwanie mechaniczne lub mycie roślin, opryski specjalistycznymi preparatami oraz wymianę podłoża.

Choroby grzybowe

Kolejnym groźnym przeciwnikiem w walce o zdrowe i piękne rośliny są choroby wywoływane przez patogeny grzybowe. W domowych uprawach najczęstsze objawy chorób grzybowych to zmiany na liściach, takie jak ciemne, brązowe lub żółte plamy (objawy chorób jak plamistość liści, antraknoza, alternarioza), ciemne plamy z puszystym, szarym nalotem (objawy szarej pleśni) lub jasne, mączyste naloty (objawy mączniaka prawdziwego).

Do zwalczania chorób grzybowych stosuje się fungicydy w formie oprysku lub podania dokorzeniowego. W niektórych przypadkach pomocne może się również okazać zmniejszenie wilgotności podłoża.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów grzybobójczych o różnym spektrum działania. Wśród nich można znaleźć również takie oparte o substancje pochodzenia naturalnego lub biologiczne działanie organizmów żywiących się patogenem grzybowym.

Warunki zewnętrzne

Rośliny, tak jak ludzie i zwierzęta, mogą odczuwać stres. Zazwyczaj jest on wywołany czynnikami, jakie panują w otoczeniu – temperaturą, natężeniem światła, wilgotnością powietrza, dostępnością wody oraz mikro- i makroelementów w podłożu. Do prawidłowego wzrostu rośliny wymagają odpowiednich wartości każdego z wymienionych parametrów. Natomiast niewłaściwe warunki uprawy mogą odbijać się na ich zdrowiu w różnych sposób. W tym przypadku często obserwowane są zaburzenia rozwoju, utrata turgoru, ciemnofioletowe lub czerwonawe przebarwienia (efekt nagromadzenia substancji antyoksydacyjnych), utrata zielonego barwnika (chloroza), a nawet martwica tkanek.

Co więcej, „zestresowane” rośliny, w wyniku spadku ich naturalnych reakcji obronnych, są bardziej narażone na wspomniane wcześniej ataki szkodników i choroby grzybowe, co dodatkowo pogłębia problem utrzymania ich w dobrej kondycji.

Odkrycie optymalnych warunków uprawy zielonych podopiecznych początkowo może wydawać się nam trudne. Jest to kwestia pewnej wprawy oraz dokładnego poznania wymogów gatunkowych roślin w naszych domach.

Jeśli masz problem ze swoimi roślinami i nie umiesz sobie z nimi poradzić, skontaktuj się z nami tutaj.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.