wciornastki

Wciornastki – objawy, gdzie żerują, jak zwalczać?

Widzisz na roślinach nienaturalne deformacje, plamki i szkody, które psują ozdobny efekt zielonej ściany? To mogą być wciornastki — szkodniki roślin doniczkowych. Niektóre gatunki są niezwykle uparte, ale dzięki sprawdzonym sposobom łatwo się ich pozbędziesz. Przeczytaj wpis i poznaj domowe oraz chemiczne sposoby na ochronę roślin ozdobnych przed wciornastkami.

Wciornastki – Czym są te owady?

Wciornastki to licząca sobie ponad 5 tysięcy gatunków grupa owadów, szkodników roślin, których rozmiar ciała nie przekracza zwykle 1-3 mm. Wciornastki na ogół odżywiają się sokami roślin lub nektarem kwiatów. 

Dorosły owad żyje wprawdzie tylko 2 do 4 tygodni, ale może w tym czasie złożyć kilkadziesiąt jaj, z których wylęgną się larwy, a następnie rozwiną kolejne owady dorosłe (cykl życiowy trwa ok. 10-30 dni). 

Dorosłe osobniki są uskrzydlone, natomiast larwy bezskrzydłe. Skrzydła z długą strzępiną. 

Owady posiadają czułka, a odnóża zakończone przylgami – stąd też ich inna nazwa, przylżeńce. 

Ubarwienie ciemne, szare do czarnego bądź brązowawe. Larwy barwy białej, żółtej. Szkodnik posiada aparat gębowy typu kłująco-ssącego. Wciornastek jest bardzo ruchliwy.

Przyczyny pojawienia się szkodników na uprawach roślin

 • Wysoka temperatura i suche powietrze
 • Obecność szkodnika w najbliższym otoczeniu – ogród, taras, na którym rośliny doniczkowe spędzają sezon letni, a także rośliny warzywne i uprawy rolne
 • Kupiony materiał roślinny posiadał już szkodnika

Jak zwalczyć wciornastki – Zapobieganie i sposoby walki ze szkodnikiem

Najczęstszym źródłem pojawienia się szkodników na roślinach doniczkowych jest nasz ogród, w którym znajdują się zainfekowane rośliny. Warto zadbać o ich zdrowie w ogrodzie co zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodników. 

Jeśli już jest za późno i zauważymy obecność wciornastka, należy jak najszybciej odseparować zarażoną roślinę. Jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, będą na pewno odporniejsze na potencjalne ataki, szczególnie 

jesienią i zimą. 

Warto też zwrócić uwagę na rośliny, które kupujemy w dużych sklepach ogrodniczych, 

bądź supermarketach. Dopiero po pewnym czasie może okazać się, że nowo kupiona roślina jest zainfekowana.

Wciornastki – objawy i szkodliwość

Wciornastki żywią się sokiem roślinnym, nakłuwają niezdrewniałe części roślin, a następnie wysysają treść komórkową. Mogą żerować także na kwiatach, doprowadzając do ich zasychania. 

Obecność szkodnika początkowo możemy rozpoznać po jasnych plamach, powstałych przez nakłuwanie roślin, następnie stają się one bardziej srebrzyste. Na srebrzystych przebarwieniach zaobserwujemy czarne kropki, grudki, które są odchodami szkodnika. Z czasem, przy dużej kolonii, liście mogą zasychać. Wciornastki są niewielkie, tak więc do identyfikacji przyda się lupa.

Domowe sposoby zwalczania wciornastków

Wciornastki są trudne w zwalczaniu. Jeżeli to możliwe roślinom uprawianym w pojemnikach można przemyć liście mieszaniną wody z mydłem, a następnie przenieść do chłodniejszego pomieszczenia o podwyższonej wilgotności powietrza. Wciornastki można również zwalczać metodą mechaniczną. 

W tym celu należy rozwiesić w pobliżu roślin niebieskie tablice lepowe. W uprawach stosuje się również wprowadzanie naturalnych wrogów wciornastka.

Jak przygotować domowy oprysk na wciornastki?

Aby przygotować domowy oprysk na wciornastki, możesz wykorzystać następujące składniki:

Składniki:

 • 1 litr wody
 • 1 łyżka płynnego mydła (np. mydło do naczyń)
 • 1 łyżka oleju roślinnego (np. olej rzepakowy lub oliwa z oliwek)

Instrukcje:

 1. Wlej litr wody do pojemnika.
 2. Dodaj 1 łyżkę płynnego mydła do naczyń do wody. Płynne mydło pomoże rozbić powierzchniowe napięcie wody, ułatwiając rozprzestrzenianie się oprysku na liściach.
 3. Następnie dodaj 1 łyżkę oleju roślinnego. Olej ten pomoże zadziałać na wciornastki, które mają powłokę ochronną na swoim ciele.
 4. Dokładnie wymieszaj składniki, aby uzyskać jednolitą mieszankę.
 5. Gotowy oprysk przelej do butelki ze spryskiwaczem.
 6. Opryskuj rośliny dotknięte wciornastkami, starając się pokryć całą powierzchnię liści.

Chemiczny preparat na wciornastki

Najskuteczniejszymi środkami chemicznymi są te do sporządzania koncentratów do opryskiwania. Roślinę najlepiej jest dokładnie opryskać sporządzoną cieczą roboczą i zawinąć w foliowym worku na kilka godzin, dzięki czemu dotrze do wszystkich zakamarków i zlikwiduje żyjące tam szkodniki. 

Zabieg wykonujemy na wolnym powietrzu z uwagi na toksyczność środka ochrony roślin. Oprysk należy powtórzyć po 7 dniach. Jeśli to nie pomoże, należy zmienić środek chemiczny, ponieważ szkodnik szybko uodparnia się na stosowaną chemię. Oprócz oprysków można zastosować również pałeczki owadobójcze.

Chemiczne i domowe sposoby na wciornastki – Podsumowanie

Teraz już znasz chemiczne i domowe sposoby na wciornastki. Jeśli zauważysz, że owady żerują na roślinach, sugerujemy podjąć działanie najszybciej, jak to możliwe. W ten sposób ochronisz rośliny przed uszkodzeniem, a nawet ich obumarciem. 

Szukasz inspiracji na zagospodarowanie wnętrza domu lub biura? 

Poznaj nasze zielone ściany i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.