ściana z mchu

Ściana z mchu chrobotek – Jak powstaje panel z mchu dekoracyjnego?

Chciałbyś do swojego domu albo biura zaprosić mech dekoracyjny, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Tutaj się tego dowiesz.

Czym jest mech dekoracyjny?

To nic innego jak mech leśny płaski lub kępkowy poddany procesowi stabilizacji.

Czym jest chrobotek reniferowy?

Na ściany lub obrazy zielone często stosuje się także porost – chrobotek reniferowy, który po zabarwieniu na zielono również wygląda bardzo dekoracyjnie. Jego również poddaje się obróbce. Warto zaznaczyć, że o ile chrobotek często jest barwiony na różne kolory, o tyle mech najczęściej występuje w swoim naturalnym kolorze butelkowej zieleni.

Stabilizacja – Dlaczego jest tak ważna podczas tworzenia ściany z mchu?

Jest to proces, podczas którego roślina najpierw zostaje wysuszona, a później moczona w specjalnym roztworze (na przykład woda z gliceryną). Po kilkudniowym etapie namaczania roślina znów poddawana jest osuszaniu. 

Rośliny zbierane są w momencie szczytu swojego rozwoju, dzięki czemu tak pięknie się prezentują. Dzięki poddaniu ich procesowi stabilizacji mamy pewność, że zachowają swój najlepszy wygląd na długie lata. 

Jak powstaje panel z mchem na ścianie?

Gdy roślina jest już odpowiednio przygotowana, czas na montaż. Specjaliści montują ją do płyty MDF lub PCV. Najczęściej stosuje się tu technikę kleju na gorąco. Rośliny na takich gotowych panelach mogą być uformowane w dowolne kształty, lub też wymieszane gatunkami.  

ściana z mchu

Rodzaj mchu na ścianę a efekt dekoracyjny panelu ściennego

Mech płaski stworzy powierzchnię zupełnie płaską, ale niejednolitą pod względem koloru. Dzięki temu taki  obraz/panel czy ściana z niego wykonana będzie dawała wrażenie głębi. Mech kępkowy nazywany jest poduszkowym właśnie ze względu na swój kształt. 

Ściana z niego stworzona będzie miała niejednolitą strukturę składającą się z dużej ilości różnego rozmiaru poduszeczek. Obydwa te mchy z powodzeniem można łączyć na zielonej ścianie – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Zielona ściana z chrobotka na wymiar – Jaka będzie w dotyku?

Chrobotek reniferowy jest porostem, który w trakcie obróbki jest barwiony. Najczęściej są to różne odcienie zieleni. Zielona ściana z chrobotka będzie puszysta i wyjątkowo miła w dotyku (ale uwaga, nie należy z tym przesadzać!)

Ściana z chrobotka reniferowego lub mchu – Jak o nią dbać, by zachowała swój charakter dekoracyjny?

I tutaj ukłon w stronę zapominalskich – ta roślina nie wymaga podlewania! Ale nie jest też niezniszczalna, dlatego warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

  • Wilgotność powietrza – Mimo że ściany z mchu nie powinno się zraszać bezpośrednio, to rośliny najlepiej będą się czuły, kiedy wilgoć w pomieszczeniu będzie wynosiła między 45 a 80%. Zwłaszcza chrobotek  dobrze wskaże nam zbyt niską wilgotność w pomieszczeniu – zacznie wtedy lekko obsychać. Taka sytuacja to dobry moment, żeby pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się ściana. Posłuży się to zarówno roślinom, jak i ludziom.
  • Ciepło – Bezpośrednie nasłonecznienie, bliskość kominka czy innego źródła ciepła nie jest wymarzonym towarzystwem dla ściany z mchu. Promienie słoneczne mogą spowodować odbarwienie się roślin na ścianie, a zbyt duża temperatura od grzejnika – obsychanie mchu.
  • Dotyk – Mimo że mech czy chrobotek wyglądają, jakby były stworzone do głaskania, to nie powinno się tego powtarzać zbyt często. Głównie ze względu  na fakt, że jest to roślina spreparowana, która jeśli się ukruszy – już nie odrośnie. Tym samym możemy spowodować luki swojej zielonej ścianie. 

Jakie są zalety zielonej ściany z mchu lub chrobotka?

Z pewnością największą zaletą jest efekt lasu na ścianie. W końcu nic nie jest w stanie zastąpić faktury i koloru prawdziwego mchu. Ciekawostką jest to, że  mech pochłania fale dźwiękowe, dzięki czemu poprawia się akustyka w pomieszczeniu.

Ściana z mchu – Podsumowanie

Zielona ściana z mchu wprowadzi do pomieszczenia przyjazny klimat, pozwoli się zrelaksować i odpocząć. Pamiętaj jednak, że zachowa swoją funkcję dekoracji pod warunkiem użycia mchu stabilizowanego. To czy wybierzesz mech poduszkowy, czy płaski zależy już od Ciebie. 

Niezależnie jednak od decyzji pamiętaj, by o niego właściwie dbać, co jest proste, ponieważ nie musisz przycinać, nawozić czy podlewać. Co jakiś czas zbierz tylko kurz delikatną miotełką i stale dbaj o wilgotność, dzięki czemu aranżacja zachowa swój atrakcyjny wygląd na długo.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.