rośliny do cienia

Najlepsze rośliny do cienia – Jakie kwiaty doniczkowe są cieniolubne?

Uprawiasz rośliny w domu i chcesz cieszyć się nimi przez cały rok? Zastanawiasz się co jeśli w domu masz sporo przestrzeni w cieniu? Czy wszystkie kwiaty sobie z tym poradzą? Niestety nie wszystkie. Przeczytaj wpis i sprawdź, jak wybrać doniczkowe rośliny do cienia lub na zieloną ścianę w miejsca zacienione.

Światło słoneczne a wzrost roślin

Zima nie jest łatwym czasem dla roślin. I to nie tylko tych ogrodowych, ale także domowych. Nasi doniczkowi przyjaciele narażeni są w tym czasie na nagłą zmianę warunków panujących w pomieszczeniach.

Przez ogrzewanie powietrze robi się suche, szczególnie mocno odczuwają to rośliny znajdujące się na parapetach. Kolejnym czynnikiem jest wędrówka słońca. W zimie skraca ono swój bieg, przez co miejsca, które w lecie były na pełnym słońcu, w zimie mogą cieszyć się promieniami słońca tylko przez chwilę, lub wcale. Warto obserwować te zależności, by móc roślinom w zimie zapewnić jak najkorzystniejsze warunki. Sprawdź, jakie rośliny dobrze znoszą cień.

rośliny do cienia

Roślina, która lubi cień –  Zamiokulkas zamiolistny

Roślina niewybredna pod względem ilości światła, dodatkowo wybacza drobne błędy w pielęgnacji. Nie lubi kiedy za dużo się go nawadnia, ceni sobie ciasne doniczki i dobry drenaż. W cienistym kąciku na jasnym tle będzie pięknie się prezentował przez duże, mięsiste łodygi. Uwaga! Jeśli łodygi zaczną się kłaść – poziomo wystawać z donicy – będzie to znak ostrzegawczy, że roślina najprawdopodobniej jest przelana.

Bluszcz – roślina cieniolubna o efektownych pnączach

W domu jest pięknym przykładem adaptacji rośliny rosnącej w polskich warunkach naturalnie w lasach. Hodowcy prześcigają się w tworzeniu odmian o różnym kształcie czy kolorze liści, więc jest w czym wybierać. W naturze płoży się po ściółce w lesie lub wspina po drzewach i w taki sam sposób możemy go prowadzić w domu. 

Odmiany o pstrych i jasnych liściach będą się ładnie wybarwiać w miejscach o świetle rozproszonym. W przestrzeniach zupełnie zacienionych poradzą sobie odmiany z ciemnymi liśćmi. Zastanawiając się nad jego wymaganiami, warto przyjrzeć się warunkom, z jakich wyszedł – wilgotny, gęsty las. Warto zatem pamiętać o regularnym podlewaniu podłoża i zraszaniu liści, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Epipremnum – Kwiat doniczkowy, który możesz posadzić w cieniu i półcieniu

Wyjątkowo wytrzymałe pnącze. Do cienia najlepsze będą odmiany o liściach ciemnych, lub delikatnie nakrapianych. Odmiany o jasnych liściach najpiękniej wybarwią się w miejscach słonecznych. Epipremnum jest mało wymagające, ale mocnego przesuszenia może już nie wybaczyć. Wtedy jego najniższe liście najpierw żółkną, a na końcu brązowieją, zasychają i odpadają. 

Ma duże potrzeby wodne, głównie ze względu na szybki przyrost. Przy korzystnych warunkach w ciągu roku może go urosnąć aż 50 cm. Jest to całkiem niezły wynik. Przy dobrym nawożeniu odwdzięczy się pięknym wyglądem.  

Kwiat domowy lubiący rozproszone światło – Skrzydłokwiat

Często słyszy się stwierdzenie, że skrzydłokwiat idealnie nada się do dekoracji łazienki. Jest w tym prawda, ale tylko pod warunkiem, że będzie miał w tym pomieszczeniu dostęp do rozproszonego światła. 

Zamknięcie każdej rośliny doniczkowej  w zupełnej ciemności, z ograniczonym dostępem światła, spowoduje po jakimś czasie jej obumarcie. Ale jeśli faktycznie mamy dosyć jasną łazienkę z rozproszonym światłem – skrzydłokwiat będzie zachwycony, ponieważ duża wilgotność i ciepło  panujące  tam po kąpieli mogą przypominać warunki klimatyczne, z jakich pochodzi.

Jak wybrać rośliny do cienia i zacienionego ogrodu?

Szukając roślin do miejsc cienistych, należy zwrócić uwagę na to:

  • jaki rodzaj światła jest dostępny w pomieszczeniu;
  • jaką aktualnie mamy tam wilgotność powietrza;
  • ile wody potrzebuje roślina, którą wybraliśmy;
  • jaki kolor liści będzie odpowiedni do warunków w pomieszczeniu.

Najlepsze rośliny do cienia – Podsumowanie

Nie ważne, czy w Twoim domu stanie jedna, czy kilka z powyższych roślin. Pamiętaj, że każda roślina postawiona w całkowitej ciemności prędzej czy później zwiędnie. Uprawa musi być zorientowana na sadzeniu właściwych roślin w przeznaczonych dla nich warunkach. I choć niektóre preferują mniej czy więcej światła, to za każdym razem o dany okaz należy dbać, w tym o jakość gleby, nawodnienie czy wilgotność powietrza. Chcesz cieszyć się wieloletnimi i stale kwitnącymi roślinami również na zielonej ścianie, które pełnią funkcję dekoracyjną w domu? Teraz wiesz, które z nich lubią cień.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.