Czym jest opuncja drobnokolczasta? Czy sprawdzi się jako roślina w doniczce na parapecie? Jak ją uprawiać i pielęgnować? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Opuncja drobnokolczasta – Co to za roślina?
Gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych, naturalnie występujący w centralnym i północnym Meksyku. Nie posiada widocznych, długich cierni, a jedynie kępki pomarańczowobrązowych włosków (glochidów). Są one wprawdzie niewielkie, ale każdy zakończony jest rodzajem maleńkiego haczyka, który bardzo łatwo wbija się w skórę. Trudno jest je potem usunąć, a podrażnione miejsce może być dość bolesne.
Opuncja drobnokolczasta dorasta do 40-60 cm wysokości, pojedynczy, płaski człon mierzy około 6-15 cm długości i 4-12 cm szerokości. W warunkach domowych zakwita na żółto, gdzie konieczne jest dobre nasłonecznienie przez cały rok.
Uprawa opuncji drobnokolczastej – Stanowisko
Opuncja jak większość kaktusów nie lubi cienia. Powinna stać w widnym miejscu, gdzie otrzyma największą dawkę promieni słonecznych. Opuncja drobnokolczasta ma nieco większe wymagania, niż jej krewniaczki w uprawie.
Znosi temperatury od 21-35° C w okresie letnim, lecz dla prawidłowego rozwoju rośliny potrzebne jest zimowanie. Temperatura powinna być stopniowo obniżana do ok. 10-18° C. Brak zimowania, kończy się zazwyczaj śmiercią rośliny w następnym sezonie.
Jak podlewać “opuntia microdasys”?
Opuncja jest tolerancyjna na chwilowe przesuszenie. Natomiast nie lubi nadmiaru wilgoci, bo wtedy może zacząć gnić. Najlepiej podlewać opuncję gdy podłoże będzie już przesuszone. Robimy to niezbyt często, ale za to obficie. Nadmiar wody pozostający na podstawce należy usunąć. W okresie zimowym podlewanie ograniczamy do niezbędnego minimum.
Opuntia microdasys “Albispina” – Nawożenie
Nawozimy w okresie wegetacji co 2 tygodnie nawozem dla kaktusów w dawce o połowę mniejszą niż zalecana na opakowaniu. Miesiąc przed planowanym okresem spoczynku przerywamy nawożenie.
Jak przesadzać i uprawiać opuncję drobnokolczastą?
Przesadzamy tylko wtedy gdy korzenie wypełnią całe naczynie. Zabieg wykonujemy późną wiosną, przesadzamy do donicy o rozmiar większej od poprzedniej. Ziemia do hodowli opuncji powinna być taka, jak dla kaktusów, czyli uboga i przewiewna, wykonana na bazie torfu i piasku.
Bardzo istotny jest odpowiedni drenaż i otwory na dnie pojemnika do odpływu nadmiaru wody. Przy przesadzaniu na dno pojemnika można ułożyć potłuczone kawałki ceramicznej donicy, kamienie lub gruby żwir.
Rozmnażanie
Sposób 1 – sadzonki
Najlepszym sposobem rozmnażania, jest sadzonkowanie poszczególnych członów, które bardzo łatwo się ukorzeniają. Człon przeznaczony do rozmnażania oddzielamy od rośliny, oczyszczamy z wyciekającego soku i umieszczamy w przepuszczalnym i stale wilgotnym podłożu.
Sposób 2 – wysiew nasion
Sposób rzadko wykorzystywany.
Choroby i szkodniki
Opuncje nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki, ale czasem w niedogodnych warunkach na roślinie mogą pojawić się wełnowce.
Podsumowanie + praktyczne porady
Teraz wiesz, jak uprawiać opuncję. Na koniec mamy jeszcze dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek:
- Przesadzając rośliny, należy uważać na ciernie, które mogą powodować stany zapalne naskórka.
- Wszelkie prace należy wtedy wykonywać w rękawiczkach i posługiwać się szczypczykami lub osłaniać roślinę twardym papierem.
- Opuncja lubi dostęp do świeżego powietrza, dlatego w okresie letnim warto wystawić ją na zewnątrz.