oleander pospolity

Oleander pospolity (Nerium oleander) – Pielęgnacja i uprawa oleandra

Oleander pospolity to roślina piękna, ale i niebezpieczna, gdy nie wiemy, jak się z nią obchodzić. W tym tekście dowiesz się wszystkiego o uprawie i pielęgnacji oleandra pospolitego.

Oleander pospolity – Co to za roślina? Jak wygląda oleander?

Gatunek rośliny z rodziny toinowatych, naturalnie występujący na obszarze państw śródziemnomorskich, po daleki wschód. 

Oleander zwykle tworzy duże, rozłożyste krzewy, dorastające nawet do 5 m. Oleandry mają długie, lśniące liście (około 15 cm długości i około 3 cm szerokości) i zakwitają pachnącymi, niedużymi kwiatami, zebranymi w okazałe, baldachowate kwiatostany. 

Okres kwitnienia jest bardzo długi, ponieważ trwa od późnej wiosny, aż do jesieni. Trwałość kwiatów sięga kilku tygodni. Najczęściej można spotkać okazy zakwitające na różowo lub biało, a niekiedy również łososiowo i żółto. W zależności od odmiany mogą to być kwiaty pełne lub pojedyncze.

Oleander pospolity w doniczce – Jak przygotować stanowisko?

Oleander wymaga bardzo jasnego stanowiska. Najlepszym rozwiązaniem jest parapet południowy lub miejsce, gdzie będzie trafiało jak najwięcej promieni słonecznych.

W okresie od maja do września dobrze jest wystawić roślinę do ogrodu, gdzie otrzyma najwięcej światła. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości promieni słonecznych, oleander zacznie zrzucać liście oraz pąki kwiatowe. 

W okresie od wiosny do jesieni dobrą temperaturą dla tej rośliny jest temperatura pokojowa. Bez problemu poradzi sobie na zewnątrz. 

Do pomieszczenia oleander powinien wrócić przed przymrozkami. Trzymamy go w chłodnym miejscu (najlepiej w temperaturze 2-8°C). Natomiast pobyt zimą w ciepłym mieszkaniu osłabia późniejsze kwitnienie.

Jak podlewać tę roślinę doniczkową?

Oleander wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. W przypadku dłuższego braku dostępnej wilgoci w korzeniach roślina zrzuca liście. Możemy go podlewać do podstawki, stojąca w niej woda nie przeszkadza, a jest wręcz wskazana. 

Ważne, aby woda, którą podlewamy, miała temperaturę pokojową. 

Natomiast oleander nie lubi deszczu i zraszania oraz z łatwością poradzi sobie z suchym powietrzem. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie do momentu, aż podłoże lekko przeschnie, wtedy nie zalewamy podstawki.

Uprawa i pielęgnacja oleandra – Nawożenie

Oleandra nawozimy, w okresie od wiosny do jesieni, w tygodniowych odstępach, najlepiej płynnym nawozem wieloskładnikowym. Wskazany jest nawóz o zwiększonej ilości azotu.

oleander pospolity

Przesadzanie oleandra 

Młode okazy przesadzamy co 2-3 lata do donicy o 2 rozmiary większej. W przypadku roślin starszych w zupełności wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża. Idealnym podłożem dla oleandra jest żyzne i lekkie podłoże np. podłoże dla palm o odczynie zbliżonym do obojętnego tzn. pH 6,7-7,2.

Nerium oleander – Rozmnażanie

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Jest to najlepszy i najłatwiejszy sposób rozmnażania oleandrów. W okresie wiosennym pobieramy pół zdrewniały pęd o długości mniej więcej 8-10 cm. W dolnej części pozbawiamy sadzonkę liści. Pęd ukorzenia się równie dobrze w wodzie jak i w podłożu do ukorzeniania. 

Ważne, aby zapewnić dużą ilość światła, wilgoci i temperaturę w okolicach 25°C. Po upływie miesiąca powinny pojawić się korzenie, a to znak, że można wsadzić młodą roślinę do podłoża właściwego.

Sposób 2 – wysiew nasion

Sposób o wiele bardziej czasochłonny. Rośliny z nasion potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby zakwitnąć. W dodatku roślina, jaką otrzymamy, będzie inna niż roślina mateczna.

Uprawa oleandra pospolitego – Choroby i szkodniki

Oleandry często padają ofiarą tarczników i wełnowców.

Pielęgnacja oleandra pospolitego – Czy przycinać pędy?

Młodym egzemplarzom warto wiosną przycinać wierzchołki pędów. Zabieg ten opóźnia kwitnienie, ale powoduje, że oleander tworzy sporo rozgałęzień, dzięki czemu później obficiej kwitnie. Odcięte pędy mogą posłużyć nam jako sadzonki.

Odmiany oleandra pospolitego

  • Splendens – jasnoróżowe kwiaty pełne
  • Grandiflora – ciemnoróżowe kwiaty pełne
  • Monica – białe kwiaty pojedyncze
  • Punctatum – jasnoróżowe kwiaty pojedyncze
  • Variegata – liście z żółtymi pasami

Czy oleander pospolity jest trujący? Czy można bezpiecznie uprawiać tę roślinę? 

Tak. Wszystkie części oleandra są trujące.

Oleander pospolity – Podsumowanie

Ustawienie oleandra na balkonie, tarasie czy parapecie na pewno wzbogaci Twoje wnętrze o piękno. Teraz gdy wiesz, jak go uprawiać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.