Niedobory składników mineralnych

„Czegoś mi brakuje!” – Niedobory składników mineralnych u roślin

Decydując się na zakup roślin doniczkowych, chcemy, aby nasze przestrzenie wypełniła soczysta zielona barwa. Mimo tego w naszej kolekcji mogą pojawiać się liście w kolorze, który często obserwujemy jesienią na drzewach. Żółknięcie liści, pojawianie się nieestetycznych plam i innych zmian w wyglądzie rośliny nierzadko jest powodowane niedoborem składników mineralnych.

Czym są składniki mineralne?

Spośród ponad 50 pierwiastków odnajdywanych w ciele rośliny, jedynie 17 bierze udział w procesach wzrostu i rozwoju. Pozostałe z nich są biernie pobierane poprzez korzenie i gromadzone, jednak nie wpływają na metabolizm.

Wśród tych 17 kluczowych pierwiastków znajdują się węgiel, tlen i wodór pozyskiwane przez roślinę z wody i dwutlenku węgla. Resztę stanowią makro- i mikroelementy określane mianem składników mineralnych. Do grupy makroelementów zaliczamy substancje, których roślina potrzebuje w dość dużych ilościach i są nimi azot, siarka, fosfor, potas, magnez i wapń. Zapotrzebowanie na mikroelementy, czyli chlor, żelazo, bor, mangan, cynk, miedź, molibden i nikiel jest o wiele mniejsze, jednak ich zupełny deficyt wpływa destrukcyjnie na wszystkie procesy życiowe rośliny. Ze względu na brak możliwości wytwarzania składników mineralnych, dostarczenie ich w podłożu jest niezbędne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju roślin. Brak odpowiedniego nawożenia może skutkować wystąpieniem niedoborów składników mineralnych objawiających się między innymi słabym wzrostem, więdnięciem, chlorozą (utratą zielonego pigmentu) lub nekrozą (martwicą) liści.

Jak rozpoznać niedobór składników mineralnych u roślin

Niedobór azotu

Azot jest makroelementem i jednym z głównych składników białek. Jego niedobór objawia się żółknięciem starszych liści, przy czym rozwój młodych liści i pędów nie zostaje zahamowany. Niedobór azotu jest jednym z najczęściej występujących niedoborów składników mineralnych.

Niedobór siarki

Siarka, podobnie jak azot, również stanowi budulec dla białek. Objawy niedoboru siarki przypominają te wywołane deficytem azotu, jednak dotykają one początkowo liści młodszych jednocześnie osłabiając ich rozwój.

Niedobór fosforu

Fosfor odpowiedzialny jest za utrzymanie odpowiedniej gospodarki energetycznej organizmu. U roślin jest również niezbędny w procesie kwitnięcia oraz prawidłowego wzrostu korzenia. Braki tego pierwiastka w podłożu mogą objawiać się purpurowym zabarwieniem liści w skutek nagromadzenia substancji antyoksydacyjnych.

Niedobór potasu

Potas jest zaangażowany w utrzymanie odpowiedniego nawodnienia rośliny, steruje otwieraniem i zamykaniem aparatów szparkowych oraz transpiracją. Przy niedoborze potasu brzegi liści odbarwiają się, a następnie brązowieją. Reszta blaszki liściowej może stawać się matowa i przybierać ciemną, niebieskawą barwę.

Niedobór magnezu

Rola magnezu u roślin jest niezwykle istotna, ponieważ występuje on w chlorofilu – zielonym barwniku, dzięki któremu roślina ma zdolność fotosyntezy. W wyniku deficytu magnezu blaszki starszych liści pomiędzy nerwami odbarwiają się na żółto, nerwy jednak przez dość długi czas pozostają zielone.

Niedobór żelaza

Żelazo u roślin pełni przede wszystkim rolę składnika wielu enzymów odpowiedzialnych za utrzymanie homeostazy organizmu. Jest również niezbędne w procesie wytwarzania chlorofilu. Niedobór żelaza dotyka młodych liści. W tym przypadku mogą ulegać one całkowitemu odbarwieniu i przybierać jasny, kremowy kolor.

Niedobór miedzi

Miedź, podobnie jak żelazo, jest składnikiem wielu enzymów, w tym enzymu odpowiedzialnego za przyswajanie dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy. Deficyt miedzi w podłożu powoduje zwijanie się i zasychanie młodych liści.

Niedobór cynku

Jedną z ważniejszych funkcji cynku jest jego udział w procesie wytwarzania białek roślinnych. Jego niedobór początkowo objawia się wystąpieniem u młodych liści żółtych cętek, które następnie przekształcają się w brązowe, martwicze plamy.

Niedobór manganu

Mangan bierze udział w procesie fotosyntezy oraz jest składnikiem białek odpowiedzialnych za neutralizację szkodliwych rodników. Przy niedoborze manganu może dochodzić do odbarwień blaszki liściowej, które przybierają wzór koronki lub siatki.

Nawożenie – niezbędny zabieg dla zdrowia i pięknego wyglądu roślin

Wraz ze wzrostem rośliny jej zapotrzebowanie na kluczowe pierwiastki staje się coraz większe, a pula substancji dostępnych w podłożu z czasem ulega wyczerpaniu. Dla zachowania zdrowego wyglądu okazów w naszych domach, składniki mineralne powinny być na bieżąco uzupełniane poprzez nawożenie. Jeśli chcecie dowiedzieć się w jaki sposób dobrać odpowiedni nawóz dla roślin i jak prawidłowo go aplikować, zapraszamy do śledzenia dalszych wpisów na naszym blogu. Wkrótce pochylimy się nad tym tematem 😉

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.

pielęgnacja paproci domowych

Pielęgnacja paproci domowych

Paprocie są jednymi z najstarszych roślin lądowych na Ziemi i z powodzeniem zdobią wnętrza naszych domów od pokoleń. Ich niezwykłe, dekoracyjne liście o różnorodnych kształtach,

Czytaj dalej
uprawa hydroponiczna roślin

Hydroponiczna uprawa roślin

Czym jest uprawa hydroponiczna? Uprawa hydroponiczna to metoda uprawy roślin, która odbywa się bez użycia gleby. Rośliny są umieszczane bezpośrednio w wodzie, a dokładniej –

Czytaj dalej