nawozy do roślin domowych

Nawożenie roślin doniczkowych

O tym, jakie składniki mineralne są ważne w prawidłowej “diecie” roślin doniczkowych pisaliśmy już wcześniej we wpisie o niedoborach. Dzisiaj poruszymy temat prawidłowego dostarczania substancji odżywczych poprzez stosowanie odpowiednio dobranych nawozów.

Najważniejsze zasady zdrowego nawożenia roślin

Regularne nawożenie roślin jest kluczowym zabiegiem, który pozwoli naszym roślinom pięknie i zdrowo rosnąć. Jednak i w tym przypadku powiedzenie “co za dużo, to niezdrowo” sprawdza się idealnie, ponieważ podawanie nadmiernych dawek nawozu może prowadzić do zniszczenia systemu korzeniowego i, w rezultacie, obumarcia całej rośliny. W jakich sytuacjach należy ograniczyć nawożenie, aby nie zaszkodzić naszym zielonym milusińskim?

  • Tuż po zakupie – nową roślinę przesadźmy po około 2 tygodniach, lecz nie podawajmy jej w tym czasie nawozu.
  • Po przesadzeniu do nowego podłoża – wstrzymajmy się z nawożeniem przez około 4-8 tygodni.
  • U roślin wykazujących objawy choroby – w takiej sytuacji powinniśmy się skupić na ustaleniu przyczyny złej kondycji naszego okazu i leczeniu go. Po około 3 tygodniach od zakończenia kuracji możemy wrócić do regularnego nawożenia.
  • Od jesieni do wiosny – ograniczmy dawki nawozu i częstotliwość jego podawania, ale nie rezygnujmy z niego całkowicie. Szczególnie dobrze w tym okresie sprawdzą się delikatne nawozy organiczne (np. biohumus) lub nawozy, które możemy samodzielnie przygotować w domu (np. nawóz ze skórek bananów).
  • U roślin o uszkodzonych lub słabo wykształconych korzeniach – np. takich, które uległy przelaniu lub przemarznięciu, a także u młodych sadzonek.
  • U roślin rosnących w przesuszonym podłożu – przed nawożeniem zadbajmy o to, by podłoże było lekko wilgotne. Inaczej możemy doprowadzić do nierównomiernego odkładania soli mineralnych w obrębie bryły korzeniowej i poparzenia tkanek rośliny.

Nawozy do roślin domowych – czym jest NPK?

Azot (N), fosfor (P) oraz potas (K) są głównymi makroelementami dostarczanymi wraz z nawozem, a ich wzajemne proporcje w gotowym produkcie określane są jako NPK.

  • Azot – odpowiada za przyrost zielonej biomasy, czyli pędów i liści, co czyni go kluczowym składnikiem dla roślin zielonych.
  • Fosfor i potas – są istotne w procesach kwitnienia oraz rozwoju korzeni, więc większe zapotrzebowanie na te składniki będą wykazywać rośliny kwitnące oraz te, które przeżyły stres. Potas dodatkowo zwiększa odporność roślin na suszę, niższe temperatury i patogeny grzybowe, dlatego warto zasilać rośliny tym pierwiastkiem jesienią.

Przypadki roślin wymagających specjalistycznego nawożenia

  • Rośliny o różnobarwnych liściach mogą tracić wybarwienie przy nadmiernym nawożeniu azotem.
  • Storczyki mają specyficzne wymagania co do proporcji NPK, dlatego najlepiej stosować specjalistyczne nawozy dla tej grupy roślin.
  • Sukulenty i kaktusy, choć rzadko kwitną, mają inne zapotrzebowanie na składniki mineralne, dlatego warto dostarczać im więcej fosforu i potasu. W ich przypadku dobrze sprawdzą się nawozy dedykowane dla tej grupy roślin.

Pierwiastki niezbędne dla roślin

Poza NPK, roślinom należy dostarczać także innych składników, takich jak: żelazo, miedź, magnez, siarka, cynk, molibden czy mangan. Wchodzą one w skład białek i cząsteczek biorących udział w procesach fizjologicznych rośliny. Zadbajmy o to, by nie zabrakło ich w naszym nawozie.

Jaki rodzaj nawozu wybrać?

Obecnie mamy szeroką gamę produktów do nawożenia roślin, dostępnych w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Rodzaje nawozów, pomiędzy którymi możemy wybierać to:

  • Uniwersalny nawóz mineralny – dla roślin zielonych w płynie lub żelu, zawierający wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy.
  • Nawóz humusowy – na bazie produktów przemiany materii dżdżownic, bogaty w składniki odżywcze w łatwo przyswajalnej formie. Jest łagodniejszy niż nawozy mineralne, dlatego trudniej doprowadzić do przenawożenia.
  • Nawozy organiczne – z ekstraktów roślinnych, np. nawóz z pokrzywy, skrzypu polnego lub bananów, szczególnie polecane do roślin osłabionych.
  • Nawozy specjalistyczne – stworzone z myślą o konkretnych grupach roślin, takich jak sukulenty i kaktusy, storczyki czy juki i palmy.

Formy aplikacji nawozów do roślin domowych

Nawozy różnią się nie tylko składem, ale także formą aplikacji:

  • Płyn lub żel – do rozcieńczania w wodzie i podania roślinie podczas podlewania.
  • Granulki, pałeczki lub tabletki – do wymieszania z podłożem, dostępne w wersjach szybkodziałających i długodziałających.
  • Rozpylacz – do dokarmiania dolistnego.
  • Aplikator – umieszczony w doniczce, powoli dostarcza składników odżywczych.

Pamiętajmy, aby zawsze stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta oraz zadbać o odpowiednią formę ich utylizacji.

Mamy nadzieję, że ten wpis pozwoli Wam zaznajomić się z technikami prawidłowego nawożenia roślin doniczkowych. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat odpowiedniej pielęgnacji zieleni, zapraszamy do skorzystania z naszych usług Zielonego Pogotowia i Konsultacji roślinnych.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.

uprawa hydroponiczna roślin

Hydroponiczna uprawa roślin

Czym jest uprawa hydroponiczna? Uprawa hydroponiczna to metoda uprawy roślin, która odbywa się bez użycia gleby. Rośliny są umieszczane bezpośrednio w wodzie, a dokładniej –

Czytaj dalej
nawozy do roślin domowych

Nawożenie roślin doniczkowych

O tym, jakie składniki mineralne są ważne w prawidłowej “diecie” roślin doniczkowych pisaliśmy już wcześniej we wpisie o niedoborach. Dzisiaj poruszymy temat prawidłowego dostarczania substancji

Czytaj dalej