nawożenie roślin doniczkowych

Naturalne nawożenie roślin doniczkowych. Czym nawozić kwiaty doniczkowe?

W naszym codziennym życiu wykorzystujemy sporo produktów, których resztki doskonale sprawdzą się do naturalnego nawożenia i dbania o rośliny doniczkowe. O jakich produktach mowa? Sprawdź sposoby na naturalne nawożenie roślin doniczkowych.

Czym nawozić rośliny doniczkowe?

W uprawie nawożenie roślin doniczkowych jest bardzo ważne. W ten sposób dostarczamy im składniki pokarmowe, co ma korzystny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój systemy korzeniowego. 

Przed wyborem warto zwrócić uwagę na to, jakich składników odżywczych rośliny potrzebują. 

Najważniejsze składniki nawozowe to:

  • Azot – wpływa na wzrost masy zielonej roślin
  • Fosfor – pomaga w rozwoju korzeni
  • Potas – wpływa na ogólną kondycję rośliny oraz kwitnienie

Oprócz tych makroelementów rośliny potrzebują również mikroelementów takich jak żelazo, mangan czy cynk. 

Rodzaje nawozów do roślin

Na rynku mamy mnóstwo nawozów, które:

  • Dedykowane są do konkretnego przeznaczenia np. kaktusy i sukulenty, paprocie
  • Dostępne w różnych formach: płynne, granulki
  • Przeznaczone do konkretnych roślin np. ozdobnych
  • Obfitujące w konkretne składniki np. fosfor i potas
  • Są uniwersalne dla większości roślin np. biohumus

W sklepach ogrodniczych można znaleźć ich na pęczki. Jednak w uprawie roślin w doniczkach i dokarmianiu ich sprawdzą się nie tylko specyfiki sklepowe. Równie dobrze możesz użyć naturalnych nawozów.

nawożenie roślin doniczkowych

Naturalne nawożenie roślin doniczkowych – Zalety

Zaletą takich nawozów jest fakt, że spełniają podstawowe wymagania, tj. wzbogacają glebę i można je pobierać, tworzyć ze składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Oto kilka propozycji na naturalne nawozy, które pomogą Ci uprawiać rośliny doniczkowe.

Skórki z bananów – Świetny nawóz do roślin doniczkowych

Do wykonania takiego nawozu idealne będą same skórki lub całe, przejrzałe banany.  Wystarczy je pokroić w kostkę, włożyć do słoika i zalać ciepłą wodą. Wody powinna być tyle, żeby zakryła to, co znajduje się w słoiku. Całość zamykamy i odstawiamy na 24 H. Po tym czasie odcedzamy powstały płyn i dodajemy go do wody, którą podlewamy kwiaty. Powstały nawóz zawiera potas, który wzmacnia rośliny i wspomaga ich rozwój.

Woda z gotowania warzyw do kwiatów doniczkowych?

TAK, ale najważniejsze jest to, by pamiętać, że taka woda nie może być osolona. Po ugotowaniu ziemniaków, buraków, marchewki czy selera, warto tę wodę zlać i odstawić do ostygnięcia. Taki wywar będzie zawierał dużo cennych składników mineralnych.

Woda z akwarium – Organiczna bomba kaloryczna dla roślin domowych

Woda z akwarium słodkowodnego  to idealna odżywka dla roślin. Dzieje się tak dlatego, że zwierzęta zamieszkujące akwarium pozostawiają po sobie odpady organiczne, a te z kolei są cennym nawozem. W trakcie wymiany wody w akwarium wystarczy odstawić ją do osobnego pojemnika i kiedy zajdzie potrzeba, nawadniać nią rośliny.

Drożdże piekarskie – Zasady nawożenia roślin doniczkowych

Drożdże można przygotować je na dwa sposoby – fermentować lub po prostu rozpuścić w wodzie.

  1. Fermentacja drożdży polega na tym, że kostkę drożdży umieszczamy w wiaderku (ok. 10 l), zasypujemy 2 szklankami cukru i po dwóch godzinach zalewamy letnią wodą (ok. 8 l wody). Taką mieszankę należy trzymać przez tydzień w temperaturze pokojowej. Po tym czasie produkt jest gotowy do użycia i stosuje się go w rozcieńczeniu 1 szklanka na 10 l wody.
  2. Sposób szybszy to rozpuszczenie kostki drożdży w 5 litrach letniej wody i wymieszanie. Po godzinie można już używać takiego nawozu.

Zdecydowanie skuteczniejszy jest pierwszy sposób, gdyż wytwarza się więcej związków organicznych i mikroelementów, jest jednak bardziej pracochłonny. Dla zabieganych zdecydowanie korzystniejsze będzie drugie wyjście.

Skorupki z jajek lub niesolona woda po gotowaniu jajek

Jeśli chcemy wykorzystać skorupki z jaj wykorzystywanych na świeżo – trzeba je uprzednio zalać wrzątkiem, żeby wyeliminować czynniki chorobotwórcze. Takie pokruszone zdezynfekowane skorupki najprościej jest wrzucić do konewki, zalać wodą i odstawić na kilka dni.

Dobrym sposobem jest też wysuszenie skorupek jaj, zmielenie ich na proszek i wysypanie na ziemię wokół rośliny.  Woda ze skorupek lub proszek idealnie nadają się do roślin, które  lubią odczyn zbliżony do zasadowego. Będą to na przykład: sansewieria, kliwia, grubosz, oleander czy hoja.

Piwo – jako naturalny nawóz mineralny dla kwiatków w domu

Piwo jest roztworem, w którym znajdują się m.in. drożdże, cukry czy azot, niezbędne do wzrostu roślin. 

Jak nawozić kwiaty piwem? 

Najlepiej będzie użyć piwa jasnego, które jest już odgazowane i zwietrzałe. Świeże piwo z butelki mogłoby zaszkodzić roślinom. Takie odgazowane, zwietrzałe piwo łączymy w proporcji 1:1 z przegotowaną wodą. Taką odżywką podlewamy rośliny raz w miesiącu.

Naturalne nawożenie roślin doniczkowych

Pomysły na ekologiczne nawozy czasem wymagają od nas trochę wysiłku, ale z pewnością rośliny odwdzięczą się pięknym kwitnieniem.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.