W naszym codziennym życiu wykorzystujemy sporo produktów, których resztki doskonale sprawdzą się do naturalnego nawożenia i dbania o rośliny doniczkowe. O jakich produktach mowa? Sprawdź sposoby na naturalne nawożenie roślin doniczkowych.
Czym nawozić rośliny doniczkowe?
W uprawie nawożenie roślin doniczkowych jest bardzo ważne. W ten sposób dostarczamy im składniki pokarmowe, co ma korzystny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój systemy korzeniowego.
Przed wyborem warto zwrócić uwagę na to, jakich składników odżywczych rośliny potrzebują.
Najważniejsze składniki nawozowe to:
- Azot – wpływa na wzrost masy zielonej roślin
- Fosfor – pomaga w rozwoju korzeni
- Potas – wpływa na ogólną kondycję rośliny oraz kwitnienie
Oprócz tych makroelementów rośliny potrzebują również mikroelementów takich jak żelazo, mangan czy cynk.
Rodzaje nawozów do roślin
Na rynku mamy mnóstwo nawozów, które:
- Dedykowane są do konkretnego przeznaczenia np. kaktusy i sukulenty, paprocie
- Dostępne w różnych formach: płynne, granulki
- Przeznaczone do konkretnych roślin np. ozdobnych
- Obfitujące w konkretne składniki np. fosfor i potas
- Są uniwersalne dla większości roślin np. biohumus
W sklepach ogrodniczych można znaleźć ich na pęczki. Jednak w uprawie roślin w doniczkach i dokarmianiu ich sprawdzą się nie tylko specyfiki sklepowe. Równie dobrze możesz użyć naturalnych nawozów.
Naturalne nawożenie roślin doniczkowych – Zalety
Zaletą takich nawozów jest fakt, że spełniają podstawowe wymagania, tj. wzbogacają glebę i można je pobierać, tworzyć ze składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Oto kilka propozycji na naturalne nawozy, które pomogą Ci uprawiać rośliny doniczkowe.
Skórki z bananów – Świetny nawóz do roślin doniczkowych
Do wykonania takiego nawozu idealne będą same skórki lub całe, przejrzałe banany. Wystarczy je pokroić w kostkę, włożyć do słoika i zalać ciepłą wodą. Wody powinna być tyle, żeby zakryła to, co znajduje się w słoiku. Całość zamykamy i odstawiamy na 24 H. Po tym czasie odcedzamy powstały płyn i dodajemy go do wody, którą podlewamy kwiaty. Powstały nawóz zawiera potas, który wzmacnia rośliny i wspomaga ich rozwój.
Woda z gotowania warzyw do kwiatów doniczkowych?
TAK, ale najważniejsze jest to, by pamiętać, że taka woda nie może być osolona. Po ugotowaniu ziemniaków, buraków, marchewki czy selera, warto tę wodę zlać i odstawić do ostygnięcia. Taki wywar będzie zawierał dużo cennych składników mineralnych.
Woda z akwarium – Organiczna bomba kaloryczna dla roślin domowych
Woda z akwarium słodkowodnego to idealna odżywka dla roślin. Dzieje się tak dlatego, że zwierzęta zamieszkujące akwarium pozostawiają po sobie odpady organiczne, a te z kolei są cennym nawozem. W trakcie wymiany wody w akwarium wystarczy odstawić ją do osobnego pojemnika i kiedy zajdzie potrzeba, nawadniać nią rośliny.
Drożdże piekarskie – Zasady nawożenia roślin doniczkowych
Drożdże można przygotować je na dwa sposoby – fermentować lub po prostu rozpuścić w wodzie.
- Fermentacja drożdży polega na tym, że kostkę drożdży umieszczamy w wiaderku (ok. 10 l), zasypujemy 2 szklankami cukru i po dwóch godzinach zalewamy letnią wodą (ok. 8 l wody). Taką mieszankę należy trzymać przez tydzień w temperaturze pokojowej. Po tym czasie produkt jest gotowy do użycia i stosuje się go w rozcieńczeniu 1 szklanka na 10 l wody.
- Sposób szybszy to rozpuszczenie kostki drożdży w 5 litrach letniej wody i wymieszanie. Po godzinie można już używać takiego nawozu.
Zdecydowanie skuteczniejszy jest pierwszy sposób, gdyż wytwarza się więcej związków organicznych i mikroelementów, jest jednak bardziej pracochłonny. Dla zabieganych zdecydowanie korzystniejsze będzie drugie wyjście.
Skorupki z jajek lub niesolona woda po gotowaniu jajek
Jeśli chcemy wykorzystać skorupki z jaj wykorzystywanych na świeżo – trzeba je uprzednio zalać wrzątkiem, żeby wyeliminować czynniki chorobotwórcze. Takie pokruszone zdezynfekowane skorupki najprościej jest wrzucić do konewki, zalać wodą i odstawić na kilka dni.
Dobrym sposobem jest też wysuszenie skorupek jaj, zmielenie ich na proszek i wysypanie na ziemię wokół rośliny. Woda ze skorupek lub proszek idealnie nadają się do roślin, które lubią odczyn zbliżony do zasadowego. Będą to na przykład: sansewieria, kliwia, grubosz, oleander czy hoja.
Piwo – jako naturalny nawóz mineralny dla kwiatków w domu
Piwo jest roztworem, w którym znajdują się m.in. drożdże, cukry czy azot, niezbędne do wzrostu roślin.
Jak nawozić kwiaty piwem?
Najlepiej będzie użyć piwa jasnego, które jest już odgazowane i zwietrzałe. Świeże piwo z butelki mogłoby zaszkodzić roślinom. Takie odgazowane, zwietrzałe piwo łączymy w proporcji 1:1 z przegotowaną wodą. Taką odżywką podlewamy rośliny raz w miesiącu.
Naturalne nawożenie roślin doniczkowych
Pomysły na ekologiczne nawozy czasem wymagają od nas trochę wysiłku, ale z pewnością rośliny odwdzięczą się pięknym kwitnieniem.