koleus

Koleus blumego – Uprawa, rozmnażanie. Jak uprawiać koleusy w doniczce, na balkonie i w ogrodzie?

Koleus blumego (łac. Plectranthus scutellarioides) zwany również potocznie pokrzywką brazylijską to roślina o niesamowitych właściwościach. Charakteryzują ją nie tylko ozdobne liście, ale również fakt, że można ją uprawiać w doniczce, na balkonie i w ogrodzie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat uprawy i pielęgnacji rośliny.

Koleus blumego – Co to za roślina? Jak wygląda koleus?

Gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, naturalnie występujący na terenie Azji, Australii i wysp Pacyfiku. Koleus to roślina silnie rozkrzewiona. W zależności od odmiany osiąga 0,5-1,5 m wysokości. 

Łodyga koleusa jest kwadratowa, krucha, półprzezroczysta, pusta w środku, przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach. Koleus jest bardzo atrakcyjny z powodu swego ciekawego, wielobarwnego ulistnienia. Bardzo często sadzi się go w pojemnikach oraz wiszących koszach umieszczanych na balkonach i tarasach. Można go także uprawiać jako roślinę doniczkową w mieszkaniach.

Pokrzywka brazylijska – Jak przygotować stanowisko? Doniczka, balkon, ogród

Koleus potrzebuje dużej ilości światła, ale na stanowisku lekko osłoniętym. Jeśli dostaje go za mało, traci zwarty, ładny pokrój, a pędy zaczynają się wyciągać. W okresie letnim można wystawić go na zewnątrz do ogrodu lub na balkon. Zimą przenosimy go do chłodniejszego wnętrza (temperatura niższa niż 20°C).

Uprawa – Jak podlewać?

Roślina wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża. Ważne jest, aby ta wilgotność była utrzymywana stale. Brak wody szybko powoduje więdnięcie liści, nadmiar zaś gnicie korzeni. Gdy roślina wystawiona jest do ogrodu, należy ją podlewać nawet codziennie! W okresie zimowym ograniczamy podlewanie.

koleus

Jak nawozić po sadzeniu?

Koleus nawozimy co dwa tygodnie płynnym nawozem dla roślin ozdobnych z liści, najlepiej o niskiej zawartości azotu. W okresie zimowym całkowicie rezygnujemy z nawożenia.

Przesadzanie koleusa

Roślinę przesadzamy na wiosnę, choć po dwóch latach najlepiej wymienić całą roślinę na nową. Podłoże powinno być bardzo dobrze zdrenowane, z dużym udziałem materii organicznej, np. substratu torfowego z dodatkiem piasku. Całość powinna mieć pH 5,5-6,5. Podczas przesadzania dobrze jest przyciąć część nadziemną, co odmłodzi całą roślinę.

Rozmnażanie koleusów

Sposób 1 – z nasion

Wysiew nasion zaczyna się w lutym. Po ok. 10 dniach nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze 23 °C. Egzemplarze mogą różnić się między sobą wybarwieniem liści.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Koleusy można łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe. Ścięte sadzonki należy wstawić do wody, a  po wypuszczeniu korzeni nasadzić do doniczek. Młode egzemplarze będą miały takie same kolory liści jak roślina mateczna.

Coleus – Czy atakują go choroby i szkodniki?

Największym zagrożeniem dla koleusa są wełnowce i mączliki.

Ważna porada

Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje lepsze rozkrzewianie rośliny.

Podsumowanie

Koleus to przepiękna roślina. Można posadzić ją w donicach jak i ogrodzie, gdzie będzie cieszyć oko. Teraz wiesz, jak ją uprawiać, więc spróbuj wykorzystać nasze wskazówki, by wzbogacić swój dom lub biuro o naturalne piękno.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.