Kalanchoe (żyworódka) — Co to za roślina?
To gatunek roślin z rodziny gruboszowatych, pochodzący z Madagaskaru. Kalanchoe jest sukulentem o mięsistych liściach i pędach. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Liście ząbkowane na brzegach zróżnicowane, czasami mogą mieć czerwoną obwódkę.
Na szczytach pędów rozwijają się kwiatostany złożone z dużej liczby małych, gwiazdkowatych kwiatków.
W zależności od odmiany mogą mieć kolor od czerwonego, przez żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy po biały. Bywają odmiany, które mają więcej niż jeden okółek płatków. Czas kwitnienia kalanchoe jest długi, rośliny kwitną nawet do dwóch, trzech miesięcy. Wysokość kalanchoe sięga zazwyczaj do 25 – 30 cm.
Jak przygotować stanowisko?
Podobnie jak inne sukulenty kalanchoe jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Preferuje miejsce jasne i słoneczne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy doskonale będzie się czuła na słonecznym parapecie.
Zimą jej zapotrzebowanie na światło maleje. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej od 15 do 23°C. Należy chronić roślinę przed spadkami temperatury poniżej 10°C, ponieważ już po kilku godzinach w takich warunkach pojawiają się uszkodzenia, a nawet zamieranie rośliny.
Nie przeszkadza im suche powietrze i nawet stojące w pobliżu grzejących kaloryferów nie powinny być zraszane.
Kalanchoe blossfeldiana — Jak podlewać?
Należy uważać z podlewaniem, zwłaszcza zimą, gdy temperatura spada, ponieważ kalanchoe łatwo gnije lub rozwija się na niej mączniak.
Podlewać trzeba tylko wtedy, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co 10-14 dni zimą i co 5-6 dni latem. Do podlewania używamy letniej i odstanej wody. Rośliny nie wolno spryskiwać. Zakurzone liście przeciera się wilgotną szmatką, i nie wolno ich nabłyszczać.
Jak nawozić ziemię?
Nawozimy raz na dwa tygodnie w okresie kwitnienia. Do tego celu używamy nawozu dla sukulentów, kaktusów.
Przesadzanie
Kalanchoe blossfeldiana należy przesadzać tylko wtedy, kiedy jeśli jest to naprawdę potrzebne np. kiedy korzenie rośliny są już tak rozrośnięte, że nie mieszczą się w doniczce.
Przesadzamy zazwyczaj co dwa lata na wiosnę. Podłoże powinno być próchnicze i przepuszczalne (pH 6,0- 6,5). Kalanchoe jako sukulent, nie lubi nadmiaru wody. Podłoże warto uzupełnić piaskiem albo żwirem, aby mieć pewność, że jego przepuszczalność będzie na odpowiednim poziomie.
Rozmnażanie
Sposób 1 – sadzonki liściowe
Odpowiednim terminem do sadzonkowania jest lato. Wybrane sadzonki liściowe umieszczamy bezpośrednio w podłożu lub czystym piasku. Pamiętajmy o tym, żeby zapewnić sadzonkom dużą wilgotność powietrza. Najlepiej nakryć je przeźroczystym pojemnikiem.
Sposób 2 – sadzonki wierzchołkowe
Pobieramy wierzchołki pędów długości ok. 5-8 cm, tak by miały minimum 4 liście, na których nie ma pąków kwiatowych. Pozwalamy, by miejsce cięcia lekko przeschło, i dopiero wtedy umieszczamy sadzonkę w wilgotnym piasku, torfie lub perlicie. Fragmenty roślin z powodzeniem możemy również ukorzeniać w wodzie. Umieszczamy je w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, jednak nie w bezpośrednim słońcu. Po około dwóch tygodniach powinny się ukorzenić. Uszczykujemy wierzchołki, aby młode rośliny się rozkrzewiły.
Sposób 3 – sadzonki pędowe
Postępujemy podobnie jak w przypadku sadzonek wierzchołkowych. Wybieramy pędy, które nie mają pąków kwiatowych.
Sposób 4 – wysiew nasion
Nasiona wysiewamy wiosną, nie przysypujemy, tylko nakrywamy pojemnik szybą.
Pielęgnacja — Jak dbać o roślinę, by nie zaatakowały jej szkodniki i choroby?
Problemy, z jakimi najczęściej borykają się uprawiający kalanchoe, to
głównie gnicie rośliny, będące konsekwencją nadmiernego podlewania. Warto zaznaczyć, że lepiej mniej podlewać roślinę, jak przelać.
Z chorób uważajmy na mączniaka: prawdziwy objawi się białawym nalotem na
liściach i pędach, a mączniak rzekomy objawi się ciemnymi plamami na pędach. Poza mączniakiem uważajmy na szarą pleśń, której sprzyja nadmierna wilgotność i chłód.
Szkodniki, które mogą się pojawić to:
- Mszyce
- Wciornastki
- Opuchlaki
- Mączliki
Łatwy sposób na dobrą kondycję rośliny
Pamiętajmy o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów. Pobudzi to roślinę do tworzenia kolejnych.
Najpopularniejsze odmiany
- Variegata – odmiana o ciekawych biało obrzeżonych liściach,
- African – odmiana o lancetowatych i głęboko wycinanych liściach,
- Yellow – odmiana o żółtych kwiatach,
- Rosalina Don Juan – odmiana kalanchoe o czerwonych kwiatach,
- Singapur – odmiana o kwiatach czerwonych,
- Leonardo – odmiana o pełnych kwiatach,
- Red Star – odmiana o kwiatach czerwonych.
Odmiany o pełnych kwiatach
- Goldengirl, Brazil, Jamaica, Rose Flower Lea – kwiaty żółte,
- Tate, Red, Fiesta – kwiaty czerwone,
- Hawn, Greco, Rio – kwiaty pomarańczowe,
- Monroe, Casablanca – kwiaty białe,
- Loren – kwiaty różowe.
Podsumowanie
Kalanchoe to pięknie kwitnące rośliny, które mogą stać się ozdobą balkonu czy parapetu. Należy jednak pamiętać o dostępie do naturalnego światła, odpowiednim podlewaniu i nawożeniu, by uchronić ją przed przekwitaniem i chorobami. Teraz wiesz, jak dbać o kalanchoe, zatem do dzieła.
Chcesz stworzyć zieloną przestrzeń w domu lub biurze?
Kliknij link i sprawdź jakie zielone ściany możemy dla Ciebie stworzyć.