przędziorki

Jak zwalczyć przędziorka na roślinach? Opryski chemiczne i domowe sposoby na przędziorki.

Szkodniki roślin to dość podstępne stworzenia. Niekiedy są nie do zauważenia gołym okiem, a jednak stale osłabiają strukturę roślin doniczkowych i tych w ogrodzie. Jednym z takich szkodników jest przędziorek. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać przędziorka i jak pozbyć się tych drapieżnych roztoczy, to w tym tekście znajdziesz odpowiedź.

Przędziorek – Co to za szkodnik?

Gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych osiągających zaledwie 0,3-1 mm długości. Jego wydłużone, owalne ciało w sezonie wegetacyjnym ma kolor żółto-zielony, natomiast zimą jest czerwono-pomarańczowe. Ciało jest często półprzezroczyste i pokryte wyraźnymi plamami po bokach. 

Roztocz posiada także cztery pary odnóży oraz nieliczne, delikatne włoski, pokrywające całe 

ciało. Wszystkie przędziorki żerują w podobny sposób – wysysając z roślin soki. W odpowiednich warunkach przędziorki są w stanie wydać 4-5 pokoleń w ciągu roku.

Dlaczego przędziorki atakują rośliny domowe?

Pojawieniu się przędziorka na roślinach sprzyja wysoka temperatura oraz suche powietrze. Idealne warunki do jego rozwoju panują podczas suchego, ciepłego lata oraz w okresie grzewczym. 

Warto instalować filtry powietrza lub zwiększać wilgotność w pomieszczeniu domowymi sposobami. Przydatne będzie także regularne wietrzenie.

Przędziorki atakują w szczególności rośliny osłabione i rosnące w niekorzystnych warunkach. Roślinom należy zapewnić odpowiednie oświetlenie, podłoże i prawidłowo przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.

Kolejną przyczyną jest brak zraszania. Wiele gatunków roślin doniczkowych pozytywnie reaguje na ten zabieg – szczególnie te, które w naturalnym środowisku występują w tropikalnych lasach deszczowych. Brak regularnego zraszania pośrednio wpływa na zwiększenie efektu suchego powietrza.

Przenawożenie roślin. Zbytnia gorliwość w nawożeniu, szczególnie azotem, nie popłaca. 

Dochodzi wtedy do zasolenia podłoża a wybujałe, cienkie i delikatne zielone części roślin są bardziej narażone na atak szkodników.

Zwalczanie przędziorków – Jak zwalczać i zapobiegać żerowaniu szkodników?

Przędziorki nie lubią wilgoci w otoczeniu. Dlatego wśród doniczek warto umieścić podstawki z wodą. Jest to szczególnie istotne, w okresie grzewczym, w którym grzejniki skutecznie osuszają powietrze, tworząc dobre warunki do rozmnażania przędziorka. Warto co jakiś czas dokładnie zlać rośliny strumieniem wody (wcześniej owijając folią bryłę korzeniową w doniczce). 

Jakie naturalne środki ochrony roślin stosować?

Pomocniczo wśród roślin warto umieścić doniczki z lawendą. Olejkom eterycznym lawendy przypisuje się właściwości odstraszające przędziorki.

Warto również zwrócić uwagę na stan roślin, jakie kupujemy. Może się zdarzyć, że przyniesiemy do domu już zainfekowaną roślinę.

Jak zauważyć przędziorki w ogrodzie i roślinach doniczkowych?

Przędziorki nie są widoczne gołym okiem, zatem do identyfikacji warto stosować mikroskop lub lupę o dużym powiększeniu (x30). Z reguły jaja, larwy i osobniki dorosłe możemy zaobserwować na spodniej stronie liścia.

Pod mikroskopem na liściu można zauważyć liczne srebrne punkciki – ślady po żerowaniu. W późniejszym okresie infekcji, na spodniej stronie liści, wokół pąków oraz w kątach ogonków liściowych można dostrzec delikatną, gęstą pajęczynkę, którą owady tworzą, by chronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz drapieżnikami.

Dobroczynek – skuteczny sposób na pozbycie się przędziorka

Skuteczny może okazać się naturalny wróg przędziorka – dobroczynek szklarniowy, który z 

upodobaniem zajada się zarówno dorosłymi owadami jak i ich larwami oraz jajami. Jest to metoda często stosowana w szklarniach. 

Domowe sposoby na to jak pozbyć się przędziorka – Własny preparat i oprysk

Jeśli chodzi o użytek domowy, to skuteczną metodą jest oprysk preparatami na bazie roślin np. gnojówką (z pokrzywy, skrzypu lub piołunu), wyciągiem lub wywarem (z czosnku, liści pomidora, cebuli, mniszka lekarskiego). W każdym wypadku dodatkowym zabiegiem 

ograniczającym liczebność owadów, jest częste zraszanie roślin.

Środki chemiczne i sposoby na to, jak zwalczyć szkodnika na zaatakowanych roślinach ogrodowych 

Kiedy jednak mimo profilaktyki, populacja przędziorka chmielowca na roślinach uprawnych stanie się niebezpiecznie duża, konieczne może być zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin (insektycydów lub preparatów przeznaczonych do zwalczania roztoczy – akarycydów). 

Należy też zwrócić uwagę, na które stadia rozwojowe środek jest przeznaczony, gdyż czasami może niszczyć wyłącznie formy dorosłe, nie robiąc krzywdy larwom ani jajom. 

Warto też używać preparatów zamiennie lub łączyć ze sobą dwa różne środki, gdyż szkodnik szybko uodparnia się na jeden rodzaj preparatu.

Przędziorki – Jak się pozbyć – Podsumowanie

Teraz już wiesz, że jasne plamki, opadanie lub żółknięcie liści roślin może oznaczać inwazję przędziorków. W takim przypadku tak samo, jak przy wystąpieniu mszyc lub pajęczaków warto od razu przejść do działania. Spróbuj od przygotowania naparu z pokrzywy i spryskaj rośliny. Jeśli nie zadziała, to w tym tekście znajdziesz również inne naturalne domowe sposoby na pozbycie się przędziorków.

Szukasz sposobów na inne szkodniki? 

Cenne informacje na temat tego, jak się ich pozbyć znajdziesz w poniższych artykułach:

Wciornastki – objawy, gdzie żerują, jak zwalczać?

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.