Czym jest uprawa hydroponiczna?
Uprawa hydroponiczna to metoda uprawy roślin, która odbywa się bez użycia gleby. Rośliny są umieszczane bezpośrednio w wodzie, a dokładniej – w roztworze nawozów. To odróżnia hydroponikę od tradycyjnej uprawy w podłożu.
Jakie są korzyści z takiej metody uprawy roślin?
Uprawa bezglebowa ma wiele zalet, które sprawiają, że jest atrakcyjną alternatywą dla klasycznych metod sadzenia roślin. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze korzyści płynące z zastosowania hydroponiki.
Oszczędność wody
Dzięki eliminacji gleby roztwór nawozu jest dostarczany bezpośrednio do korzeni, tym samym zużycie wody może zostać zmniejszone nawet o 90% w porównaniu do tradycyjnej uprawy.
Lepsze pobieranie składników odżywczych
Zanurzenie korzeni w roztworze nawozu sprawia, że proces pobierania składników odżywczych jest bardziej efektywny. Dzięki temu zmniejsza się zużycie nawozów.
Brak problemów ze szkodnikami glebowymi/ brak konieczności przesadzania
Uprawa hydroponiczna eliminuje zagrożenia związane ze szkodnikami glebowymi. Ponadto nie ma konieczności przesadzania roślin do nowego podłoża wraz z jego zużyciem.
Uprawa przyszłości?
Hydroponika staje się coraz bardziej popularna w kontekście zarówno zrównoważonego ogrodnictwa, jak i rolnictwa. Uprawa roślin w wielopiętrowych budynkach w systemie hydroponicznym daje możliwość:
- zmniejszenia eksploatacji gruntów rolnych,
- ograniczenia zużycia wody, nawozów i środków ochrony roślin,
- uniezależnienia produkcji od warunków atmosferycznych. Jest to szczególnie przydatne w krajach o gorącym klimacie, jak Emiraty Arabskie czy Indie, w których powstaje coraz więcej farm hydroponicznych.
Hydroponika w badaniach NASA
Technologia uprawy hydroponicznej zainteresowała również NASA. Agencja od wielu lat bada możliwości stosowania systemów bezglebowych jako potencjalnego źródła żywności dla przyszłych ekspedycji kosmicznych.
Hydroponiczna uprawa roślin doniczkowych
Systemy hydroponiczne coraz częściej wykorzystuje się do uprawy roślin ozdobnych, szczególnie w miejscach, gdzie wymagana jest czystość, jak np. restauracje, stołówki czy szpitale. Najczęściej stosuje się system semi-hydroponiczny, który bazuje na rozwiązaniach hydroponicznych. W tym systemie wykorzystuje się dwa naczynia.
- Zewnętrzne naczynie – nieprzepuszczalne dla wody.
- Wewnętrzne naczynie – najczęściej w formie koszyczka wypełnionego obojętnym podłożem stabilizującym roślinę, jak np. perlit, keramzyt, zeolit, lawa wulkaniczna.
Odpowiednia ilość roztworu jest kluczowa dla zachowania zdrowia roślin
Koszyczek wypełniony podłożem wraz z rośliną umieszcza się w większym naczyniu z roztworem nawozu. Największym wyzwaniem tego typu uprawy jest utrzymanie objętości cieczy na odpowiednim poziomie – tak, aby podłoże pozostawało wilgotne i roślina miała dostęp do wody i składników odżywczych, jednocześnie uważając by całkowicie nie zalać korzeni, co mogłoby doprowadzić do ich obumarcia ze względu na niewystarczającą ilości tlenu. Istnieją wprawdzie wariacje tej techniki wykorzystujące napowietrzanie roztworu, jednak są rzadko stosowane w uprawie ozdobnej zieleni wewnętrznej.
Hydroponiczna uprawa roślin w systemie wertykalnym
Systemy hydroponiczne również coraz częściej wykorzystuje się do zasilania Ogrodów Wertykalnych. W takiej konstrukcji woda swobodnie spływa z górnych partii ściany, nawadniając rośliny posadzone w chłonnym filcu.
Główne zalety wertykalnej hydroponiki:
- Odciążenie konstrukcji – dzięki eliminacji gleby cała konstrukcja jest lżejsza.
- Mniejsze ryzyko gnicia korzeni – uprawa bez gleby znacząco zmniejsza ryzyko gnicia korzeni i powstawania przykrego zapachu.
- Szybsza dystrybucja składników odżywczych – rośliny szybciej i efektywniej pobierają składniki odżywcze z nawozu, dzięki czemu mają zapewnione optymalne warunki dla zdrowego wzrostu.
- Brak konieczności przesadzania – podłoże stabilizujące nie traci swoich właściwości, więc nie ma potrzeby jego wymiany.
- Oszczędność wody i nawozów – w porównaniu do tradycyjnych uprawy w glebie metod zużywa się ich mniej.
Reasumując, metody hydroponiczne pozwalają na łatwą i efektywną uprawę roślin, zarówno w rolnictwie, jak i w przypadku zieleni ozdobnej.
W naszych systemach wertykalnych stosujemy metody hydroponiczne, a nawadnianie i dystrybucja nawozu są zautomatyzowane, co zapewnia roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu. Więcej informacji o naszych zielonych ścianach znajdziesz tutaj.
Źródło: Manos, D. P., & Xydis, G. (2019). Hydroponics: are we moving towards that direction only because of the environment? A discussion on forecasting and a systems review. Environmental science and pollution research international, 26(13), 12662–12672. https://doi.org/10.1007/s11356-019-04933-5