Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska (Poinsencja) – Uprawa, pielęgnacja, zasady uprawy

Grudniową porą wraz z atmosferą Świąt, do naszych domów zawitać może gwiazda betlejemska. Co ciekawe, nie trzeba spoglądać w niebo, żeby ją dostrzec – wystarczy popatrzeć na parapet lub świąteczny stół. Jak ją uprawiać? Sprawdź.

Gwiazda betlejemska – Co to za kwiat?

Gwiazda betlejemska to piękna roślina ozdobna – wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), nazywana także poinsecją.

Jej nazwy wiele nam mówią o roślinie. Do gwiazdy jest podobna ze względu na czerwone, białe, kremowe, żółte lub różowe przysadki. Przysadki to wbrew pozorom nie kwiaty, a duże liście podkwiatostanowe, które zebrane w rozetę dają wrażenie gwiazdy.

Poinsecja – Skąd pochodzi?

Nazwa poinsecja mogłaby pochodzić od angielskiego słowa ‘poison’- trucizna. Zawiera w sobie bowiem mleczny sok, który jest trujący. Jednak żeby takim sokiem się zatruć, trzeba by zjeść ok. 600 liści lub wypić pół litra soku. Wilczomlecz ten przez wieki był uprawiany przez Azteków. Z mleczka roślinnego wykonywali krem do golenia, tworzyli także lek na gorączkę. Czyli jak mówił Paracelsus – „tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”.

Okazuje się, że nazwa poinsecja wywodzi się od Joela Roberta Poinsetta. Jako pierwszy ambasador w Meksyku i pasjonat botaniki, zachwycił się tą rośliną i przyczynił się do rozpromowania jej w USA. Przez długi czas poinsecje były mało popularne ze względu na trudne warunki uprawy. Dopiero pod koniec XX wieku dzięki badaniom naukowym, plantatorzy na całym świecie mogli się dowiedzieć jak w sprawdzony sposób je hodować.

gwiazda betlejemska

Uprawa i pielęgnacja poinsecji

Poinsecja idealnie czuje się w temperaturze pokojowej. Zimą nie powinna być w temp. poniżej 13, a od kwietnia poniżej 18 stopni Celsjusza. Wymaga regularnego nawadniania. Górna warstwa ziemi w doniczce może lekko przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Świąteczny kwiat nie tylko na jeden rok

Gwiazda betlejemska nie jest rośliną jednoroczną. Oznacza to, że można ją przechować na kolejne Święta. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

W styczniu lub lutym należy ją przyciąć na wysokość ok. 10 cm od podstawy, lub na wysokości 3-4 pąków. Następnie do kwietnia należy utrzymywać podłoże w minimalnej wilgotności, by później znów podlewać, żeby roślina rozpoczęła wzrost.

Podłoże i doniczka – Jak zapewnić dobre warunki do wzrostu?

W kwietniu dobrze jest przesadzić roślinę do większej doniczki i wymienić podłoże na próchniczne.

Gwiazda betlejemska wymaga nawożenia

Od czerwca do września roślinę dobrze jest nawozić nawozem wieloskładnikowym z molibdenem. Nawożenie należy wykonywać co tydzień.

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

A teraz najtrudniejsza część – od końca września do końca listopada roślinę trzeba trzymać w całkowitej ciemności przez 14 godzin dziennie.

Takie warunki można stworzyć, zakrywając roślinę kartonowym pudełkiem. 

Pozostałe 10 godzin może być trzymana w słonecznym miejscu. Na początku grudnia roślina znów będzie pięknie wyglądać.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Czy nadmiar wody jej szkodzi?

Gwiazdę betlejemską można podlewać z góry lub od dołu. Ważne jest używanie wody o temperaturze pokojowej i unikanie przelewania, ponieważ nadmiar wody może jej szkodzić.

Regularne podlewanie pozwoli roślinie zachować zdrowe liście i piękny kolor kwiatów. 

Gwiazda betlejemska lepiej znosi lekkie przesuszenie niż nadmiar wody, dlatego ważne jest unikanie zbyt obfitego podlewania.

Wprowadź naturalny klimat Świąt do domu

A jak wygląda Twój dom na Święta? Jest w nim miejsce dla poinsecji? Jeśli tak to świetnie. To piękna roślina kwitnąca i ozdoba, która wzbogaci wystrój na Boże Narodzenie. 

Pamiętaj tylko o umiarkowanym podlewaniu, dbaniu o pH gleby oraz przesadzeniu, by cieszyć się nią w tym oraz następnym roku.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.

pielęgnacja paproci domowych

Pielęgnacja paproci domowych

Paprocie są jednymi z najstarszych roślin lądowych na Ziemi i z powodzeniem zdobią wnętrza naszych domów od pokoleń. Ich niezwykłe, dekoracyjne liście o różnorodnych kształtach,

Czytaj dalej
uprawa hydroponiczna roślin

Hydroponiczna uprawa roślin

Czym jest uprawa hydroponiczna? Uprawa hydroponiczna to metoda uprawy roślin, która odbywa się bez użycia gleby. Rośliny są umieszczane bezpośrednio w wodzie, a dokładniej –

Czytaj dalej