fiołek afrykański

Fiołek afrykański (saintpaulia) – Uprawa w domu, pielęgnacja. Jak dbać o sępolię?

Rośliną miesiąca w styczniu zostaje sępolia fiołkowa (fiołek afrykański). Jest to piękna roślina doniczkowa powszechnie spoglądająca z parapetów lub kwietników. Bywa też częstym, kolorowym podarkiem np. na Dzień Babci czy Dziadka. Sprawdź jak dbać o sępolię.

Fiołek afrykański – Co to za roślina? 

Na pierwszy rzut oka ta roślina może wydawać się niepozorna. Spomiędzy  rozety niewielkich, mięsistych liści wychylają się  kolorowe kwiaty. Atutem liści jest ich faktura – są pokryte kutnerem, który w dotyku jest jak miękki meszek. Samo więc dotykanie liści jest bardzo przyjemne. Zaś kwiaty roślina wytwarza bardzo często, a dobrze zaopiekowana  – cały czas, można więc nacieszyć oko piękną barwą. 

Fiołek, nie fiołek zwany też sępolią – Skąd ta nazwa?

Fiołek afrykański tak naprawdę botanicznie nie jest fiołkiem. Wynika to z faktu, że „fiołkiem” nazywany bywa potocznie. Jego druga nazwa to sępolia fiołkowa (saintpaulia ionantha). Wzięła się ona od nazwiska odkrywcy – Waltera von Saint Paul’a St. Claire. Baron ten, podróżując około 1890 roku po niemieckiej kolonii w południowo – wschodniej Afryce, natknął się na tę uroczą roślinę.  

Sprowadził ją do Niemiec. W Polsce już 4 lata później z nasion zostały wyhodowane pierwsze okazy. Z czasem hodowcy systematycznie tworzyli nowe odmiany. Obecnie można wybierać w wielu  ciekawych wariantach kolorystycznych. 

fiołek afrykański

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego – Stanowisko i podlewanie

Przede wszystkim – widne stanowisko, ale najlepiej bez bezpośredniego światła. Nawadniać najlepiej dwa razy w tygodniu odstaną wodą – do podstawki. Lepiej ją przesuszyć niż przelać. 

Czy kwiaty i liście fiołka można spryskiwać?

Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza. Bezpośrednie spryskiwanie liści wodą może się nie sprawdzić ze względu na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Lepszą opcją będzie położenie rośliny na większej podstawce wypełnionej keramzytem i wodą.

Saintpaulia – Właściwe nawożenie sępolii

Do wody od wiosny do jesieni, dobrze jest dodawać płynny nawóz do roślin kwitnących. Najlepiej raz na dwa tygodnie. Suche liście i przekwitłe kwiaty należy usuwać. 

Uprawa fiołka – Jakie są najlepsze warunki do wzrostu?

Idealny przedział temperatur do wzrostu i kwitnienia sępolii jest między 18 a 25 stopni Celsjusza. 


Sępolia dobrze rośnie w glebie ogrodniczej z dodatkiem torfu. Dobrze sprawdzi się także dodatek piasku lub perlitu. Ze wglądu na płytki system korzeniowy doniczka może być płytka.

Sępolia jest łatwa w uprawie i potrafi się odwdzięczyć 

Podsumowując – jest to roślina idealna do wnętrz. Za pielęgnację i odrobinę uwagi odwdzięczy się pięknym i obfitym kwitnieniem.

Chcesz udekorować wnętrze domu lub biura?

Zleć nam przygotowanie zielonej ściany

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.