filodendron

Filodendron (Philodendron) – Pielęgnacja i uprawa rośliny doniczkowej

Czym jest filodendron? Kiedy i jak często go podlewać? Jaka wilgotność jest dla rośliny najlepsza? Czym nawozić i jak chronić przed szkodnikami? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Filodendron – Charakterystyka

Filodendron to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, występujących w tropikalnej Ameryce, od Meksyku i Antyli do Paragwaju i Argentyny. Jest to roślina pnąca, ma małe, sercowate, błyszczące liście o ciemnozielonej barwie. 

Rośnie szybko, a poszczególne pędy mogą osiągnąć długość kilku metrów. Liście w mieszkaniu rzadko osiągają długość 15 cm i szerokość 10 cm. Są to rośliny jednopienne, czyli na jednym osobniku są zarówno kwiaty żeńskie jak i męskie. Charakterystyczną cechą jest to, że kwiaty zebrane są w grube kolby i ukryte w pochwach kwiatostanowych.

Jak przygotować stanowisko dla Twojego filodendrona?

Rośliny dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniach, jednak najlepiej rosną w pomieszcze­niach o wystawie wschodniej i zachodniej. Odpowiednim miejscem do uprawy są stanowiska półcieniste, natomiast kwiat nie znosi bezpośredniego światła. Odpowiednia temperatura dla tej rośliny to 18-22°C latem i około 18°C zimą.

Uprawa filodendronu — Podlewanie

Roślinę podlewamy 2-3 razy w tygodniu niewielką ilością miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Ważne, aby latem podłoże było stale wilgotne, zimą pozwalamy ziemi nieco przeschnąć. Doniczka z filodendronem nie może stać w wodzie. Cały czas trzeba natomiast pamiętać o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza poprzez częste zraszanie liści.

Philodendron — Jak nawozić roślinę?

Od wiosny do jesieni nawozimy nawozem do roślin ozdobnych raz na 2 tygodnie, natomiast zimą raz na miesiąc.

Jak przesadzać? Co zrobić gdy przerastają doniczkę?

Filodendron jest szybko rosnącą rośliną, zatem korzenie przez rok praktycznie całkowicie przerastają donicę i konieczna jest jej zmiana na większą, ale tylko o jeden rozmiar. 

Filodendrony rosną najlepiej, gdy mają ciasno w doniczce. Ważny i niezbędny jest dobry drenaż na dnie doniczki. 

Ziemia powinna mieć odczyn kwaśny (pH 4,5-5,5). Musi być zasobna i bardzo porowata. Ta cecha podłoża zapewnia natychmiastowe odprowadzenie nadmiaru wody, przez co w jej miejsce wnika powietrze, które jest niezwykle istotne dla korzeni tej rośliny.

Filodendron – Rozmnażanie

Są na to 3 sposoby:

Sadzonki pędowe

Sadzonki najlepiej pobrać z rośliny wczesną wiosną. Wykorzystujemy fragment pędu zawierający jeden węzeł. Ukorzeniamy w wodzie lub wilgotnym podłożu.

Sadzonki wierzchołkowe

Metoda identyczna jak w przypadku sadzonek pędowych. Wykorzystujemy do tego celu dłuższy fragment pędu z dobrze wykształconym liściem.

Z nasion

Wysiewamy bezpośrednio w bardzo przepuszczalne podłoże, zapewniając nasionom wilgoć w podłożu i temperaturę ziemi wyższą niż temperatura powietrza.

Co zrobić, gdy liście atakowane są przez szkodniki?

Filodendron jest atakowany przez choroby sporadycznie. Jeśli liście zaczynają usychać, to prawdopodobnie jest to spowodowane złymi warunkami wodnymi, bądź złymi warunkami oświetleniowymi. 

Ze szkodników roślin doniczkowych na filodendronach najczęściej pojawiają się szkodniki z grupy czerwców – wełnowce i miseczniki. Czasem spotykane są też wciornastki. Musimy pamiętać, że filodendrony ze względu na swój szybki rozrost wymagają regularnego przycinania.

Filodendron – Odmiany

Filodendron to roślina doniczkowa, która cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje atrakcyjne liście i łatwość w uprawie. Na rynku dostępnych jest wiele odmian filodendronu, różniących się kształtem, kolorem i wzorem liści.

Niektóre z popularnych odmian to:

  • Filodendron Monstera
  • Filodendron Birkin
  • Filodendron Brasil

Odmiana filodendrona – Jak sprawdzić, która będzie najlepsza do biura lub domu?

Każda z odmian ma swój niepowtarzalny wygląd, co sprawia, że filodendrony są często wybierane jako rośliny ozdobne do domu lub biura. 

Odmiany filodendrona różnią się pod względem preferowanych warunków hodowlanych, dlatego warto zwrócić uwagę na to, która będzie najlepsza do biura lub domu.

W przypadku biura najlepiej wybrać odmiany, które dobrze znoszą niskie poziomy oświetlenia, jak np. filodendron korzeniowaty.

Natomiast w domu, warto postawić na odmiany, które lepiej rosną w jasnym i ciepłym miejscu, jak np. filodendron wielkolistny. Przed zakupem dobrze jest także zwrócić uwagę na wielkość i wygląd liści, aby wybrać roślinę idealnie pasującą do naszych preferencji estetycznych. 

Jak dbać o filodendronPodsumowanie

Filodendron to przepiękny kwiat doniczkowy, który wprowadza do wnętrza egzotyczny charakter. Warto jednak pamiętać, że roślina będzie cieszyć oko pod warunkiem, że będziemy o nią dbać. Teraz już wiesz, jak stworzyć warunki do jej rozkwitu.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.