fikus benjamin

Fikus benjamin, figowiec benjamina (ficus benjamina) – Pielęgnacja

Planujesz zakup fikusa benjamina? W takim razie przyda Ci się poradnik, który od A do Z prześwietla temat pielęgnacji tej rośliny. Sprawdź, jak dobrać nawóz do fikusa, jak rozmnażać i przygotować stanowisko dla rośliny, by ta godnie zdobiła Twoje wnętrze.

Fikus benjamin – Co to za roślina?

Gatunek rośliny z rodziny morwowatych, naturalnie występujący od południa Azji po północną Australię i Wyspy Salomona. Fikus benjamin jest atrakcyjną, zimozieloną rośliną doniczkową o opadających gałązkach. 

Choć w naturze może być dużym drzewem, uprawiany w domu dorasta co najwyżej do 2 m wysokości. Posiada błyszczące, spiczasto zakończone, niewielkie liście, o długości 5-10 cm. W warunkach domowych nie kwitnie.

Uprawa fikusa benjamina w domu – Jak przygotować stanowisko?

Fikus benjamina w domu wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Nie ustawiamy go zatem na parapecie, a raczej w niewielkiej odległości od okna. 

Na zbyt ciemnym stanowisku fikus może dość szybko stracić liście. W okresie wegetacji, czyli od wiosny do końca lata, fikus benjamina dobrze rośnie w normalnej temperaturze pokojowej. 

Na okres jesienno-zimowy warto roślinie zapewnić nieco niższe temperatury, najlepiej w przedziale 10-18°C. Bardzo nie lubi przeciągów.

Figowiec benjamina – Jak podlewać?

W lecie należy podlewać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni. Nie wolno dopuścić, aby roślina stała w wodzie. 

Woda do podlewania fikusa benjamina powinna być miękka, najlepiej przegotowana. Fikus benjamina bardzo lubi zraszanie liści. Gdy roślina jest już duża, właśnie zraszanie pomaga utrzymać ją w czystości, bo mało kto ma cierpliwość, żeby przetrzeć każdy mały listek 

szmatką w celu usunięcia kurzu.

Nawożenie 

Fikus benjamina powinien być nawożony w okresie wzrostu tzn. od marca do września. Co około dwa tygodnie należy podawać rozcieńczony nawóz płynny dla roślin ozdobnych z liści.

Fikus benjamina – pielęgnacja i przesadzanie

Fikusa przesadzamy wiosną, gdy korzenie przerastają przez doniczkę. Nie warto jednak dawać doniczki zbyt dużej, gdyż figowce lepiej rosną w nieco za małej doniczce. Doniczkę należy wypełnić żyzną, przepuszczalną ziemią o odczynie pH 5,7 – 6,8. 

Najlepsza będzie mieszanka ziemi dla kwiatów doniczkowych z dodatkiem piasku. U starszych roślin w dużych ciężkich doniczkach, które ciężko jest przesadzić, wymieniamy na świeżą tylko górną warstwę ziemi.

Jak uprawiać roślinę – Rozmnażanie

Sposób 1 – sadzonki wierzchołków

Do zrobienia sadzonki wierzchołkowej nadaje się każdy pęd zawierający żywe liście. Odcinamy wybraną końcówkę pędu zawierającą przynajmniej 3 dobrze rozwinięte liście. Miejsce cięcia oczyszczamy z wypływającego soku. Sadzonkę umieszczamy w naczyniu z wodą lub w kuwecie z przepuszczalnym i stale wilgotnym podłożem. Po około 3 tygodniach powinny pojawić się korzenie.

Sposób 2 – odkłady powietrzne

Dobry sposób gdy posiadamy bardzo duży okaz i chcemy go nieco zmniejszyć. Wybieramy miejsce na pędzie głównym (lub innym pędzie, który chcemy odciąć) i delikatnie odcinamy fragment kory o długości 3 cm z każdej strony. Miejsce z raną owijamy workiem z wilgotną ziemią. Owijamy szczelnie z każdej strony. Możemy zapomnieć o zabiegu nawet na miesiąc (czas ukorzeniania zależy od wielkości odcinanego pędu), do czasu aż pojawią się korzenie w miejscu zranienia. Gdy jesteśmy pewni, że odcinany pęd jest już dobrze ukorzeniony, odcinamy go poniżej worka z ziemią. W ten sposób otrzymujemy sadzonkę o rozmiarach nawet do 50 cm!

Szkodniki i choroby fikusa benjamina

Plamistość liści fikusa – czasem na liściach fikusa benjamina pojawiają się liczne, okrągłe, żółte plamy o średnicy 3-4 mm. Przyczyną ich powstawania jest zbyt niska intensywność światła przy dużej wilgotności powietrza. Zjawisko to obserwowane jest najczęściej zimą, kiedy mamy krótszy dzień. Pomaga przesunięcie fikusa bliżej okna.

Korkowatość liści fikusa – fikus benjamin często zapada na korkowatość liści. W wyniku tej choroby na spodniej stronie liści pojawiają się jasnozielone, wodniste plamy. Z czasem na ich powierzchni powstają korkowate narośla, a z chorych miejsc wypływa gumowaty wysięk. Choć wygląda to bardzo niepokojąco, najbardziej prawdopodobną przyczyną tego schorzenia są również niewłaściwe warunki uprawy. Najczęściej do korkowatości liści dochodzi przy zbyt niskiej temperaturze uprawy, w połączeniu z niedoborem światła i zbyt dużą wilgotnością podłoża.

Zasychanie końcówek liści – bardzo często u fikusa benjamina dochodzi też do usychania końcówek liści. Wierzchołki liści najpierw żółkną, potem brązowieją i zasychają. To zjawisko ma jedną i dość prostą do usunięcia przyczynę – zbyt małą wilgotność powietrza. Aby sytuację poprawić, należy regularnie zraszać liście rośliny, a obok doniczek z fikusami 

ustawić tacki z wodą, która odparowując, da nieco wilgoci w powietrzu.

Gnicie korzeni figowca – czasem jednak niewłaściwa pielęgnacja fikusa prowadzi do poważniejszych schorzeń i zaatakowania rośliny choroby grzybowe. Przy zbyt częstym podlewaniu rośliny lub uprawie w zbyt ciężkim, zbitym podłożu może dojść do gnicia korzeni 

figowca. Najpierw zauważymy zahamowany wzrost rośliny, żółknięcie i opadanie liści, a ostateczną diagnozę będzie można postawić po wyjęciu rośliny z doniczki i zaobserwowaniu ciemnobrunatnych, gnilnych przebarwień na korzeniach.

Czy fikus traci liście?

Tak. Fikus traci liście, dlatego sugerujemy, by uważać na częste zmiany stanowiska, bo może to nasilić objawy.

Najpopularniejsze odmiany fikusa

  • Starlight – liście są złocisto pstrokate
  • Variegata – liście są zielono kremowe
  • Exotica – zielone liście mają długie, poskręcane wierzchołki

Fikus Benjamin Pielęgnacja — Podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu wiesz, że nadmiar wody, przestawianie, suche powietrze czy przycinanie może sprawić, że dekoracyjna roślina w donicy nie będzie cieszyć oczu. Właściwe pielęgnowanie rośliny w mieszkaniach jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu zapobiegniesz uszkodzeniu i przeschnięciu rośliny. W uprawie roślin warto kierować się zdrowym rozsądkiem, ale i wiedzą, którą już teraz masz. W ten sposób uchronisz roślinę przed gubieniem ozdobnych liści i pomożesz jej wypuszczać nowe. 

Planujesz stworzenie zielonej ściany w biurze lub domu, gdzie fikus również się znajdzie? Przeczytaj e-booka: 

12 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ, zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.