Czym są mszyce?
Gatunek owada z rodziny mszycowatych, osiągający od 2 do 5 mm długości. Ma okrągławe lub wydłużone ciało ze spiczasto zakończonym odwłokiem. W zależności od gatunku owady mogą być koloru kremowego, zielonego, żółtego, pomarańczowego lub czarnego.
W różnych fazach rozwoju mogą posiadać skrzydła lub nie. Młode mszyce nie różnią się wyglądem od osobników dorosłych, są tylko mniejsze. Mszyce występują zawsze w licznych koloniach.
Żerują (wysysają soki) najczęściej na najmłodszych pędach, na liściach lub pąkach kwiatowych. W ciągu jednego sezonu jedna mszyca wydaje kilka lub kilkanaście pokoleń, w każdym po kilkadziesiąt osobników.
Dlaczego się pojawiają i jak zwalczać mszyce?
Głównym powodem pojawienia się mszycy jest ich obecność na innych roślinach bądź
chwastach znajdujących się w niedalekiej odległości – szkodnik zmienia miejsce żerowania.
Inne powody to:
- Osłabienie rośliny – zdrowe i silne rośliny są bardziej odporne na żerowanie mszyc, te chore stają się łatwym łupem dla całej kolonii
- Przenawożenie azotem – duże stężenie tego pierwiastka przyciąga mszyce jak magnes
Najskuteczniejszy środek na mszyce to zdrowy rozsądek
W większości przypadków przed pojawieniem się mszycy na roślinach doniczkowych pojawiają się one w naszym ogrodzie lub najbliższym otoczeniu. Nie zwalczając ich na zewnątrz, pozwalamy im się rozprzestrzeniać, czego efektem może być ich wizyta na naszych parapetach. Latem wystawiamy niektóre gatunki roślin pokojowych na balkon, czy do ogrodu. Wtedy rośliny są narażone najbardziej.
Sposoby na mszyce w ogrodzie i na roślinach doniczkowych – Zapobieganie
Warto również zadbać o to, by kwiaty miały zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Słabsze okazy szybko stają się miejscem żerowania mszyc. Jeśli zauważymy pojawienie się mszycy na roślinie, należy ją jak najszybciej odseparować od pozostałych.
Zapobiegniemy przeniesieniu się szkodnika na inne rośliny co jest bardzo łatwe patrząc na ilość osobników pojawiających się w jednym pokoleniu. Od czasu do czasu warto zrobić prysznic naszym roślinom – mszyce bardzo nie lubią dużej wilgotności.
Jakie szkody wyrządzają mszyce?
W wyniku żerowania mszyc rośliny są bardzo osłabione. Szkodniki wysysają soki z roślin, wydzielając przy tym spadź – lepką substancję oklejającą roślinę, na której często pojawiają się czarne grzyby sadzakowe – szpecą one roślinę, utrudniając jej jednocześnie proces fotosyntezy.
Przy dużej liczebności mszyc zaatakowane rośliny więdną lub deformują się najmłodsze pędy i liście (skręcają się), a w skrajnych przypadkach zamierają całe rośliny. Są także gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach, jednak rzadko się pojawiają. Mszyce oprócz uszkodzeń powodowanych na roślinach mogą także przenosić różne choroby wirusowe.
Domowe sposoby na mszyce
Jeżeli nie chcemy używać środków chemicznych, możemy wykorzystać powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych biopreparaty. Są to środki ochrony roślin, których substancja czynna jest pochodzenia naturalnego.
Używanie tego typu środków jest bezpieczne nawet w mieszkaniu, ze względu na małą toksyczność. Możemy pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych także dzięki zastosowaniu, przyrządzonych samodzielnie, preparatów roślinnych.
Preparaty te posiadają właściwości nie tylko owadobójcze, ale również odstraszające potencjalne szkodniki. Do pozbycia się mszyc z kwiatów doniczkowych stosuje się wyciągi i wywary z cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego lub pokrzywy. Popularnym sposobem w ogrodnictwie jest również oprysk szarym mydłem/mydłem potasowym.
Sposoby na mszyce – Jak przygotować wywar, roztwory i wyciągi?
Jeśli zdecydujesz się na „domowe opryski” to warto wiedzieć, jak je przygotować, by przypadkiem nie zaszkodzić roślinom. Poniżej przedstawiamy „przepisy” na wyciągi, które warto stosować.
Czosnek na mszyce
- Obierz kilka ząbków czosnku.
- Rozgnieć czosnek w moździerzu, aby uzyskać pastę.
- Dodaj pastę czosnkową do litra ciepłej wody.
- Dobrze wymieszaj roztwór.
- Pozostaw go na kilka godzin, aby składniki dobrze się połączyły.
- Przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem.
- Spryskuj roztworem miejsca zainfekowane mszycami.
Wyciąg z pokrzywy
- Zebrane świeże lub suszone liście pokrzywy umieść w garnku.
- Zalej liście wrzącą wodą.
- Odstaw na 24 godziny.
- Następnie przecedź roztwór, aby usunąć liście.
- Przelej otrzymany wyciąg do butelki ze spryskiwaczem.
- Spryskuj nim rośliny zaatakowane przez mszyce.
Soda na mszyce
- Wymieszaj dwie łyżeczki sody oczyszczonej z jednym litrem wody.
- Dobrze rozpuść sodę w wodzie.
- Przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem.
- Spryskuj nim mszyce, starając się pokryć całą powierzchnię rośliny.
Ocet na mszyce
- Wlej równą ilość octu i wody do butelki ze spryskiwaczem.
- Dobrze wymieszaj składniki.
- Spryskuj mszyce roztworem octu i wody.
- Staraj się trafić bezpośrednio na szkodniki.
Wywar z cebuli
- Pokrój cebulę na mniejsze kawałki.
- Umieść cebulę w garnku i zalej wrzącą wodą.
- Gotuj przez 20-30 minut na wolnym ogniu.
- Odstaw wywar do ostygnięcia.
- Przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem.
- Spryskuj nim rośliny zainfekowane mszycami.
Szare mydło – Oprysk
- Rozpuść kilka kawałków mydła w płynie (preferowane jest naturalne mydło, bez dodatków).
- Dodaj rozpuszczone mydło do litra wody.
- Wstrząśnij butelką, aby dobrze wymieszać roztwór.
- Spryskuj nim mszyce na roślinach, skupiając się na dolnej i górnej stronie liści.
Gotowe preparaty przeciw mszycom
Jeśli metody naturalne okażą się nieskuteczne lub populacja rozrosła się na tyle, że nie jesteśmy w stanie jej opanować, wtedy warto skorzystać ze środków chemicznych. Zabieg należy wykonywać na wolnym powietrzu, w dni pochmurne i bezwietrzne. Wadą tej metody jest toksyczność i koszty, natomiast zaletą duża skuteczność. Ważne, aby stosować dawki sugerowane na opakowaniu preparatu.
Sposoby na mszyce – Jak zwalczyć szkodniki – Podsumowanie
Jak widzisz, sposoby na mszyce są różnorodne. To jaki wybierzesz, zależy już od Twoich preferencji. Jeśli na Twojej zielonej ścianie zalęgły się mszyce, to sugerujemy działać szybko. Zasada jest prosta. Im szybciej się ich pozbędziesz, tym większa szansa, że ściana nadal będzie cieszyć Twoje oko. Chcesz postawić zieloną ścianę w domu lub biurze? Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić: Zielone ściany