Aspidistra wyniosła

Aspidistra wyniosła (Aspidistra Elatior) – Jak pielęgnować tę roślinę doniczkową?

Czym jest aspidistra wyniosła? Jak ją uprawiać i uchronić przed atakiem szkodników? Dlaczego nazywamy ją potocznie „żelaznym liściem”? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Aspidistra wyniosła — Co to za roślina?

Gatunek ozdobnej byliny z rodziny liliowatych (według najnowszych zestawień systematycznych z rodziny szparagowatych), pochodzący z suchych terenów leśnych Dalekiego Wschodu (Chin i Japonii). 

Aspidistra wyniosła to bezłodygowa roślina kłączowa tworząca nieregularne kępy o wysokości około 60 cm, złożone z dużych, pojedynczych, odziomkowych liści, umieszczonych na długich ogonkach liściowych, wyrastających bezpośrednio z masywnego, podziemnego kłącza.

Blaszki liściowe są duże, lancetowate, ostro zakończone, skórzaste, ciemnozielone, do 50 cm długości, o licznych, równolegle biegnących nerwach, widocznych na spodniej stronie blaszek liściowych. Niekiedy u podstawy liści, bezpośrednio na kłączu wyrastają na krótkich szypułkach niewielkie, dzwonkowate, brunatne kwiaty, które nie mają wartości dekoracyjnej. 

W uprawie doniczkowej roślina nie zawiązuje owoców, ale na naturalnych stanowiskach kwiaty są zapylane przez mrówki i ślimaki i przekształcają się w owoce – jagody.

Aspidistra Elatior — Dlaczego nazywamy ją „żelaznym liściem”?

Aspidistra nazywana jest „żelaznym liściem”, ponieważ jest to roślina odporna na obecność i działanie szkodników oraz bardzo prosta w uprawie.

O czym pamiętać przy uprawie Aspidistry — Stanowisko

Roślina doskonale znosi nawet głęboki cień. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub cienistym, dlatego świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie dociera niewiele światła słonecznego. 

Optymalna temperatura uprawy aspidistry wynosi 13–21°C (znosi spadek temperatury do 4–6°C), dlatego najlepiej ustawiać ją w chłodnych pomieszczeniach, a na okres letni (aż do jesieni) można z powodzeniem roślinę wystawiać na ocieniony balkon, taras lub do ogrodu. 

Jednym słowem rośnie tam i w takich warunkach, jakie jej zapewnimy, nawet w miejscach, gdzie inne rośliny dawno by zginęły. Jest też mało wrażliwa na przeciągi, kurz, dym tytoniowy, wahania temperatury i suche powietrze.

Roślina niezwykłe łatwa w uprawie, ale o podlewaniu należy pamiętać

Aspidistra jest odporna na suszę. Podlewać należy ją niezbyt intensywnie (można rzadko, ale obficie), a kolejne podlewanie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. 

Roślina nie znosi nadmiaru wody w podłożu, dlatego na dnie doniczki powinna być kilkucentymetrowa warstwa drenażu (np. żwir, keramzyt), a po każdym podlewaniu nadmiar wody z podstawki trzeba usunąć. 

Zaleca się zraszać roślinę lub utrzymywać w jej otoczeniu dość wysoką wilgotność powietrza, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać (jest to ważne szczególnie zimą, w okresie grzewczym).

Aspidistra wyniosła — Nawożenie

Aspidistra dobrze reaguje na nawożenie, ale nie możemy przesadzać z intensywnością podawania substancji odżywczych. Nawozimy nawozami uniwersalnymi, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach lub specjalistycznymi nawozami dla palm co 4 tygodnie.

Jak przesadzać „żelazny liść”?

Ze względu na powolny wzrost oraz to, że aspidistra najlepiej rośnie w „przyciasnej” doniczce, przesadza się ją rzadko (gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki). 

Najlepszym terminem wykonania tego zabiegu jest wiosna. Podłoże do uprawy Aspidistry powinno być dość żyzne i przepuszczalne. Można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych z domieszką piasku lub drobniutkiego żwiru oraz gliny bądź specjalistyczne podłoże dla palm.

Aspidistra doniczkowa — Rozmnażanie

Sposobem na rozmnażanie rośliny jest podział kłącza. Dzielić można jedynie starsze, dobrze rozrośnięte rośliny, a zabieg ten najlepiej wykonywać podczas wiosennego przesadzania. Każda część powinna zawierać fragment kłącza z korzeniami oraz co najmniej jeden liść.

Choroby i szkodniki — Jak sobie z nimi radzić?

Aspidistra wyniosła jest rośliną długowieczną, bardzo odporną na niekorzystne warunki środowiska, lecz bywa atakowana przez przędziorki, wciornastki i tarczniki. 

Aspidistra wyniosła – Jak pielęgnować — Podsumowanie

Teraz już wiesz, że zakup Aspidistry to strzał w dziesiątkę dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu lub doświadczenia w pielęgnacji. „Żelazny liść” doskonale znosi niekorzystne warunki środowiska i nie wymaga zbyt wiele uwagi, dlatego to świetne rozwiązanie dla biur np. w przypadku komponowaniu zielonej ściany.

Zaobserwuj nas w social mediach

12 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zieloną ścianę

Sprawdź nasze pozostałe artykuły

Na co dzień ubarwiamy zielenią przestrzenie biznesowe oraz prywatne, podnosząc ich atrakcyjność oraz zapewniając oryginalny nastrój.