Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

ziel

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny szparagowatych. Pochodzi z Afryki Południowej, jest pospolicie uprawiany w wielu krajach świata. Zielistka Sternberga tworzy kępę łukowato wygiętych liści, które są szablowate, spiczasto zakończone, podobne do trawy, długości do 50 cm i 2,5 cm szerokości. Wysokość rośliny zazwyczaj nie przekracza 30 cm. Wiosną i latem na długich bezlistnych łodygach wyrastają drobne i niepozorne kwiaty zielistki. Wkrótce ich miejsce zajmują małe rozmnóżki, które można ukorzenić. Roślina wytwarza bulwy korzeniowe.

STANOWISKOSTANOWISKO

Dobrze rośnie praktycznie w każdym miejscu. Dobrze znosi zarówno słońce, jak i półcień. W bardzo ciemnym miejscu białe paski na liściach szybko zielenieją. Jasne światło jest niezbędne do prawidłowego wybarwiania się liści jednak silne i bezpośrednie nasłonecznienie szybko powoduje przypalenia blaszek liściowych. W mieszkaniu unikajmy wystawy południowej. Jest bardzo tolerancyjna wobec temperatury. Dobrze znosi temperaturę pokojową, ale optymalna dla niej temperatura wynosi około 15-18°C. Znosi także dużo niższe temperatury. W okresie zimowym nawet do 8°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewanie zielistki powinno być obfite jeśli roślina rośnie w wiszącej doniczce w słońcu lub normalne jeśli rośnie w półcieniu na parapecie. Jeśli roślina rośnie w suchym miejscu niezbędne będzie zraszanie liści miękką wodą o temperaturze pokojowej. Zielistkę należy podlewać latem 2–3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Wówczas warto podlewać ją, kiedy podłoże lekko przeschnie, w przeciwieństwie do okresu wegetacyjnego, kiedy powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Trzeba uważać na przelanie, bo nie trudno o zagniwanie mięsistych korzeni i utratę, tak mało wymagającej i łatwej w uprawie zielistki. Roślina jest wytrzymała na suszę. Latem należy roślinę codziennie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Zielistkę Sternberga nawozi się od marca do kwietnia, co dwa tygodnie, przy podlewaniu, stosując nawóz do roślin o ozdobnych liściach. Nie można przesadzać z nawożeniem, ponieważ zielistka mimo, że jest „żarłoczna”, nie znosi zasolenia podłoża.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Zielistkę należy przesadzać dopiero wtedy, kiedy korzenie zaczną przerastać otwory w dnie doniczki. Należy zapewnić jej dość luźne i przepuszczalne podłoże, warto dodać np. drobnego żwiru. Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia kwiatowa.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny
Podczas przesadzania dzielimy roślinę na kilka części i sadzimy w osobnych donicach.

Sposób 2 rozłogi
Rozłogi przyszpilamy do innej donicy wypełnionej podłożem. Po ukorzenieniu się tylko krótko odciąć pędy.

Sposób 3 – rozmnóżki
Najprostsze z możliwych sposobów, wystarczy pod jakąkolwiek rozmnóżkę podstawić doniczkę z ziemią i poczekać aż ta przerośnie korzeniami do gruntu i zacznie wytwarzać nowe liście. Wtedy należy odciąć rozmnóżkę od rośliny matecznej.

Sposób 4 – z nasion
Bardzo rzadko stosowana metoda.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Osłabione rośliny mogą paść ofiarą przędziorków, mszyc, opuchlaków, wełnowców. Przędziorki należą do tych szkodników, które początkowo ciężko rozpoznać na zielistce. Liście zaatakowanej rośliny z czasem matowieją, stają się szare, a od spodniej strony możemy zaobserwować oprzęd. Przędziorki atakują w momencie, kiedy jest zbyt sucho. Przy prawidłowej pielęgnacji, zraszaniu rośliny i utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności nie powinny się pojawić. Opuchlaki rozpoznamy po zatokowo wygryzionych liściach.
Najczęstszym problemem zielistki jest brązowienie końcówek liści. Jest ono spowodowane zbyt suchym powietrzem, zbyt skąpym podlewaniem, a także poddanie rośliny pod działanie bezpośrednich promieni słonecznych.

UWAGIUWAGI

Liści nie należy nabłyszczać.

Najpopularniejsze odmiany:
‘Variegatum’ – Odmiana o zielonych liściach z białym brzegiem. Odmiana bardzo powszechna i znana od dawien dawna. Osiąga do około 20 cm wysokości.
‘Vittatum’ – Osiąga do około 30 cm wysokości. Liście jasnozielone z białawym, a zarazem nieregularnym  paskiem.
‘Ocean’ – Odmiana o jasnozielonych i biało obrzeżonych liściach.
‘Bonnie’ – Kolejna bardzo ciekawa odmiana, charakteryzująca się jasno zielonymi liśćmi z kremowym, nieregularnym paskiem po środku. Dodatkowo liście są charakterystycznie, spiralnie poskręcane.
‘Atlantic’ – Odmiana charakteryzująca się łukowato wygiętymi, jasnozielonymi liśćmi z bladożółtym środkiem.

 

Źródła:
1. www.wikipedia.org
2. www.zielonyogrodek.pl
3. www.rosliny.urzadzamy.pl
4. www.budujesz.info
5. www.naradka.wordpress.com
6. fot. www.jardineriaon.com