Bluszcz pospolity – Hedera helix

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

blus

OPISOPIS

Gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych. Jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski i jedynym w niej pnączem o liściach zimotrwałych. Bluszcze rosnące w domach dorastają do wysokości 200 cm. Rosną dość szybko – nawet do 40 cm rocznie. Jest pnączem samoczepnym – jeśli pędy na swojej drodze spotkają podporę to zaczynają się wspinać. Do podpór przyczepia się korzonkami przybyszowymi. Jeśli bluszcz nie napotka żadnych podpór, to jego pędy będą zwisać w dół z doniczki. W warunkach domowych z reguły nie kwitną. Liście bluszczu z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów, pod spodem jaśniejsze, matowe. Wyprowadzono niezliczoną już ilość odmian różniących się prawie wszystkim.

STANOWISKOSTANOWISKO

Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Odmiany o pstrokatych liściach lepiej rosną w pomieszczeniach jasnych. Ważne, żeby stanowisko było przewiewne i nie nagrzewało się. Czuje się on najlepiej w temperaturze 15-18°C, zimą natomiast 10-15°C. Jednak mimo swoich preferencji łatwo dostosowuje się do warunków do których trafił.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podłoże musi być stale, umiarkowanie wilgotne, a do podlewania najlepiej wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej. Roślina nie może stać w wodzie – po podlaniu nadmiar wody należy usunąć z podstawki doniczki. Zimą znacznie ograniczamy nawadnianie – wystarczy raz w tygodniu lub rzadziej. Bluszcz kocha zraszanie liści. Dotyczy to zwłaszcza okresu, kiedy w domu włączone są kaloryfery i powietrze robi się przesuszone.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozić należy od wiosny do jesieni – nawozem do roślin zielonych, w ilościach podanych przez producenta, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, gdzie roślina nie przechodzi okresu spoczynku nawożenie wprawdzie zmniejszamy, ale prowadzimy przez całą zimę. Można to robić podobnie jak w przypadku innych roślin rosnących cały rok czyli co tydzień lecz ¼ dawki lub co 2 tygodnie ½ dawki.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Sygnałem do przesadzania jest przerastanie korzeni z dołu doniczki. Przed przesadzeniem należy obficie podlać roślinę. Po przesadzeniu rośliny do nowej doniczki nie należy podlewać rośliny przez kilka dni. Starszym roślinom wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża w doniczce. Gdy już jesteśmy zmuszeni do przesadzenia, dojrzałe rośliny należy przesadzać na wiosnę, kiedy bluszcz zacznie wypuszczać nowe odrosty. Bluszcze najlepiej czują się w żyznym (może być lekko gliniaste), przepuszczalnym podłożu. Wbrew pozorom bluszcz nie przepada za kwaśną ziemią.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki
Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub sadzonki jednowęzłowe. Sadzonki nie powinny być dłuższe niż 10 cm. Końcówki sadzonek warto zanurzyć w ukorzeniaczu, który znacznie przyspieszy ich ukorzenianie.

Sposób 2 – odkłady
W tym przypadku nie odcinamy sadzonek od rośliny matecznej. Pędy przyginamy i umieszczamy w doniczce wypełnionej podłożem. Dopiero po ukorzenieniu odkładów odcinamy je od rośliny macierzystej. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 15°C, pod przykryciem z folii – która zapewnia wysoką wilgotność powietrza.

Sposób 3 – nasiona
Bluszcz możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona. Należy jednak pamiętać, że nie zawiązuje on nasion w uprawie domowej. W ogrodzie, owoce mogą pojawić się dopiero po około 8- 10 latach.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Z chorób grzybowych może wystąpić pierścieniowa plamistość liści, choroba o podłożu grzybowym, objawiająca się strefowymi, zasychającymi plamami. Uważajmy także na fytoftorozę, jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób roślin. W przypadku jej pojawienia się, należy usuwać porażone części roślin, a resztę kilkakrotnie opryskać, odpowiednim środkiem.
Nie zapominajmy także o bakteryjnej plamistości liści . Rozpoznamy ją po ciemnych plamach z żółtawym obrzeżem.
Ze szkodników mogą pojawić się m.in. przędziorki, mszyce, wciornastki, misecznik cytrusowiec, a także tarczniki.
Odmiany o jasnych liściach z przebarwieniami, należy uprawiać w widnym pomieszczeniu, ponieważ w zacienionym miejscu rośliny będą się wyciągać, liście nie będą ładnie przebarwione (będą bardziej zielone).
Przy zbyt małej wilgotności powietrza oraz przesuszeniu podłoża, dochodzi do zasychania liści. Zmiany na liściach pojawią się także wówczas, gdy przelejemy roślinę. Przy przelaniu Hedera, liście będą czernieć.

UWAGIUWAGI

Bluszcz doniczkowy bardzo dobrze reaguje na cięcie, warto więc to wykorzystać i nadać mu piękną formę. Główne pędy należy skracać minimum raz w roku.

Najpopularniejsze odmiany:
’Pixe' – odmiana o drobnych, silnie powycinanych liściach,
’Eva' – liście z kremowym obrzeżem,
’Luzii' – odmiana o pstrych liściach, stanowiąca ciekawy akcent roślinny w mieszkaniu,
’Lancet' – odmiana o węższych, także dekoracyjnych, ciemnozielonych liściach,
’Ovata' – odmiana o trójkątnych, ciemnozielonych liściach,
’California' – dekoracyjna odmiana o zielonych liściach,
’Midas Touch' – jedna z piękniejszych odmian Hedera helix, doskonale prezentująca się w wiszących koszach, odmiana o żółto przebarwionych liściach,
’Sagittifolia' – odmiana o zielonych, silnie powycinanych liściach,
’Chicago' – odmiana o małych, jasnozielonych liściach, bardzo odporna,
’Glacier' – ta odmiana bluszczu pospolitego posiada małe ciemnozielone liście z cienką białą obwódką na zewnętrznym brzegu.

 

 

Źródła:
1. www.zielonyogrodek.pl
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.budujesz.info
4. www.naradka.wordpress.com
5. fot. www.pomyslnaogrod.pl