Fakt czy mit? #10: Rośliny doniczkowe nawozi się przez cały rok

Czy rośliny doniczkowe nawozi się przez cały rok?

fot. weerapat1003 – Fotolia.com

FAKT

Wszystkie rośliny, podobnie jak wszyscy ludzie, potrzebują witamin i minerałów, aby żyć i się rozwijać. Rośliny w swoim naturalnym środowisku mają odpowiednie warunki do życia, oraz teoretycznie nieskończoną ilość składników odżywczych (ekosystemy są ograniczone i skończone). Jednak kiedy hoduje się rośliny w donicach, ograniczamy radykalnie dostępne zasoby. To tak, jakby wysłać człowieka na bezludną wysepkę – po pewnym czasie wykorzysta wszystkie dostępne źródła pożywienia. I w tym momencie pojawia się temat nawożenia roślin.
Rośliny które Ci się spodobały i je kupiłeś (bądź dostałeś) są zwykle dobrze nawiezione przez hodowców. W końcu towar trafiający na sprzedaż musi dobrze wyglądać i być wręcz kwitnący. Bez problemu możemy pozostawić je w 'sklepowych' pojemnikach przez kolejny rok (chyba że roślina wygląda na potrzebująca natychmiastowego przesadzenia). Wraz z upływem czasu roślina będzie wykorzystywała zasoby zgromadzone w glebie. Nie wiem czy wiesz, ale za każdym razem podlewając roślinę, z gleby wypłukiwane są minerały (między innymi dlatego na powierzchni gleby pojawiają się wykwity solne). Aby uzupełnić ich ubytki, możemy nawozić roślinę lub wymienić całe podłoże na takie, które ma pełen zasób składników odżywczych.

Jak nawozić?

Nawożenie najlepiej wykonywać raz w miesiącu – w przypadku gdy podłożem jest gleba. Gdy zastosowane jest inne medium niż gleba, częstotliwość nawożenia będzie inna. W przypadku podłoża syntetycznego i sterylnego kilka razy w tygodniu, a w przypadku powietrza! nawet co kilkadziesiąt sekund. Tak, powietrze może być podłożem – aeroponika. Wtedy stosuje się tzw. fertygację, czyli połączenie podlewania i nawożenia.
Szczególnym okresem gdy powinniśmy uzupełnić zasoby rośliny to okres wegetacyjny oraz okres kwitnienia. W tym czasie najwięcej składników odżywczych jest przez roślinę wykorzystywanych i wbudowywanych w tkanki. Czy zatem w okresie zimowym nie powinno się nawozić? Oczywiście, można zaprzestać nawożenia, ale można również je kontynuować pod jednym warunkiem. W okresie zimowym stosowany nawóz powinien mieć jak najniższą zawartość azotu.
Jak wiadomo „dawka czyni truciznę”, więc ważnym aspektem jest ilość nawozu jaką zastosujemy jednorazowo. Na pewno nie można nadrobić jednym nawożeniem całego roku zaległości. W ten sposób można w szybki sposób spalić korzenie. Zwykle na opakowaniu podane jest dawkowanie. W zupełności wystarczy zastosowanie jej połowy.
Oczywiście w zależności od gatunku częstotliwość nawożenia będzie się różniła.

Pamiętaj, że nawożenie to nie wszystko! Jeśli roślina zacznie więdnąć, liście staną się żółte lub całkiem odpadną, może to świadczyć o innych problemach. Dodatkowa dawka nawozu niekoniecznie pomoże, a może nawet zaszkodzić. W końcu gdy boli Cię ząb, nie uleczysz go dodatkową dawką witaminy C.