Fakt czy mit? #9: Nabłyszczacz do liści może zabić roślinę

Czy nabłyszczacz do liści może zabić roślinę?

fot. www.mejorconsalud.com

FAKT

Nie powinno się stosować nabłyszczaczy do liści. Kropka.

Niestety wciąż na rynku można spotkać preparaty do nabłyszczania liści i sprzedawców którzy korzystają z takich preparatów. UWAGA! Mowa tutaj tylko i wyłącznie o żywych roślinach. Temat florystyki to zupełnie inna bajka ;)

Dlaczego właściwie nabłyszczone, lśniące liście powinny zwrócić naszą uwagę? Odpowiedź jest prosta, nabłyszczone liście mogą udusić roślinę. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Dzieje się to przez zatkanie porów substancją nabłyszczającą. Pomyśl o powierzchni liścia jak o Twojej skórze. Gdy zalega na niej zbyt wiele zanieczyszczeń blokujących pory, może dojść do zapalenia i kolejnych powikłań. W przypadku roślin zablokowane pory przynoszą jeszcze gorsze efekty – mogą zabić roślinę poprzez zablokowanie procesu oddychania i fotosyntetyzowania.
Poza tym, wysoki połysk wygląda bardzo sztucznie. Sprawia, że Twoja roślina zaczyna wyglądać jak plastikowa, a przecież takiej nigdy byś nie wstawił do swojego wnętrza. Ponadto po krótkim czasie zauważysz, że znowu musisz czyścić liście ponieważ osadziło się tam mnóstwo kurzu. Jak więc radzić sobie z tym problemem, ale nie 'udusić' przy tym rośliny? Oto kilka naturalnych sposobów:

  1. Wilgotna ściereczka
    Chyba najprostszy sposób i w dodatku każdy o nim słyszał. Nawilż szmatkę i wykręć nadmiar wody. Podtrzymując liście od spodu jedną ręką, przetrzyj górną cześć liścia wilgotną szmatką usuwając kurz. Pamiętaj aby zajrzeć również pod liście, gdzie często chowają się szkodniki. W przypadku roślin z bardzo drobnymi liśćmi, użyj delikatnej miotełki.
  2. Mydło + woda
    Innym niezawodnym sposobem jest użycie mieszaniny płynnego detergentu do mycia naczyń i wody. Są dwie metody stosowania tego rozwiązania. Pierwszą z nich jest użycie szmatki tak jak to było podane w pierwszym sposobie. W przypadku drugiego sposobu nakładamy cienką warstwę piany na roślinę. Pamiętamy również o spodzie liści. Po takiej kąpieli opłucz dokładnie roślinę. Gotowe.
  3. Ocet + woda
    To połączenie jest szczególnie skuteczne w przypadku usuwaniu osadów z liści. Jednak uważaj żeby nie przesadzić. Ten zabieg nie powinien być systematycznie powtarzany, a jedynie stosowany gdy jest na prawdę potrzebny. Zacznij od sporządzenia mieszanki składającej się z łyżeczki octu i około czterech litrów wody. Następnie z użyciem szmatki nakładaj płyn na liście. Dodatkową zaletą tego sposobu jest odstraszanie szkodników.

Sposoby te nie zapewniają połysku na liściach, tak jak po spryskaniu nabłyszczaczem, ale jednocześnie nie szkodzą roślinom.