Fakt czy mit? #8: Oplątwa nie potrzebuje ziemi do życia

Czy oplątwa będzie żyła bez podłoża?

www.pixabay.com

FAKT

Oplątwa (Tillandsia) z angielskiego znana również jako 'Air plant' od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej popularną rośliną głównie ze względu na swój niespotykany wygląd. Jest w czym wybierać, na rynku jest dostępnych ponad 600 gatunków i odmian.
Jednak idąc do sklepu z roślinami egzotycznymi okazuje się że oplątwy nie mają doniczek!!! Czy po zakupie i powrocie do domu powinniśmy od razu wsadzić ją do ziemi? Nie!
Oczywiście wszystko od konkretnego gatunku i odmiany, ale rośliny dostępne w naszym kraju w większości nie potrzebują tradycyjnej ziemi do życia. Oplątwa jest rodzajem roślin z rodziny bromeliowatych, a zatem jest spokrewniona z bromelią, frizeą czy nawet ananasem. Jednak jest o wiele bardziej wyspecjalizowana i przystosowana do warunków panujących w jej naturalnym środowisku. Lasy deszczowe Ameryki Południowej i Środkowej zapewniają stałą i wysoką wilgotność powietrza, wysokie temperatury i dostęp do dużej ilości światła. Z racji tego, że tillandsie są epifitami z czasem system korzeniowy został mocno zredukowany.
Najlepszym podłożem dla oplątwy będzie kora lub… całkowity brak podłoża. Nie oznacza to jednak, że brak podłoża zwalnia nas z podlewania tej rośliny, jest wręcz odwrotnie.

Oplątwa potrzebuje:

  • jasnego stanowiska ze światłem lekko rozproszonym
  • ’podlewania' lub zamgławiania przynajmniej dwa razy w tygodniu, im więcej światła dostaje tym częściej musisz dostarczać jej wody
  • suchych liści – po 'podlewaniu' obróć ją na 5 minut do góry nogami, żeby pozbyć się wszystkich kropel wody przed ustawieniem jej na swoim miejscu
  • świeżego powietrza – nie trzymaj jej w zamknięciu, oplątwa potrzebuje stałej cyrkulacji powietrza
  • letniej i czystej wody – jest wybredna, nie pije byle czego, zadbaj o to co najbardziej lubi
  • ciepła – jest wrażliwa na spadki temperatury, przeciągi również jej nie służą