10 roślin doniczkowych przyjaznych dla alergików

Coraz większy procent ludzi to alergicy. Za głównych winowajców uciążliwych dolegliwości bierze się rośliny i ich wiosenne pylenie, szczególnie chodzi tu o drzewa i krzewy. Nie jeden z alergików z utęsknieniem czeka a okres jesienny i zimowy. Jednak i wtedy mogą pojawić się objawy mówiące o uczuleniu. Jaka jest ich przyczyna? Jakie rośliny pomogą alergikom odetchnąć pełną piersią? Oto lista 10 roślin doniczkowych przyjaznych dla alergików.

Test białej rękawiczki

Koniec okresu pylenia roślin nie oznacza końca walki z czynnikami powodującymi alergię. Nawet w najnowocześniejszym mieszkaniu z superszczelnymi oknami czyha na nas… kurz i substancje chemiczne. Skąd one tam się wzięły? Sami je wnieśliśmy do wnętrza. Z kurzem sytuacja jest o tyle prosta, że znajdziemy go w każdym mieszkaniu (a jego ilość zależy od tego jak często sprzątamy), ale jeśli chodzi o substancje chemiczne spraw wygląda trochę inaczej. Najbardziej 'zanieczyszczone' będą mieszkania z dużą ilością klejonych mebli, farb słabej jakości, tkanin syntetycznych, sztucznie barwionych materiałów. Jakie to substancje i w jakich materiałach dokładnie się kryją, dowiesz się tutaj.

Sojusznicy

Alergików unikających wszystkich roślin, pragnę uspokoić, że są gatunki których nie trzeba się obawiać! Nie spowodują one niepożądanych reakcji organizmu. Ogólnie rzecz biorąc najlepsze będą rośliny z dużymi, gładkimi liśćmi. Plusem posiadania takich roślin jest to, że duże liście będą wręcz przyciągać kurz. Wystarczy wtedy przetrzeć liście mokrą szmatką. Kolejnym ważnym aspektem jest to, aby roślina nie wymagała stale wilgotnego (wręcz mokrego) podłoża. Na powierzchni ziemi może pojawić się wtedy pleśń, która jest kolejnym czynnikiem mogącym powodować alergię. Wybieramy rośliny których nie musimy podlewać zbyt często.

Wrogowie

Skoro w świecie roślin alergicy mają swoich sojuszników, mają również wrogów. W tym przypadku największym zagrożeniem będą rośliny produkujące wszelkiego rodzaju pyłki, zapachy podczas kwitnienia, wydzielające soki po uszkodzeniu tkanki, pokryte drobnymi włoskami, oraz te których podłoże może być potencjalnym siedliskiem pleśni. Jak się pewnie domyślacie roślin posiadających takie cechy jest całkiem sporo.

10 roślin doniczkowych przyjaznych dla alergików

 1. Falenopsis – Phalaenopsis
 2. Skrzydłokwiat – Spathiphyllum floribundum zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
 3. Epipremnum złociste – Epipremnum aureum
 4. Filodendron pnący – Philodendron scandens
 5. Aglaonema zmienna – Aglaonema commutatum

  zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

 6. Areka – Chrysalidocarpus lutescens 
 7. Dracena wonna – Dracaena fragrans

  zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

 8. Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata
 9. Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosum

  zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

 10. Aloes zwyczajny – Aloe verazielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

Co tydzień o tej porze będziemy publikować dokładniejszy opis każdej z wymienionych roślin, aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór. Jeśli jednak potrzebujesz natychmiastowej pomocy skontaktuj się z nami tutaj.