Pelargonia pachnąca – Pelargonium graveolens

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny bodziszkowatych, naturalnie występujący w południowej i wschodniej części Afryki. W warunkach naturalnych pelargonia pachnąca przybiera rozmiary niskiego krzewu, w naszych wnętrzach dorasta do 1 metra. Roślina najczęściej ma jeden przewodnik z którego wyrastają liczne liście – głęboko powcinane, jasnozielone, owłosione, u dorosłych okazów pofalowane. Pelargonia pachnąca kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zebrane są w baldachy umieszczone na długich szypułkach. W zależności od odmiany mogą mieć różny kolor: od białego przez różowy do purpurowego. Zarówno kwiaty, jak i liście tej pelargonii charakteryzują się dość silnym zapachem. Dodatkowo zapach ten odstrasza owady, zwłaszcza komary i meszki.

STANOWISKOSTANOWISKO

Pelargonia powinna być uprawiana na słonecznym parapecie, w ciepłym miejscu. W półcieniu także będzie się dobrze rozwijać, ale nie będzie tak bujna i nie będzie miała szczególnie intensywnego zapachu. Latem dobrze czuje się na balkonach, ale przez cały rok należy zapewnić jej przynajmniej temperaturę pokojową. Jeśli chcemy doczekać się kwitnienia, w okresie zimowym należy przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia, lecz z temperaturą powyżej 15°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Pelargonia lubi ziemię wilgotną, ale z podlewaniem nie należy przesadzać, gdyż nadmiar wilgoci szkodzi im bardziej niż chwilowe przesuszenie. Dlatego stosujmy zasadę, aby między kolejnymi podlewaniami ziemia lekko przeschła. W zimie podlewamy oszczędniej.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Latem dożywiamy roślinę nawozem wieloskładnikowym dla roślin ozdobnych z liści, najlepiej w odstępach dwutygodniowych. Najlepiej gdy nawożenie połączymy z podlewaniem. W okresie zimowym nie nawozimy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Pelargonia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w standardowym, uniwersalnym podłożu. Ważne, aby gleba była przepuszczalna. Na dnie donicy zalecany jest kilkucentymetrowy drenaż. Pelargonię przesadzamy co 2-3 lata, gdy zauważymy, że roślina przerosła już swoją donicę. Zabieg wykonujemy na wiosnę.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Sadzonki pobieramy od wiosny do jesieni. Najlepsze będą kilkucentymetrowe wierzchołki pędów. Ucięty fragment umieszczamy w naczyniu z wodą i czekamy aż ten wytworzy korzenie (co dzieje się bardzo szybko). Sadzonkę z korzeniami sadzimy do standardowego podłoża.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

W zbyt suchych mieszkaniach z kaloryferem pojawić się może przędziorek. Latem przy wystawieniu do ogrodu utrapieniem może być mączlik.

UWAGIUWAGI

Roślina bardzo dobrze reaguje na przycinanie. Im częściej tniemy, tym bardziej będzie się rozkrzewiała.

Z liści można uzyskać olejek mający rozmaite zastosowania i właściwości lecznicze.

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.zielonyogrodek.pl
3. www.poradnikogrodniczy.pl
4. fot.www.wikiwand.com