Fakt czy mit? #7: Pojawienie się żółtych liści oznacza przelanie rośliny

Czy pojawienie się żółtych liści oznacza przelanie rośliny?

fot. www.jenbosen.com

FAKT

Zmiana ulistnienia u roślin to norma, od czasu do czasu jeden lub dwa liście po prostu odpadają. Nic niezwykłego. Ale co jeśli żółtych liści jest dużo więcej i pojawiają się w tym samym czasie? Wszystko tak na prawdę zależy od gatunku i jego wymagań. Żółknięcie liści nie mówi jednoznacznie jaki jest powód złej formy rośliny. Złe nawadnianie to tylko jedna z wielu przyczyn:

 1. Światło
  Zbyt duża ilość światła może być fatalna w skutkach – poparzenia. Podobnie, gdy światła będzie za mało.
 2. Za dużo lub za mało wody
  Najpopularniejszym powodem przez który roślina żółknie jest jej niepodlewanie :) Rzecz oczywista, ale mimo to bardzo często popełniamy ten błąd. Liście tracą turgor przy okazji żółknąc. Równie marne w skutkach jest nadmierne podlewanie. Liście zaczynają żółknąć począwszy od tych najstarszych.
 3. Niedobór składników pokarmowych
  Żółte liście są również bardzo dobrym wskaźnikiem tego, że Twoja roślina potrzebuje więcej minerałów. Wystarczy nawieźć roślinę i obserwować, czy liście odzyskają swój właściwy kolor. UWAGA! Nie wolno przesadzić z dawką i stężeniem nawozu. Zbyt duża może spalić korzenie i spowodować jeszcze większą ilość usychających liści, a nawet śmierć rośliny.
 4. Przeciągi i wyziewy
  Rośliny z zasady nie lubią przeciągów. Jeśli ustawimy roślinę zaraz pod nawiewem lub klimatyzacją, jest bardzo prawdopodobne, że liście po pewnym czasie będą żółte. Również wyziewy z kuchenki gazowej mogą powodować żółknięcie.
 5. Naturalne starzenie
  Starzenie się liści jest czymś normalnym. Każdy z nich przechodzi cykl od pąka po uschnięcie. Ważne, aby liście usychające były zastępowane nowymi. Jak stara jest Twoja roślina? Może to już czas pomyśleć o jej odmłodzeniu?