Lilia amazońska – Eucharis amazonica

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny amarylowatych naturalnie występujący w Ekwadorze i Peru. Lilia amazońska jest rośliną cebulową. Z części podziemnej wyrasta rozeta bardzo dużych, językowatych, bezogonkowych liści, rozkładających się szeroko na boki – wysokość rośliny to około 30-40 cm. Lilia wytwarza białe, pachnące, kształtem przypominające narcyza kwiaty, osadzone są po 5-10 sztuk na długich i sztywnych pędach kwiatowych mających nawet 50 cm wysokości. Kwiaty pojawiają się zwykle w ciągu około 8 tygodni od posadzenia cebuli.

STANOWISKOSTANOWISKO

Lilia amazońska potrzebuje widnego, ale nie nasłonecznionego stanowiska. W okresie letnim można wystawić ją na taras lub do ogrodu uważając przy tym, aby nie narazić jej na poparzenia słoneczne. Optymalna temperatura to 20-22°C. W okresie zimowym trzymamy ją z dala od grzejników i przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia w którym temperatura nigdy nie spadnie poniżej 15°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewanie lilii amazońskiej nie różni się od podlewania większości roślin doniczkowych. Nawadniamy w momencie gdy podłoże lekko przeschnie, w okresie letnim zdecydowanie częściej (wszytko zależy również od stanowiska). W okresie zimowym redukujemy podlewanie do minimum. Lilia amazońska lubi zraszanie i wymaga od czasu do czasu przetarcia mokrą szmatką liści.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawożenie wykonujemy od wiosny do jesieni. Zabieg wykonujemy co 2-3 tygodnie. Stosujemy nawóz dla roślin doniczkowych kwitnących. W okresie spoczynku zaprzestajemy nawożenia.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Jeśli zaczynamy naszą przygodę z lilią amazońską, najlepiej posadzić cebule wiosną lub wczesnym latem. Sadzimy do donicy z żyzną i przepuszczalną glebą. Trzeba pamiętać, aby na dnie donicy był drenaż. Cebulę sadzimy tak, aby nad nią znajdowała się około centymetrowa warstwa podłoża. Roślinę przesadzamy co 2-3 lata.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – cebule przybyszowe

Lilię amazońską można próbować rozmnożyć dzięki tworzącym się nowym cebulom przybyszowym. Odejmuje się je w marcu lub sierpniu co kilka lat. Rośliny wyjmuje się bardzo ostrożne z podłoża, oddziela cebule i sadzi osobno tak, aby jak najmniej uszkodzić korzenie. Na kwiaty u nowych roślin trzeba czekać nawet kilak lat.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Największym zagrożeniem jest zła pielęgnacja – zbyt częste podlewanie powoduje gnicie cebuli.

UWAGIUWAGI

Lilię można sprowokować do ponownego kwitnienia jeszcze w tym samym sezonie wegetacyjnym. Dość skuteczną metodą jest ustawienie rośliny na jeden miesiąc w jasnym i ciepłym (około 27°C) miejscu. Prostszą, choć mniej skuteczną metodą jest stosowanie po kwitnieniu przez jeden miesiąc lekkiego podsuszenia, po którym zwiększa się podlewanie.

 

Źródła:
1. www.sklep-nasiona.pl
2. www.ogrody-krzekowo.pl
3. www.terrarium.com.pl
4. fot. www.fabiovisentin.com