Murraja wiechowata – Murraya paniculata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny rutowatych, naturalnie występujący na obszarze południowo-wschodniej Azji. W naturze jest to niewielkie drzewko lub średniej wielkości krzew. W warunkach domowych nie osiąga tak dużych rozmiarów. Liście rośliny są lekko skórzaste, błyszczące, w kolorze lekko bladej zieleni. Kwitnie w okresie wegetacyjnym wytwarzając pięciopłatkowe, pachnące kwiaty zebrane w kwiatostany. Pachną również liście.

STANOWISKOSTANOWISKO

Murraja najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, ale w świetle rozproszonym lub w półcieniu. W okresie letnim można wystawić ją do ogrodu lub na taras. Jeśli roślina nie będzie otrzymywała wystarczającej ilości światła, kwitnienie będzie mocno ograniczone. Przez cały rok należy zapewnić jej temperaturę pokojową w której najlepiej się czuje, temperatura nie może spaść poniżej 5°C. W okresie zimowym wegetacja rośliny spowalnia, głównie ze względu na znaczne mniejszą ilość światła.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Murraję podlewamy średnio intensywnie, kolejny raz dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Po podlewaniu na dnie podstawki nie może zalegać woda – jej nadmiar powoduje choroby grzybowe i masowe opadanie liści. Roślinę można zraszać, szczególnie zimą, najlepiej woda miękką która nie zostawi plam na liściach. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki nie może dotykać lustra wody).

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Murraja jest rośliną średnio szybko rosnącą, więc możemy ją nawozić co 2-3 tygodnie. Roślina najlepiej reaguje na nawóz organiczny. Nawożenie ma istotny wpływ na intensywność kwitnienia. Nienawożona roślina zakwitnie słabo lub wcale. Zabieg wykonujemy najlepiej podczas podlewania z kolejną dawką wody.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Zabieg wykonujemy co roku na wiosnę. Jeśli jednak korzenie nie wypełniły jeszcze całej donicy, możemy zrezygnować z przesadzania. Murraję sadzimy do podłoża bardzo przepuszczalnego i zasobnego w składniki mineralne. Dobrym wyborem będzie ziemia kompostowa wymieszana z piaskiem. Na dnie donicy koniecznie musi znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa drenażu, co zabezpieczy roślinę przed gniciem korzeni.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – z nasion

Najprostszym sposobem rozmnażania jest wysiew nasion. Jedynym wymogiem jest wyższa temperatury podłoża (około 25°C). Aby jeszcze bardziej przyspieszyć kiełkowanie, nasiona możemy poddać skaryfikacji. Podłoże standardowe, pod wysiew nasion.

Sposób 2 – sadzonki wierzchołkowe

Na wiosnę lub latem pobieramy sadzonki. Podobnie jak nasiona, wymagają wyższej temperatury podłoża. Gdy takie zapewnimy, często kończy się to uschnięciem zielonej już części nadziemnej. Dlatego równie ważna jest wysoka wilgotność powietrza i podłoża. Procent przyjęć takich sadzonek jest niski.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej pojawiającymi się szkodnikami są: tarcznik, mączlik szklarniowy i przędziorek.

UWAGIUWAGI

Roślina bardzo dobrze reaguje na cięcie.

 

Źródła:
1. www.naradka.wordpress.com
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. fot. www.pinsdaddy.com