Cytrus – Citrus

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Rodzaj rośliny z rodziny rutowatych, naturalnie występujący na terenie Azji południowo-wschodniej oraz Australii. Cytrusy są wieloletnimi, wiecznie zielonymi drzewami dorastającymi do 5-15 m. W domowych warunkach, w klimacie umiarkowanym cytrusy zakwitają po raz pierwszy i owocują po 15-25 latach. Cytrusy są samopylne, kwitną prawie nieprzerwanie, kwiaty są białe. U większości odmian gałęzie posiadają kolce.

STANOWISKOSTANOWISKO

Cytrusy lubią dużą ilość światła. Najlepiej ustawić je na parapecie południowego lub zachodniego okna, a latem wynieść na zewnątrz na słońce. W zależności od ilości światła mogą zimować albo w ciepłych, albo w chłodnych warunkach. Kwatera może być zarówno umiarkowanie jasna i chłodna o temperaturze poniżej 10°C, jak i bardzo jasna i ciepła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cytrusy zimować w pokoju lub ogrzewanym ogrodzie zimowym w temperaturze od 15 do 25°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Cytrusy podlewa się umiarkowanie, podłoże w doniczce powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre. Dlatego wodę z podstawki należy wylać, aby nie doszło do gnicia korzeni. Do podlewania najlepsza jest woda średnio twarda, a nie, jak dotychczas uważano, miękka. Wiosną i latem dobrze jest zraszać cytrusy, jednak nie należy tego robić w środku dnia, gdyż może to spowodować poparzenie liści. Zimą nawadniamy rośliny w taki sam sposób jak latem.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Od marca do października roślina powinna być raz w tygodniu zasilana nawozem dla roślin cytrusowych. Najlepszy będzie nawóz w formie płynnej. W przypadku żółknięcia młodych liści zalecane jest stosowanie nawozu dolistnego.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Podłoże dla cytrusów musi być próchniczne i lekko kwaśne (pH 5-6,5), a także przepuszczalne. Młode rośliny należy przesadzać co roku, wiosną. Starsze rzadziej, co kilka lat, do doniczki o rozmiar większej niż poprzednia. Bardzo ważny jest drenaż na dnie donicy, która zapobiegnie gniciu korzeni.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – z nasion

Po wyjęciu pestki z owocu należy ją jak najszybciej umieścić w doniczce z mieszaniną torfu i piasku (w proporcji 1:1). Przedtem warto pestkę lekko przetrzeć papierem ściernym, by lepiej chłonęła wilgoć (skaryfikacja mechaniczna). W wilgotnym podłożu i w temperaturze około 25°C nasiona kiełkują po 3-4 tygodniach. Cytrusy otrzymane z nasion rosną szybko, ale owocują dopiero po 15-20 latach.

Sposób 2 – sadzonki

Sadzonki pobieramy wiosną lub latem. Potrzebne będą młode, ale lekko zdrewniałe pędy. Ucięty fragment powinien mieć 3-4 liście. Jego koniec zanurza się w ukorzeniaczu i umieszcza w ziemi (może być mieszanka odkwaszanego torfu z piaskiem w proporcji 1:1). Doniczki należy nakryć folią z dziurkami (dzięki temu zapewniona będzie odpowiednia wilgotność i wymiana powietrza), ustawić w miejscu jasnym, ale nie intensywnie nasłonecznionym i utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę 20-25 stopni Celsjusza. Po 6–8 tygodniach tworzą się korzenie, zaczną też wyrastać pędy. Wtedy roślinę trzeba przesadzić do większej doniczki wypełnionej żyznym podłożem. Roślina otrzymana w ten sposób może owocować już po 2-3 latach.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Największym zagrożeniem dla cytrusów są przędziorki i miseczniki. Rzadziej pojawiają się wełnowce.

UWAGIUWAGI

Niektóre z gatunków cytrusa:

 • cytron (cedrat)
 • cytryna zwyczajna
 • cytryna Meyera
 • kumkwat
 • lima (limonka)
 • mandarynka
 • pomarańcza gorzka (pomarańcza kwaśna)
 • pomarańcza limeta (limeta, limeta kwaśna)
 • pomarańcza chińska (pomarańcza słodka)
 • pomarańcza olbrzymia (pompela)
 • pomarańcza bergamota
 • poncyria trójlistkowa

 

Źródła:
1. www.wymarzonyogrod.pl
2. www.tropicjungle.blox.pl
3. www.mojpieknyogrod.pl
4. fot. www.pl.pinterest.com