Gardenia jaśminowata – Gardenia jasminoides

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny marzanowatych, naturalnie występujący na terenie dzisiejszych Chin, Japonii, Tajwanu i Wietnamu. W uprawie pokojowej to niski zimozielony krzew, zwykle osiągający około 50 cm wysokości. Liście gardenii są lancetowate, błyszczące, ciemnozielone, a kwiaty kremowo-białe, półpełne, przypominające różę. Kwiaty wydzielają przyjemny, słodki zapach. Kwitnie od wiosny do końca lata.

STANOWISKOSTANOWISKO

Optymalna temperatura uprawy gardenii wynosi 18-20°C – przez cały rok. Jednak wiosną, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe, temperatura powinna być niższa – w okolicach 15-18°C. W wyższej powstanie znikoma liczbą pąków kwiatowych, albo w ogóle ich nie będzie. Spadek temperatury poniżej 10°C powoduje zahamowanie wzrostu gardenii i opadanie liści. Gardenia wymaga słonecznego miejsca uprawy. W przypadku zbyt małej ilości światła, liście żółkną a roślina nie zawiązuje pąków kwiatowych. W przypadku zbyt dużej ilości światła, liście zostaną poparzone. W okresie letnim można wystawić roślinę na taras lub do ogrodu.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Gardenię należy podlewać obficie w okresie wzrostu i kwitnienia. W okresie spoczynku, który roślina przechodzi zimą, podlewanie należy nieco ograniczyć. Gardenia nie znosi ani przesuszenia podłoża w doniczce, ani nadmiernej ilości wody. Podlewać należy wodą odstaną o temperaturze pokojowej. Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Najprostszym sposobem jest częste zraszanie, ale trzeba pamiętać, aby nie moczyć przy tym kwiatów, bo powstaną na nich brązowe plamy.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Gardenia jest bardzo wrażliwa na zbyt duże zasolenie podłoża, dlatego należy ją ostrożnie nawozić. Najlepiej stosować nawozy wolno działające, albo nawozy płynne o niskiej zawartości wapnia. Gardenię nawozi się co 3-4 tygodnie stosując połowę zalecanej przez producenta nawozu dawki. W okresie spoczynku, nie nawozimy.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Najlepszym podłożem dla gardenii jest mieszanka ziemi kompostowej, piasku i torfu w równych proporcjach. Dobry też jest substrat torfowy z niewielkim dodatkiem ziemi kompostowej. Podłoże dla gardenii powinno być lekko kwaśne (pH 5,5-6). Na dnie doniczki zawsze musi być warstwa drenażu, około 1-2 cm. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze raz na 4-5 lat, kiedy dotychczasowa doniczka okaże się dla nich za mała. Zabieg wykonujemy wczesną wiosną, gdy roślina jest jeszcze w stanie spoczynku.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Materiał do rozmnożenia pobieramy na przełomie lutego i marca z końców pędów. Wybieramy pędy z minimum dwoma parami liści. Sadzonki ucinamy ukośnie bezpośrednio pod węzłem liściowym. Przed posadzeniem w ziemi usuwamy dolne liście razem z ogonkami. Aby przyśpieszyć proces ukorzeniania możemy użyć ukorzeniacza do sadzonek zdrewniałych. Sadzonki sadzimy w specjalnym podłożu dla azalii i rododendronów. Dobrą alternatywą jest włókno kokosowe, które jest sterylne, nie gnije i nie pleśnieje. Umieszczone w podłożu sadzonki gardenii szczelnie okrywamy, np. przezroczystą folią lub przekrojoną plastikową butelką, wszystko po to aby utrzymać jak najwyższą wilgotność powietrza. Tak przygotowane doniczki z sadzonkami gardenii ustawiamy w ciepłym (20-22°C) i jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Sadzonki gardenii ukorzeniają się w czasie od 2 do 4 tygodni.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Z uwagi na stale wysoki poziom wilgotności, gardenia jest często atakowana przez choroby grzybowe roślin. Jeżeli liście i pędy gardenii zaczynają brązowieć oznacza to, że zaatakował ją grzyb. Najczęściej pojawiającymi się szkodnikami na gardenii są przędziorki, tarczniki i wełnowce.

UWAGIUWAGI

Systematycznie należy usuwać kurz z liści, najlepiej przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki.

Aby utrzymać stale wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu gardenii, co w warunkach mieszkaniowych jest bardzo trudne, możemy uprawiać ją pod szklanym kloszem lub w słoju.

Gardenia nie toleruje przeciągów, oraz wyziewów z kuchenek gazowych. Źle znosi towarzystwo innych gatunków roślin, dlatego należy uprawiać ją samotnie.

Usuwamy systematycznie przekwitające kwiaty. Dzięki temu pobudzamy gardenię do wytwarzania nowych kwiatów i przedłużamy okres jej kwitnienia. W marcu przycinamy wierzchołki pędów, co sprzyja rozkrzewianiu się gardenii.

Najpopularniejsze odmiany:

’Veitchiana' – odmiana wolno rosnąca, o mniejszych kwiatach i zwartym pokroju
’Aimee Yoshioka' – kwiaty białe, pełne
’Belmont' – kwiaty kremowobiałe, pełne
’Chuck Hayes' – kwiaty w odcieniu kości słoniowej, półpełne
’First Love' – kwiaty kremowobiałe, pełne
’Golden Magic' – kwiaty białe i żółte, pełne
’White Gem' – kwiaty białe z żółtym środkiem, pojedyncze

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.niepodlewam.pl
4. fot. www.aliaflowers.com