Jaśmin wielokwiatowy – Jasminum polyanthum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych, pochodzący z Azji południowo-wschodniej. W naturze pędy dorastają nawet do 6 m długości, w uprawie doniczkowej są znacznie krótsze. Pędy są cienkie, giętkie, długie i wijące się, liście nieparzystopierzaste, około 10 cm długości, złożone z 5-9 romboidalnych listków. Na wierzchołkach rocznych przyrostów pojawiają się kwiatostany w kształcie baldachogrona, złożone z licznych, gwiazdkowatych kwiatów o pięciu płatkach i średnicy około 2 cm. Kwiat jaśminu zamknięty w pąku jest barwy różowej – kolor ten pozostaje niekiedy w jaśniejszym odcieniu na zewnętrznej części okwiatu, wnętrze jest białe. Kwiaty wydzielają intensywny, słodki zapach. Jaśmin zakwita w styczniu i kończy kwitnienie w kwietniu.

STANOWISKOSTANOWISKO

Jaśmin lubi stanowisko jasne, ale nie z bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne. Najlepszy będzie parapet z ekspozycją wschodnią lub zachodnią. Możliwe jest też postawienie rośliny w pomieszczeniu z oknem skierowanym na południe pod warunkiem, że doniczka będzie w pewnej odległości od palących promieni słonecznych. Jaśmin nie lubi temperatury wyższej niż 24°C. Optymalna temperatura uprawy latem wynosi około 20°C. Po kwitnieniu należy przenieść jaśmin w możliwie najjaśniejsze, ale chłodne miejsce (około 10°C). W cieplejsze miejsce przenosimy, gdy rozpocznie się silny wzrost (po około dwóch miesiącach).

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewamy regularnie, ale niewielkimi dawkami wody, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nawadnianie możemy zwiększyć w okresie kwitnienia. Jaśmin wymaga dużej wilgotności powietrza. Można go zraszać lub umieścić doniczkę na podstawce z keramzytem i wodą. UWAGA! Doniczka nie może być zanurzona w wodzie. W okresie spoczynku podlewamy rzadziej.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Do zasilenia rośliny używamy płynnego nawozu dla roślin kwitnących, z niewielką zawartością azotu. Nawozimy co 2 tygodnie, połową zalecanej dawki z opakowania. Okres nawożenia zaczynamy w momencie, gdy zauważymy nowe przyrosty, kończymy w momencie opadnięcia ostatnich kwiatów.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Zabieg wykonujemy zwykle co 1-2 lata. Roślinę przesadzamy do donicy tylko o jeden rozmiar większej – jaśmin lubi lekko ciasne pojemniki. Im roślina starsza i częściej przycinana, tym rzadziej ją przesadzamy. Zabieg wykonujemy po kwitnieniu. Jaśmin wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża, dobrze sprawdzi się podłoże uniwersalne z dodatkiem piasku lub wermikulitu. Na dnie donicy wymagany jest drenaż.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny

Zabieg najlepiej wykonać podczas przesadzania. Dzielimy bryłę korzeniową na dwie równe części uważając przy tym, aby nie uszkodzić nadziemnej części rośliny. Nowo otrzymane sadzonki umieszczamy w donicach z odpowiednim podłożem.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Sadzonki powinny być półzdrewniałe i mieć 2-3 pary liści, najniższą parę usuwamy, sadzonkę umieszczamy w podłożu z domieszką piasku i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20°C. Aby zapewnić ukorzeniającym się sadzonkom wysoką wilgotność powietrza, można pojemnik nakryć przezroczystą folią. Podłoże podczas ukorzeniania powinno być stale lekko wilgotne.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Gdy stanowisko jest zbyt ciepłe, jaśmin może być atakowany przez mszyce. Mogą pojawiać się również przędziorki i wełnowce. Choruje rzadko.

UWAGIUWAGI

Po kwitnieniu roślina przechodzi około dwumiesięczny okres spoczynku, podczas którego jej tempo wzrostu znacznie spada. Na ten czas należy zapewnić jej chłodne, jasne miejsce z temperaturą około 10°C. Bez odbycia okresu spoczynku i przechłodzenia jaśmin ponownie nie zakwitnie.

Jaśmin przycinamy po kwitnieniu, co również pobudza roślinę do ponownego kwitnienia.

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. fot.www.wikiwand.com