Fakt czy mit? #5: Zbyt duża donica źle wpływa na kondycję rośliny

Czy zbyt duża donica może źle wpłynąć na kondycję rośliny?

fot. www.theplanthunter.thesill.com

FAKT

Pomyśl o roślinie i donicy jak o swojej stopie i bucie. Jeśli Twoja stopa ma rozmiar 38 to nigdy nie kupiłbyś buta w rozmiarze 45, prawda? To zdecydowanie utrudniłoby poruszanie się.
Ta sama zasada również dotyczy roślin doniczkowych. Kwiaty wymagają 'wygodnej' donicy, która będzie dopasowana do rozmiaru ich systemu korzeniowego. Podobnie jak stopa małego dziecka cały czas rośnie i trzeba kupować coraz to większe buty, tak roślina z czasem będzie potrzebowała coraz to większej donicy. Kluczem do sukcesu jest obserwowanie i systematyczne przesadzanie do większego pojemnika.

Podczas przesadzania najlepiej jest zwiększyć rozmiar donicy o jeden, maksymalnie dwa rozmiary. Wyjątkiem są na prawdę duże okazy roślin, których albo nie przesadza się w ogóle (tylko wymienia górną warstwę gleby) lub przesadza do pojemników o kilka rozmiarów większych.

Jeśli przesadzimy roślinę do zbyt dużej donicy, może okazać się to dla niej zgubne. Nadmiar ziemi wokół zbyt małego systemu korzeniowego będzie magazynował wodę, która w żaden sposób nie będzie mogła być spożytkowana przez roślinę. W efekcie może okazać się, że dostarczamy zbyt dużej ilości wody, choć wierzchnia warstwa gleby wydaje się być sucha. Po pewnym czasie nasz kwiat może po prostu zrezygnować z życia w takich warunkach.

Przesadzanie może wydawać się dosyć uciążliwym zajęciem, należy jednak pamiętać, że powinniśmy to robić mniej więcej co 12-18 miesięcy od ostatniego zabiegu. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy to już pora na wymianę doniczki, oto kilka wskazówek które Ci w tym pomogą:

  1. Korzenie wyrastają przez otwory w dnie donicy
  2. Korzenie deformują/rozrywają donicę
  3. Roślina rośnie znacznie wolniej niż do tej pory
  4. Roślina zaczyna się krzywić i przewracać
  5. Ziemia bardzo szybko przesycha i wymaga częstszego podlewania
  6. Na powierzchni ziemi i donicy pojawiły się 'wykwity' soli i minerałów