Cyklamen perski – Cyclamen persicum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych naturalnie występujący na obszarze basenu morza Śródziemnego. Potocznie nazywany jest fiołkiem alpejskim, tymczasem fiołek alpejski to zupełnie inna roślina. Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne, białe kwiaty i zielone liście. Współczesne odmiany mają kwiaty o całej gamie barw, od białej przez różne odcienie różowej, różowofioletowej, łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Ich liście mają srebrzyste, marmurkowe wzory. Cyklamen w doniczce zwykle dorasta od 15 do 40 cm szerokości i wysokości, razem z kwiatami. Kwitnie od jesieni do wiosny. Większość odmian w lecie przechodzi okres spoczynku, zamiera cześć nadziemna. Częścią podziemną jest bulwa.

STANOWISKOSTANOWISKO

Cyklamen lubi stanowisko jasne, ale nie z bezpośrednim nasłonecznieniem, bardzo dobry będzie parapet z ekspozycją wschodnią. Jeśli chodzi o temperaturę, lubi chłodniejsze stanowiska, gdzie temperatura wynosi około 16°C, wówczas obficie i długo kwitnie. Źle reaguje na niską wilgotność powietrza, czyli np. sąsiedztwo grzejników.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża, ale bez możliwości jego zalania. Roślinę podlewamy od dołu, lejąc wodę do podstawki, po około 20 minutach wylewając nadmiar wody. Taki sposób podlewania sprawia, że bulwa nie będzie tak łatwo narażona na gnicie. Wyższą wilgotność powietrza możemy zapewnić, poprzez postawienie donicy z cyklamenem na podstawce, wypełnionej keramzytem oraz częściowo wodą, w taki sposób, aby dno doniczki nie stykało się z wodą. Rośliny nie wolno zraszać!

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Cyklamen w okresie wzrostu oraz kwitnienia, powinien być zasilany składnikami pokarmowymi w formie płynnego nawozu, przeznaczonego dla roślin kwitnących. Zabieg wykonujemy co dwa tygodnie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Po kwitnieniu, kiedy liście zaczynają żółknąć, przerywamy nawożenie i stopniowo ograniczamy podlewanie. Liście, które w tym czasie będą usychać, usuwamy. Gdy część nadziemna całkowicie zaschnie, doniczkę z bulwą stawiamy w chłodnym, ocienionym miejscu i co 3 tygodnie lekko podlewamy. Po trzech, pięciu miesiącach spoczynku wyjmujemy bulwy, oczyszczamy je z resztek ziemi i sadzimy do świeżego podłoża tak, aby górna połowa bulwy znajdowała się nad jego powierzchnią. Podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością, poza tym żyznością, dużym udziałem próchnicy oraz lekko kwaśnym pH. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w 'przyciasnym' naczyniu.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – wysiew nasion

Wysiew nasion najlepiej udaje się w warunkach szklarniowych. Wysiane latem nasiona, kiełkują w ciemności, po około miesiącu przy zapewnieniu temperatury na poziomie około 15°C. Po ukazaniu się siewek przenosimy rośliny do widnego pomieszczenia, pamiętając o tym, że będą wymagać pikowania. Siewki nie mogą być narażane na bezpośrednie nasłonecznienie.

Sposób 2 – podział bulw

Bulwę dzielimy na fragmenty, zawierające tzw. 'oczko'. Powstałe rany należy zabezpieczyć, a fragmenty bulwy posadzić w przepuszczalnym podłożu. Jest to sposób bardziej ryzykowny ponieważ rany są atakowane przez grzyby.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Największym zagrożeniem jest szara pleśń która pojawia się przy zbyt dużej wilgotności gleby i moczeniu górnej części bulwy. Najczęściej pojawiającymi się szkodnikami są przędziorek i mszyca. Mogą pojawić się również ziemiórki.

UWAGIUWAGI

Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatów i żółknących liści. Trzeba je wyrywać (nie ścinać), aby nie pozostawić na roślinie resztek, które łatwo gniją.

Najpopularniejsze odmiany:
’Plenum' i 'Duplex' – grupa odmian o kwiatach pełnych i podwójnych,
’Fimbriatum' – grupa o kwiatach pojedynczych i postrzępionych płatkach,
’Rococo' – grupa o płatkach postrzępionych, karbowanych lub falistych,
’Fimbriatum Marginatum-Victoria' – grupa posiadająca kwiaty jasne o postrzępionych płatkach, z ciemnymi brzegami,
’Striatum' – grupa o kwiatach pasiastych,
’Cristatum' – grupa kwiatów których płatki mają na środku grzebieniastą narośl,
’Odoratum' – grupa której kwiaty są pachnące,
’Decora' – cyklameny o liściach z efektownym srebrzystym wzorem.

Źródła:
1. www.mojpieknyogrod.pl
2. www.ladnydom.pl
3. www.swiatkwiatow.pl
4. fot. www.ikea.com