Najpopularniejsze szkodniki w naszych domach – Wełnowce

OPIS

Wełnowce, to należące do rodziny pluskwiaków czerwce. Cechą charakterystyczną jest pokrywająca ich ciała woskowata, wełnista wydzielina. Owady wykorzystują ją do ochrony przed drapieżnikami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. W Polsce najczęściej spotyka się wełnowca szklarniowego (o zielonkawej barwie i podłużnym ciele dochodzącym do ok. 5 mm, zakończonym długimi, nitkowatymi szczecinkami), wełnowca cytrusowca (o blado różowym, wydłużonym ciele dł. ok. 3-5 mm) i wełnowca kaktusowego (o szarym, owalnym ciele, wokół którego rozmieszczone są niewielkie, woskowate wyrostki). Owady żerują najczęściej na pędach i liściach roślin, gromadząc się wzdłuż nerwów i u podstawy ogonków liściowych, a czasem również na korzeniach.

PRZYCZYNY POJAWIENIA SIĘ SZKODNIKÓW

  1. Wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza
  2. Obecność szkodnika w najbliższym otoczeniu – ogród, taras na którym rośliny doniczkowe spędzają sezon letni
  3. Kupiony materiał roślinny posiadał już szkodnika

ZAPOBIEGANIE

Najczęstszym źródłem pojawienia się szkodników na roślinach doniczkowych jest nasz ogród, w którym znajdują się zainfekowane rośliny. Warto zadbać o ich zdrowie w ogrodzie co zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodników. Jeśli już jest za późno i zauważymy 'kłębki wełny' i klejącą substancję na liściach należy jak najszybciej odseparować zarażonego osobnika. Jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, będą na pewno odporniejsze na potencjale ataki wełnowców, szczególnie zimą. Warto też zwrócić uwagę na rośliny, które kupujemy w dużych sklepach ogrodniczych bądź supermarketach. Dopiero po pewnym czasie może okazać się, że nowo kupiona roślina jest zainfekowana.

OBJAWY

W skrajnych przypadkach, kiedy wełnowce zdążyły się już bardzo rozmnożyć, łodygi, liście i kwiaty są 'oblepione' białymi owadami. Ich ślina może zawierać wirusy powodujące groźne choroby roślin, a na wytwarzanej przez nie spadzi, mogą rozwijać się czarne, nieestetyczne grzyby sadzakowe. Na wyglądzie rośliny, żerowanie wełnowców odbija się zahamowaniem wzrostu, zasychaniem i opadaniem liści a w skrajnych wypadkach nawet zamieraniem całej rośliny.

ZWALCZANIE

Metody naturalne

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania szkodników jest usuwanie owadów z nadziemnej części rośliny za pomocą szmatki nasączonej alkoholem (alkohol z wodą w proporcji 1:10) lub szarym mydłem. W uprawach szklarniowych najlepszym sposobem na pozbycie się szkodników jest wykorzystanie ich naturalnych wrogów, czyli pasożytniczej błonkówki lub biedronki wełnowcowej. Owady żywią się różnymi gatunkami wełnowców, zjadając postaci dorosłe, larwy i jaja.

Metody chemiczne

Najskuteczniejszymi środkami chemicznymi są te do sporządzania koncentratów do opryskiwania. Roślinę najlepiej jest dokładnie opryskać sporządzoną cieczą roboczą i zawinąć w foliowym worku na kilka godzin, dzięki czemu dotrze do wszystkich zakamarków i zlikwiduje żyjące tam wełnowce. Zabieg wykonujemy na wolnym powietrzu z uwagi na toksyczność środka ochrony roślin.

Źródła:
1. www.wymarzonyogrod.pl
2. www.budujesz.info
3. www.tipy.interia.pl
4. fot. www.mojstorczyk.pl

Tags: