Ficus lirolistny – Ficus lyrata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny morwowatych, naturalnie występujący na terenie zachodniej Afryki. Liście fikusa lirolistnego osiągają długość 30 cm i szerokość 25, kształtem przypominają lirę, stąd też jego nazwa. Oprócz tego liście są intensywnie zielone, skórzaste, o lekko pofalowanych brzegach. W naturze dorasta do 15-30 m wysokości, natomiast w domowej uprawie doniczkowej osiąga 3-10 m wysokości. W uprawie doniczkowej rośnie głównie w górę i słabo się rozgałęzia. Fikus lirolistny w warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko, a jego kwiaty są niepozorne.

STANOWISKOSTANOWISKO


Roślina najlepiej rośnie w przestronnych, dobrze oświetlonych miejscach. Zbyt mało światła może powodować utratę liści. W sezonie wegetacyjnym idealną temperaturą będzie 20-25°C. Natomiast w okresie zimowym temperatura nie powinna spaść poniżej 18°C, gdyż grozi to uszkodzeniem rośliny.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Fikusa należy podlewać średnio obficie – utrzymując wilgoć i nie dopuszczając co całkowitego przesuszenia podłoża. W okresie zimowym ograniczamy nieco podlewanie. Roślina preferuje wilgotne powietrze, zimą, gdy w mieszkaniach jest sucho od ogrzewania, dobrze jest roślinę zraszać. Z racji posiadania dużych liści, zbiera się na nich kurz. Warto przetrzeć wtedy liście wilgotną szmatką.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wegetacji nawozimy roślinę raz w tygodniu połową zalecanej dawki na opakowaniu. Stosujemy nawóz dla roślin ozdobnych z liści.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Zabieg wykonujemy w okresie wiosennym. Młode rośliny przesadzamy co roku do większej o jeden rozmiar donicy. Po przesadzeniu warto jest ją palikować. W przypadku starszych roślin wymieniamy tylko wierzchnią warstwę gruntu. Do sadzenia możemy wykorzystać podłoże uniwersalne, ale dla lepszego wzrostu warto też dodać odrobinę ziemi kompostowej. Fikus nie lubi ciężkiego wilgotnego podłoża, musi być przepuszczalne. Na dnie cienka warstwa drenująca.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Sadzonki pobieramy od grudnia do lutego. Pobrany fragment powinien posiadać przynajmniej 2-3 liście. Po odcięciu od rośliny matki z rany będzie wydzielało się białe mleczko, należy je wyczyścić. Musimy ograniczyć transpirację z liści. Najlepszym sposobem jest albo zwinięcie ich w rulon i zabezpieczenie gumką, lub odcięcie połowy liścia. Gotową sadzonkę umieszczamy w przepuszczalnym podłożu i zapewniamy wysoką temperaturę podłoża w przedziale 25-30°C. Bardzo ważna jest też wysoka wilgotność powietrza.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Przeszkodą w hodowaniu rośny mogą być wełnowce i przędziorki, lecz największym problemem są błędy w pielęgnowaniu.
Jeśli z dolnej części rośliny zaczynają odpadać liście to znak, że roślina ma zbyt mało światła.
Jeśli liście zaczynają brązowieć i mają plamy to znak, że roślina jest przelewana.

UWAGIUWAGI

Dobrą metodą na równomierny wzrost całej części nadziemnej rośliny jest obracanie donicy – roślina wygina się w stronę światła. Nie można jednak zmieniać lokalizacji donicy w pomieszczeniu – fikus nie lubi zmian.

 

Źródła:
1. www.magazyndomowy.pl
2. www.oldstylehouse.blogspot.com
3. www.rosliny.urzadzamy.pl
4. fot. – www.greenerynyc.com