Drop by drop – zielony filtr wody

Często mamy wątpliwości co do czystości wody płynącej z naszych kranów. Problemem bywa kamień, czy niezbyt atrakcyjny zapach. Wiele osób montuje specjalne filtry, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed niechcianymi dodatkami w niezbędnym do życia płynie. Tematem zajął się Pratik Ghosh, który zaprojektował Drop by drop.

fot. www.dezeen.com

Drop by drop to mikro szklarnia, wypełniona roślinami doniczkowymi, uzupełniona o system rur przez które ma być wlewana woda do oczyszczenia (jak zapewnia projektant również ta z pralek i umywalek). Niezbędnym elementem jest oczywiście światło, dzięki któremu wewnątrz kopuły zachodzi proces fotosyntezy. Korzenie pobierają wodę, która transportowana jest do części nadziemnej rośliny, a stamtąd za sprawą transpiracji, a nawet gutacji, trafia do powietrza w formie pary wodnej. Pompa, wchodząca w skład zestawu, kontroluje przepływ powietrza w systemie, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces transpiracji. Kolejnym etapem jest skraplanie pary wodnej zassanej z kopuły, tak powstaje woda destylowana. Należy do niej dodać odpowiednią ilość soli, aby ta nadawała się do picia. Pozytywnym efektem ubocznym systemu jest produkcja tlenu.

fot. www.dezeen.com

'Na podobnej zasadzie działa Amazonia' – tłumaczy autor, Pratik Ghosh. 'Jest to mini biosfera zawierająca w sobie pięć podstawowych czynników niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Chodzi o ciepło, wiatr, światło, ciśnienie i wilgotność, wszystko utrzymane w odpowiednich proporcjach.'

fot. www.dezeen.com

Podczas dłuższej nieobecności właściciela, rury mogą zostać zatkane, a zamknięty mikroklimat pozwoli przeżyć roślinom bez podlewania nawet kilka miesięcy.

fot. www.dezeen.com

'Chodzi o to, aby zmienić podejście do konsumowania i oczyszczania wody na większą skalę' – tłumaczy Ghosh. 'Musimy zmienić system wartości, a sam proces oczyszczania wody najlepiej zacząć już w naszych domach. Wystarczy zebrać wodę z łazienki lub kuchni, a roślin pomogą ją oczyścić.'

fot. www.dezeen.com

System oczyszczania wody 'Drop by drop' jest bardzo powolnym procesem, lecz jego twórcza wierzy, że odpowiednio przeskalowany może dostarczyć 160l czystej wody w ciągu 12 godzinnego słonecznego dnia. Całość miałaby być zintegrowana z zielonym dachem i służyć również jako filtr dla wody deszczowej.

A co Wy myślicie o takim sposobie filtrowania wody? Piszcie!

 

 

Tags: