Phabit – im więcej ćwiczysz, tym piękniejsza jest Twoja roślina

Żyjemy w czasach w których praktycznie wszystkie nowe produkty wyposażenia domu nie mogą się obejść bez dedykowanej dla siebie aplikacji na smartfona. Pralka, szczoteczka do zębów, czy nawet okno! Standardem stała się też inteligentna donica z aplikacją, przez którą możemy kontrolować warunki w których żyje nasza roślina. Teraz twórcy poszli o krok dalej i stworzyli Phabit.

fot. www.dezeen.com

Phabit to inteligentna doniczka, a raczej komora, stworzona przez absolwenta Royal College of Art Jen – Hsien Chiu. Pojemnik w zależności od aktywności fizycznej połączonego użytkownika 'karmi' lub 'głodzi' roślinę w nim rosnącą. 

fot. www.dezeen.com

Phabit, który Chiu opracował w ramach programu inżynierii projektowania innowacji, ma na celu pomóc ludziom utrzymywać dobre nawyki. Inspiracją do stworzenia urządzenia był problem autora z regularnym chodzeniem na siłownię.
Do donicy została oczywiście stworzona aplikacja. Za jej pomocą użytkownik odpowiada na pytania, a następnie na podstawie odpowiedzi jest przyporządkowywany do jednej z czterech grup osobowości. Każda z grup posiada inny harmonogram zadań do wykonania w ustalonym czasie.

fot. www.dezeen.com

Aplikacja, jak większość podobnych narzędzi do uprawiania fitnessu, posiada możliwość śledzenia sygnału GPS. Dzięki temu 'widzi' ile czasu spędziliśmy w ruchu, w domu bądź na siłowni. Jednak największą innowacją jest połączenie aplikacji z donicą. Roślina jest regularnie podlewana i doświetlana jeśli użytkownik zachowuje dobre nawyki i systematycznie ćwiczy. W przeciwnym razie, roślina przestaje być podlewana, doświetlana i zaczyna umierać.

fot. www.dezeen.com

'To co odkryłem, to fakt, że obiekt nieżywy jest nudny dla użytkownika' – tłumaczy Hsien Chiu. 'Po tygodniu użytkownicy zazwyczaj mogą przewidzieć, co się wydarzy i tracą tym samym zainteresowanie. Z drugiej strony, np. zwierzę jest zbyt kłopotliwe dla większości ludzi. Inaczej jest w przypadku roślin. Spora część ludzi uważa rośliny za przedmioty będące gdzieś pomiędzy ożywionymi, a nieożywionymi elementami mieszkania. Jednak im dłużej z nimi mieszkają tym bardziej uważają je za swoich pupili. Tym samym czują się odpowiedzialni za ich zdrowie.'

fot. www.dezeen.com

Chiu do swoich tub wybrał rośliny odporne na dłuższy niedobór wody, aby te nie zwiędły z powodu kilkudniowej przerwy w nawadnianiu spowodowanej brakiem aktywności użytkownika.

A co Wy myślicie o tym niecodziennym połączeniu roślin z aktywnością fizyczną?