Tak będzie wyglądała marsjańska szklarnia

Jakiś czas temu na naszym blogu mogliście przeczytać o pierwszej roślinie wyhodowanej w kosmosie. Teraz NASA poszła o krok dalej i zaprojektowała nadmuchiwaną szklarnię do zrównoważonej uprawy warzyw na Marsie. Czy wygląda podobnie do tych prezentowanych w filmie Marsjanin? Zobaczcie sami!

fot. The University of Arizona

Na rekord

W zeszłym miesiącu, astronautka Peggy Whitson pobiła rekord długości czasu spędzonego na orbicie okołoziemskiej przez amerykańskiego astronautę. Nie była na Ziemi już ponad 530 dni! Tu z kolei nasuwa się pytanie – jak długo człowiek może się obejść bez zielonej planety? Astronauci uzależnieni są obecnie od dostaw z ziemi. A gdyby sami mogli wyhodować na orbicie świeże warzywa? Tu z pomocą przyszli naukowcy z uniwersytetu w Arizonie, którzy zaprojektowali prototyp szklarni do uprawy warzyw w kosmosie.

fot. The University of Arizona

Węgiel w kosmosie

Prototyp został zaprojektowany tak, aby możliwe było utrzymanie ciągłej diety wegetariańskiej astronautów na Marsie lub Księżycu. Do tej pory NASA testowała swoje możliwości tylko na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wprowadzenie kosmicznej szklarni nie tylko urozmaici dietę ludzi przebywającej na orbicie, ale pomoże też w produkcji tlenu, oczyszczaniu wody, a nawet zagospodarowaniu odpadów. Po wprowadzeniu 'zielonej części' stacji kosmicznej, całość ma stworzyć system o nazwie 'Bioregeneratywny system wspomagania życia'. Brzmi skomplikowanie, prawda? A w rzeczywistości jest bardzo proste i opiera się na obiegu węgla w naturze, dokładnie tak samo jak dzieje się to na naszej planecie.

fot. The University of Arizona

Mikroświat

Dr Gene Giacomelli, dyrektor ośrodka rolnictwa na uniwersytecie w Arizonie tłumaczy, że: 'Próbujemy stworzyć warunki dla roślin podobne do tych jakie są na Ziemi, wraz ze wszystkimi procesami jakie tam zachodzą. Można powiedzieć, że każda szklarnia jest mikro Ziemią z tlenem i pożywieniem'.

fot. The University of Arizona

Hydroponiczna szklarnia może wykorzystywać zarówno światło naturalne jaki i to sztuczne z żarówek LED, wszystko w zależności w jakim miejscu się znajduje. Pomieszczenie w którym mają rosnąć rośliny ma za zadanie być jak najbardziej samowystarczalne, co ma jeszcze bardziej ułatwić podbój kosmosu i innych planet.

 

 

Tags: