Zielona ściana oczyszczająca powietrze w nowojorskim centrum ratunkowym

W jednym z wieżowców na nowojorskim Bronxie otwarto w czerwcu ubiegłego roku centrum ratunkowe z dosyć odważnym i nietypowym rozwiązaniem. Konstruktorzy zrezygnowali w kilku pomieszczeniach z mechanicznych filtrów powietrza, a w zamian wprowadzili zieloną ścianę.

fot. www.fastcompany.com

Wewnątrz budynku pracownicy głównie odbierają zgłoszenia z numeru 911, ale centrum jest również przygotowane na pełnienie roli punktu medycznego w sytuacjach kryzysowych. Wnętrza mają ograniczony dostęp do światła słonecznego, albo są pozbawione go całkowicie. Mimo to w tak trudnych warunkach przeprowadzany jest eksperyment z żyjącą ścianą.

Ściana zbudowana jest z modułów-kostek wypełnionych roślinami w systemie hydroponicznym. Jej zadaniem jest stworzenie bardziej kojącego i przyjemnego otoczenia, co oczywiście nie jest nowością w przypadku takich konstrukcji. To co różni to rozwiązanie od innych to dodatkowe zadanie jakim jest zastąpienie mechanicznych filtrów powietrza.

fot. www.fastcompany.com

'Konwencjonalne systemy HVAC można porównać do antybiotyków – ich głównym zadaniem jest pomoc naszemu organizmowi, ale jeśli z nim przesadzimy może nam zaszkodzić' – mówi Anna Dyson z centrum architektury, nauki i ekologii. 'Szukamy sposobu na przejście z systemów 'antybiotycznych' na te probiotyczne, co nie jest proste. Nasza zielona ściana drastycznie różni się od tych pierwszych pojawiających się w budynkach. Jest ona częścią systemu o nazwie Ściana Aktywnej Fitoremediacji (Active Modular Phytoremediation Wall) połączonej z systemem wentylacji budynku'.

Większość zielonych ścian wykorzystuje ziemię jako podłoże i to działa, ale niewiele pomaga w temacie oczyszczania powietrza we wnętrzu. W przypadku systemu AMPW przepływ powietrza przez konstrukcję jest ułatwiony co pomaga w skutecznym wychwytywaniu zanieczyszczeń przez rośliny.

fot. www.fastcompany.com

Projekt zakłada w dalszej kolejności dokładne zbadanie ilości powietrza jaka może być oczyszczona w danym czasie przez określoną ilość roślin. 'Jak skutecznie połączyć naukę i inżynierię, aby w efekcie otrzymać czyste powietrze? To właśnie to nad czym aktualnie pracujemy' – mówi Jason Vollen, dyrektor ds. budynków o zwiększonych parametrach w firmie AECOM. 'Posiadanie konstrukcji testowych jest konieczne do sprawdzenia czy dane rozwiązania mają rację bytu'.

Ściana w centrum ratunkowym jest największą konstrukcją zbudowaną w tym systemie. Jednocześnie konstruktorzy badają wpływ ich rozwiązania na mniejszych ścianach m.in. na jednej z nowojorskiej uczelni. Przeprowadzane są tam badania na temat wpływu roślin na człowieka, koncentrację, czujność i szybkość rozwiązywania problemów.

Badania na temat fitoremediacji zapoczątkowała NASA, która potrzebowała rozwiązania umożliwiającego oczyszczanie powietrze w obiegach zamkniętych. Naukowcy mają nadzieję, że rozwiązanie wykorzystujące zieloną ścianę pozwoli zapewnić dostęp do czystego powietrza całemu budynkowi, nawet w razie odcięcia od świata zewnętrznego. Kolejną szansą jest obniżenie kosztów związanych z systemem wentylacji.

A Wy co myślicie o wprowadzaniu naturalnych rozwiązań zamiast tych mechanicznych? A może w naszych przychodniach i szpitalach też powinno pojawić się więcej zieleni? Piszcie!