Maranta – Maranta

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj wiecznie zielonych roślin z rodziny marantowatych, naturalnie występujący na kontynentach amerykańskich od południowego Meksyku po północną Argentynę. Liście maranty są owalne i dość duże, z dobrze widocznym unerwieniem, które bywa niekiedy kontrastowe do koloru blaszki liściowej. W zależności od odmiany nerwy mogą być np. ciemnozielone, bordowe, różowe, czerwone lub brązowe. Zewnętrzna strona blaszki liściowej sprawia wrażenie aksamitnej i jest bardzo miła w dotyku. Roślina wydaje też białe, niewielkie kwiaty, które są jednak mało dekoracyjne i w uprawie doniczkowej zwykle się je usuwa. Niektóre gatunki marant są dość wysokie (ok. 1,5 m.), ale najczęściej uprawiana w mieszkaniach maranta leuconeura, dorasta jedynie do ok. 30 – 40 cm.

STANOWISKOSTANOWISKO

Roślina lubi miejsce oświetlone, lecz niezbyt słoneczne. Nie powinniśmy jej narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Odpowiednią temperaturą w okresie letnim jest przedział 22-26°C, natomiast w okresie spoczynku (jesień, zima) temperatura powinna być niższa i wynosić 18-20°C. Należy przy tym uważać, aby nie spadała poniżej 15-16°C. Maranty są też wrażliwe na inne czynniki zewnętrzne takie jak przeciąg, wyziewy gazowe oraz zimna woda.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Do podlewania tej rośliny powinniśmy używać miękkiej, letniej wody. W okresie wzrostu warto ją podlewać obficie. Jednakże nie powinniśmy dopuścić do gromadzenia się wody na dnie doniczki, jak i do przesuszenia bryły korzeniowej. Od września do lutego powinniśmy marantę podlewać znacznie oszczędniej.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Roślinę nawozimy średnio co 14 dni połową zalecanej dawki z opakowania. Dobrym nawozem będzie ten przeznaczony dla roślin ozdobnych z liści. Maranta nie toleruje przenawożenia dlatego zwracajmy na to szczególną uwagę.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy zwykle raz do roku wiosną. Zapewniamy roślinie dobry drenaż i nie ugniatamy mocno ziemi. Najlepszym podłożem jest żyzna oraz lekko kwaśna ziemia darniowo-liściowa, z dodatkiem torfu i piasku oraz niezbyt wysoki, ale szeroki pojemnik.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny

Podczas wiosennego przesadzania dzielimy ostrożnie roślinę na mniejsze egzemplarze. Każda cześć powinna posiadać dobrze rozrośnięty fragment systemu korzeniowego.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Gdy roślin jest już dobrze rozrośnięta możemy uciąć długi pęd i uzyskać z niego sadzonki. Ważne aby sadzonka zawierała zgrubienie (kolanko) z którego roślina wypuści nowe korzenie. Sadzonkę ukorzeniamy w naczyniu z wodą.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej pojawiającym się szkodnikiem jest przędziorek. Pozostałe problemy są spowodowane głównie błędami uprawowymi.

UWAGIUWAGI

Nie używamy środka do nabłyszczania liści.

Najpopularniejsze odmiany:

’Erythroneura' – ciemno zielone liście z czerwonym unerwieniem
’Kerchoveana' – zielone liście z brązowymi plamami
’Massangeana' – ze spodem liści w kolorze czerwonym
’Fascinator' – liście zielone z czerwonym unerwieniem

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.ogrodnik-amator.pl
3. www.mojafirma.infor.pl
4. fot. www.in.pinterest.com