Zieleń w galeriach handlowych – M1 Kraków

Informacje podstawowe:

Centrum handlowe w dzielnicy Czyżyny, przy alei Pokoju, otwarte w październiku 2001. Jest to jednopoziomowy budynek w którym znajduje się kilkadziesiąt sklepów i butików.

M1 Kraków

Okiem ogrodnika

M1 jest jedną z większych galerii jednopoziomowych jakie odwiedziłem do tej pory. Jako że jest grudzień, cała galeria jest przystrojona ozdobami świątecznymi, światełkami, choinkami. W styczniu piękne dodatki znikną, a galerię będzie zdobić 'ekspozycja stała'. Czy są w niej również rośliny? Niestety nie. Choć prawdopodobnie jest to spowodowane remontem ławek połączonych z donicami.

M1 Kraków

Zbiorniki wypełnione są keramzytem, czyli jest szansa że pojawi się tam jakaś zieleń, miejmy nadzieję że nie sztuczna. Przeglądając internet natrafiłem na kilka zdjęć na których widać, że w donicach rosły fikusy benjamina.
Nie można powiedzieć, że w M1 nie ma ani jednej rośliny. Honor ratują sklepy i kawiarnie. Niektóre restauracje na prawdę się postarały, co trzeba pochwalić…

M1 Kraków

M1 Kraków

…choć zdarzyły się również takie które poszły na łatwiznę i ustawiły płot ze sztucznej turzycy.

M1 Kraków

Jeśli chodzi o ilość wolnego miejsca w holach, jest go na prawdę dużo. Spokojnie można by tam ustawić kilka wolnostojących donic z zielenią.

M1 Kraków

M1 Kraków

M1 Kraków

Nie pozostaje nic innego jak czekać na zakończenie remontu siedzisk i miejmy nadzieję pojawienie się roślin. Dajcie znać kiedy to się zmieni, z chęcią zobaczę efekty.

Spis roślin:

brak roślin

Podsumowanie

M1 ma duży potencjał, którego nie wykorzystuje. Puste przestrzenie które można zagospodarować, donice bez roślin (oby tylko chwilowo). Na pochwałę zasługują wynajmujący, którzy zainwestowali we własną zieleń. Brawo!

Ocena pod względem zieleni: 2/10

Lista najlepszych galerii:

  1. Bonarka City Center – 9/10
  2. Centrum handlowe Czyżyny – 6/10
  3. Galeria Kazimierz – 5/10
  4. Krokus – 5/10
  5. Galeria Plaza – 4/10
  6. Solvay Park – 3/10
  7. Park Handlowy Zakopianka – 3/10
  8. M1 Kraków – 2/10
  9. Galeria Bronowice – 1/10
  10. Futura Park – 0/10

A Wy co myślicie o roślinach w tej galerii?
Już wkrótce kolejna recenzja krakowskiego centrum handlowego.