Kaktus wielkanocny – Rhipsalidopsis gaertneri

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych naturalnie występujący w brazylijskich dżunglach. W naturze jest epifitem żyjącym na innych roślinach. Kaktus wielkanocny posiada mięsiste, płaskie, owalne, zielone człony, które układają się na kształt łańcucha, tworząc lekko wygięte, powcinane pędy, dorastające do ok. 30-40 cm wysokości. Składające się na pęd segmenty łodyg, pozbawione są kolców, ale na brzegach posiadają kępki delikatnych, żółtawych i niepozornych włosków – to zredukowane liście. Wiosną z uśpionych pąków znajdujących się na końcach najmłodszych członów (tzw. areoli) rozwijają się liczne i piękne kwiaty. Mają dość wąskie, ostro zakończone płatki, które układają się na pędzie promieniście. Kwitnienie najczęściej rozpoczyna się w marcu i może trwać do maja, o ile roślina przeszła wymagane okresy spoczynku.

STANOWISKOSTANOWISKO

Kaktus wielkanocny wymaga stanowiska słonecznego, ale nie bezpośrednio wystawionego na słońce. W naturze kwiat ten rośnie w koronach drzew, czyli w miejscu lekko zacienionym. Kaktusa można postawiać na przykład na parapecie okna przysłoniętego firanką albo żaluzjami. Pędy kaktusa wystawionego na pełne słońce stają się szorstkie i czerwienieją. Istotnym elementem uprawy jest temperatura otoczenia. W okresie wegetacji kaktus wielkanocny dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, ok. 18-20°C. Od listopada do stycznia należy pobudzić roślinę do kwitnienia i przenieść ją w miejsce o temperaturze 10°C. Kiedy tylko pojawią się pierwsze pąki, powinno się natychmiast przenieść roślinę do cieplejszego miejsca o temperaturze 16-18°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W czasie wzrostu (luty-październik) powinno się regularnie podlewać kaktusa, ale tylko wtedy kiedy ziemia zupełnie przeschnie. Kaktus wielkanocny jest epifitem, dlatego nie rośnie dobrze na mokrym podłożu, za to uwielbia wilgotne otoczenie Dobrym pomysłem jest zraszanie rośliny, jednoczenie pomijając pąki. Mokre kwiaty szybko opadają. Nawadniamy go miękką wodą, roślina nie lubi wapnia.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wzrostu roślinę należy nawozić co 2 tygodnie płynnym nawozem do kaktusów z niską zawartością azotu.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy co dwa, trzy lata najlepiej po kwitnieniu. Najlepszym podłożem jest specjalna mieszanka dla epifitów lub przygotowane przez nas podłoże składające się z ziemi torfowej i piasku w stosunku 3:1. Bardzo ważny jest drenaż na dnie donicy. Unikamy przesadzania starszych egzemplarzy, ograniczając się jedynie do wymiany wierzchniej warstwy gleby. Wybieramy donice płytkie i szerokie.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Sadzonki pobieramy ze szczytowych części pędów w maju lub czerwcu. Powinna składać się z przynajmniej 2 członów łodygi. Idealnym podłożem do korzenienia jest wilgotny piasek. Podczas ukorzeniania dobrze jest zapewnić temperaturę powyżej 20°C.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Największym zagrożeniem w uprawie kaktusa wielkanocnego są popełniane przez nas błędy uprawowe. Nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia korzeni i pojawienia się chorób grzybowych, zbyt suche powietrze sprzyja rozwojowi szkodników (np. przędziorków).

UWAGIUWAGI

Kaktus wielkanocny jest często mylony z kaktusem bożonarodzeniowym, ponieważ są to kwiaty bardzo do siebie podobne, jednak różnią się okresem kwitnienia i nieco wyglądem. Kaktus bożonarodzeniowy ma inny typ kwiatów, kwitnie w grudniu, a jego pędy są bardziej wygięte.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.swiatkwiatow.pl
3. www.forumogrodnicze.info
4. www.zielonyogrodek.pl
5. fot. www.flickr.com