Szlumbergera – Schlumbergera

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych, naturalnie występujący w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, w regionie Rio de Janeiro w Brazylii. Jest epifitem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach. Tworzy gęste kępy długich, przewieszających się pędów, podzielonych na segmenty. Szlumbergera nie posiada cierni, ale na szczycie spłaszczonych pędów mogą występować delikatne włoski lub szczecinki – to zredukowane liście. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach. Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie od grudnia (a czasem nawet od połowy października), zwykle do końca zimy. Paleta barw kwiatów jest ogromna, od różu, przez bieli, po kolor czerwony. Pokrój grudnika jest zwisający i mocno rozgałęziony a wysokość waha się na poziomie 15-30 cm.

STANOWISKOSTANOWISKO

Szlumbergera powinna stać w jasnym lub pół cienistym miejscu, na oknie o wystawie południowo-wschodniej lub zachodniej, nie toleruje ostrego słońca. Ostre promienie słoneczne doprowadzają do żółknięcia pędów, a nawet ich poparzeń. Niedobór światła powoduje natomiast wydłużenie się członów. W efekcie pojawia się mniej pąków kwiatowych. Temperatura jest kluczowym czynnikiem w uprawie grudnika. Kaktus ten dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (18-20°C). Upał może jednak doprowadzić do zaniku kwitnienia. Ważną sprawą jest zapewnienie grudnikowi temperatury 12-15°C przez okres 6-8 tygodni, od sierpnia do października.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Grudnik gromadzi zapasy wody w pędach, dlatego dobrze radzi sobie z pewnymi niedoborami wilgoci. Jej nadmiaru nie lubią natomiast korzenie. Podlewamy umiarkowanie miękką wodą, pozwalając na lekkie przeschnięcie podłoża. W okresie spoczynku prawie zapominamy o podlewaniu. Podlewanie w tym czasie jest dużym błędem.
W okresie rozwoju pąków kwiatowych grudnikowi służy zraszanie miękką wodą. Rozwiniętych kwiatów nie spryskujemy.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W czasie wegetacji roślinę podlewamy co 3-4 tygodnie roztworem mieszanki nawozowej dla kaktusów. Zabieg wykonujemy od wiosny do końca lata.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Grudnik nie wymaga częstego przesadzania, co 3-4 lata warto przesadzić go do świeżego podłoża, najlepiej do specjalnej ziemi dla kaktusów (podłoże powinno być przepuszczalne). W przypadku starych egzemplarzy wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Jeśli sami chcemy zrobić mieszankę dla przesadzanej rośliny, to powinna się ona składać z torfu i gruboziarnistego piasku, warto również dodać przekompostowanej kory. Bardzo ważny jest drenaż na dnie donicy. Wybieramy donice szerokie ale płaskie.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki pędowe

Bardzo prosty sposób polegający na ucięciu fragment składający się z dwóch spłaszczonych członów łodygi (ważne, aby nie były zakończone pędem kwiatowym). Następnie wsadzamy pęd do wilgotnego piasku lub mieszanki piasku z torfem. Po kilku tygodniach pojawiają się młode korzenie.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Roślina rzadko choruje, ale na pędach mogą pojawić się wełnowce i tarczniki. Problemem jest również gnicie korzeni w wyniku zbyt częstego podlewania.

UWAGIUWAGI

Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8-10ºC). Wpływ ma również ilość dostępnego światła. Grudnik jest typową rośliną dnia krótkiego. Zakwitnie dopiero, gdy noc będzie dłuższa od dnia.

Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo często mylony z kaktusem wielkanocnym – Rhipsalidopsis gaertneri. Są one bardzo podobne, a najpewniejszym sposobem na bezbłędną identyfikację jest poczekanie na kwitnienie.

Najpopularniejsze odmiany:

’Bristol Queen' – białe kwiaty,
’Bristol Rose' – dwubarwne kwiaty – ciemnoróżowe i białe,
’Christmas Cheer' – dwubarwne kwiaty – pomarańczowo-czerwone,
’Dark Eva' – dwubarwne kwiaty – biało-różowe,
’Gold Charm' – żółte kwiaty,
’Nicole' – różowe kwiaty,
’Sunset Dancer' – czerwone kwiaty,
’Thoralise' – jasnoczerwone kwiaty,
’Westland' – małe, czerwone kwiaty,
’White Christmas' – białe lub biało-różowe kwiaty.

 

Źródła:
1. www.zielonyogrodek.pl
2. www.ladnydom.pl
3. www.swiatkwiatow.pl
4. www.wymarzonyogrod.pl
5. fot. www.gardeningknowhow.com