Dendrobium – Dendrobium

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj roślin z rodziny storczykowatych, pochodzący z tropikalnych obszarów Azji. Dendrobium to jedna z największych i najbardziej zróżnicowanych grup storczyków. Rośliny mogą być wielkości kilku milimetrów lub 2 metrów. Również kwiaty są mocno zróżnicowane, od zupełnie niewielkich do ponad 12 centymetrowych. Dendrobium mogą mieć pachnące kwiaty lub bez zapachowe, kwiatostany mogą być rozgałęzione lub pojedyncze, mogą kwitną krótko lub ponad miesiąc. Storczyki te wytwarzają organy gromadzące substancje zapasowe – pseudobulwy, czyli długie zgrubiałe pędy oraz mięsiste liście. Dzięki temu mogą dobrze przechodzić okres spoczynku niezbędny, by rośliny te mogły zawiązać pąki kwiatowe.

STANOWISKOSTANOWISKO

Dendrobium powinno być uprawiane przy stosunkowo wysokim poziomie światła – najlepiej na oknie wschodnim lub południowym, gdzie powinno otrzymywać 3-4 godziny pełnego światła słonecznego dziennie. Od początku czerwca do połowy października należy zmienić okno południowe na bardziej zacienione stanowisko, aby nie poparzyć rośliny. Zimą powinno otrzymywać maksymalną możliwą dawkę światła słonecznego.
Ze względu na wymagania termiczne, dendrobia dzielimy na dwie grupy.
1. Lubiące chłód (gatunki takie jak: D. nobile, D. loddigesii, D. kingianum). Wiosną i latem zapewniamy im temperaturę 18-24°C, natomiast w okresie spoczynku – jesienią i zimą: 10-15°C. W tym czasie zrzucają one liście. Utrzymanie chłodu jest bardzo ważne, by mogły zawiązać pąki kwiatowe. Na noc najlepiej ustawić je przy nieszczelnym oknie, gdzie temperatura wynosi około 10°C. Ta grupa dendrobiów zakwita wczesną wiosną.
2. Ciepłolubne (gatunki takie jak: D. phalaenopsis, D. bigibbum, D. pulchellum). Mają one trwałe liście przez cały rok. Wiosną i latem potrzebują 21-29°C, a jesienią i zimą: 15-18°C. U tej grupy gatunków kwitnienie trwa od drugiej połowy lata do późnej jesieni, a czasem przedłuża się aż do zimy.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W okresie aktywnego wzrostu, od wiosny do jesieni, powinny być podlewane po lekkim przeschnięciu podłoża. Okres ten może wynosić od 5 do 7 dni, w zależności od wilgotności, ruchu powietrza i dawki światła. Natomiast w okresie jesiennego lub zimowego okresu spoczynku po osiągnięciu dojrzałości przez nowe przyrosty, należy całkowicie zaprzestać podlewania i ograniczyć się tylko do okazyjnego zamgławiania. Tylko w bardzo suchych warunkach, gdy pseudobulwy wykazują widoczne oznaki braku wody, należy je lekko podlewać raz na dwa tygodnie. Chłodny i suchy okres spoczynku jest istotny dla roślin w uprawie i powinien trwać także po zakończeniu kwitnienia dopóki nie rozpocznie się wzrost nowych przyrostów na wiosnę. Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub destylowana. Można podlewać wodą z kranu, najlepiej przegotowaną i odstaną, ale wymaga to bezwzględnie corocznego przesadzania. Podlewać należy obficie i dokładnie, upewniając się, że woda wycieka wszystkimi otworami doniczki. Należy podlewać dopiero po przeschnięciu podłoża, ale w okresie aktywnego wzrostu nie można też dopuszczać do długotrwałego, całkowitego wyschnięcia 'na wiór'. Dobrym wskaźnikiem może być stan pseudobulwy. Jeżeli młode pseudobulwy marszczą się, oznacza to, że roślina jest za mało podlewana. Zalecanym sposobem podlewania jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Należy stosować nawozy dla storczyków. Zazwyczaj zabieg wykonujemy raz w miesiącu tak jak to jest podane na opakowaniu nawozu, lub co dwa tygodnie, ale o połowę mniejszą dawką. Nawozimy od wiosny do jesieni, zimą nie nawozimy!

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

W wypadku tych roślin podłoże powinno zawsze być przewiewne z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi. Przesadzanie wykonuje się tylko w przypadku rozłożenia się podłoża (co 2-3 lata), albo gdy roślina wyrasta z doniczki (gdy nowe pędy wyrastają poza krawędzią doniczki). Są to zasady obowiązujące przy podlewaniu wodą o zalecanej niskiej zawartości minerałów (wodą destylowaną, deszczówką lub wodą z filtra odwróconej osmozy). Jednak w wypadku podlewania wodą z kranu (także przegotowaną i odstaną itd.) należy bezwzględnie przesadzać co roku. Przesadzanie wykonuje się wiosną, zaraz po zauważeniu wzmożonej aktywności korzeni. Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe. Nie wolno stosować ziemi ogrodowej! Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Zalecana jest kora sosnowa o średniej granulacji (1-1,5 cm) z dodatkiem węgla drzewnego, perlitu lub keramzytu i odrobiny torfu włóknistego. Podłoże może także składać się z samej kory sosnowej lub chipsów kokosowych bez innych dodatków. Po przesadzeniu przez tydzień do 10 dni roślin nie podlewa się, aby korzenie mogły się zabliźnić.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrośla

U większości gatunków na węzłach pseudobulw, które nie kwitły, mogą wyrastać małe rośliny (pędy odroślowe), zjawisko to występuje, gdy w okresie spoczynku panuje wysoka temperatura. Gdy te małe rośliny zaczną wytwarzać korzenie, możemy je zdjąć z rośliny matecznej i wsadzić do podłoża.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Bywa atakowane przez przędziorki i wełnowce.
Powodem pojawienia się problemów z dendrobium jest niewłaściwe podlewanie.

UWAGIUWAGI

Najpopularniejsze gatunki:
Dendrobium antylopie
Dendrobium tajskie
Dendrobium Biggibum
Dendrobium nobile
Dendrobium Formosa
Dendrobium Callista

 

Źródła:
1. www.orchidarium.pl
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.ladnydom.pl
4. fot. www.worldlux.pl