Zieleń w galeriach handlowych – Centrum handlowe Czyżyny

Informacje podstawowe:

Centrum handlowe Czyżyny to jedno z pierwszych centrów w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta, otwarte w 2002 roku. Jest to średniej wielkości jednopoziomowe centrum handlowe o łącznej powierzchni handlowej 31 015 m².

Centrum handlowe Czyżyny

Centrum handlowe Czyżyny

Okiem ogrodnika

C.H. Czyżyny jest kolejną jednopoziomową galerią na mojej liście. A to wcale nie oznacza, że jest gorsza pod względem zieleni od swoich większych konkurentów, ale po kolei. Po przejściu przez całą galerię mogę roboczo podzielić ją na dwa hole: główny – przylegający do hipermarketu i boczny – zdecydowanie mniej zatłoczony. Zacznijmy od holu głównego, gdzie na prawdę dużo się dzieje.
Trafiłem tam na kompozycje jakich jeszcze w poprzednich galeriach nie widziałem. Połączenie przynajmniej 4 gatunków roślin posadzonych w 2-3 donicach. Zobaczcie sami!

Centrum handlowe Czyżyny

Centrum handlowe Czyżyny

Centrum handlowe Czyżyny

Centrum handlowe Czyżyny

W kompozycjach oczywiście klasyki takie jak: fikus benjamina, zamiokulkas czy bluszcz. Ale pojawiły się również gatunki rzadziej, a wręcz powiedziałbym niespotykane w miejscach publicznych np: kordylina, kroton czy aglaonema. Połączenia są zaskakujące, choć często nie do końca trafione (przynajmniej moim zdaniem). Przykładem jest grupa roślin składająca się z: fikusa benjamina, draceny, aglaonemy oraz cyprysa. Iglak totalnie nie pasuje do reszty i aż chce się go odstawić gdzieś na bok.

Centrum handlowe Czyżyny

Centrum handlowe Czyżyny

Dużym plusem jest ilość roślin, jest ich na prawdę dużo. Co kilka metrów trafiamy na kolejne 'składanki', choć wydawałoby się, że nie ma na nie miejsca. Brawo Czyżyny!
W holu bocznym jest zdecydowanie mniej ludzi i roślin. Nie oznacza to, że zieleń w tym miejscu jest gorsza. Mógłbym nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest tam bardziej dopasowana do galerii. Połączenie wysokiego fikusa ze ściółkującym epipremnum zdaje egzamin. Minimalistyczne, ale bardzo estetyczne rozwiązanie.

Centrum handlowe Czyżyny

Centrum handlowe Czyżyny

Donice w których znajdują się rośliny, są dopasowane do reszty małej architektury w galerii. Zieleń jest utrzymywana w bardzo dobrym stanie, nie jest poszarpana, ani chora.

Spis roślin:

Aglaonema – Aglaonema – około 10 szt.
Bluszcz pospolity – Hedera helix – około 20 szt.
Cyprys – Cupressus – 2 szt.
Dracena – Dracaena – 8 szt.
Epipremnum złociste – Epipremnum aureum – około 55 szt.
Fikus benjamina – Ficus benjamina – 11 szt.
Kordylina – Cordyline teminalis – 3 szt.

Centrum handlowe Czyżyny

Centrum handlowe Czyżyny

Kroton – Codiaeum – 2 szt.
Skrzydłokwiat – Spathiphyllum – 2 szt.
Zamiokulkas zamiolistny – Zamioculcas zamiifolia – 4 szt.

Podsumowanie

Patrząc proporcjonalnie na wielkość galerii i ilość zieleni w niej się znajdującej, mogę powiedzieć, że galeria jest wypełniona roślinami. Duża ilość gatunków, powtarzających się w kolejnych donicach, tworzą ciekawe kompozycje. Inną kwestią jest to, czy niektóre połączenia do siebie pasują, ale to już kwestia gustu. Co ważne, w galerii nie ma ani jednej sztucznej rośliny, a z kolei ta żywa jest zadbana. Brawo!

Ocena pod względem zieleni: 6/10

Lista najlepszych galerii:

  1. Bonarka City Center – 9/10
  2. Centrum handlowe Czyżyny – 6/10
  3. Galeria Kazimierz – 5/10
  4. Krokus – 5/10
  5. Galeria Plaza – 4/10
  6. Solvay Park – 3/10
  7. Park Handlowy Zakopianka – 3/10
  8. Galeria Bronowice – 1/10
  9. Futura Park – 0/10

A Wy co myślicie o roślinach w tej galerii?
Już wkrótce kolejna recenzja krakowskiego centrum handlowego.