Kilka wskazówek jak dbać o rośliny jesienią

Tak, znowu nastała jesień… temperatura na zewnątrz znacząco się zmieniła, tak samo Ty powinieneś inaczej zadbać o swoje rośliny w swoim mieszkaniu. Większość z nas wie jak dbać o rośliny wiosną i latem, ale prawdziwym wyzwaniem jest jesień i zima. Nie wiesz co zrobić, żeby Twoje rośliny przetrwały ten ciężki okres? Oto kilka wskazówek od naszego zespołu!

 1. Wstaw rośliny do pomieszczenia

  Jeśli wystawiłeś swoje rośliny latem, żeby pooddychały świeżym powietrzem to najwyższy czas, żeby znalazły się z powrotem w domu. Już temperatura poniżej 10°C jest w stanie zabić niektóre gatunki. Miej na uwadze również to, że rośliny mogą zabrać ze sobą szkodniki. Nawet jeśli ich nie widać na pierwszy rzut oka, warto dla pewności zrobić prysznic takiej roślinie.

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

 2. Przesadź rośliny

  Tak, zapewne niektórych to zdziwi, skoro zawsze sugerujemy aby przesadzać rośliny wiosną. To prawda, ale w przypadku szybko rosnących gatunków wystawionych w okresie letnim na zewnątrz, przy odpowiednich warunkach mogły znacząco zwiększyć swoje rozmiary. Warto rozważyć wtedy przesadzenie do większej donicy, co zapewni wiosną roślinie lepszy start.

 3. Oczyść liście

  Podobnie jak kurz osiada na regałach, tak samo zbiera się na liściach roślin. Warto raz na dwa tygodnie przetrzeć liście mokrą szmatką. Kurz zbierający się na roślinie blokuje komórki odpowiadające za oddychanie, utrudniając tym samym przeprowadzanie fotosyntezy. Oprócz liści warto umyć również okna ;) Im więcej światła wpadnie do wnętrza tym lepiej dla roślin.

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

 4. Zwiększ wilgotność

  Poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu dramatycznie spada po uruchomieniu ogrzewania. To może okazać się zgubne dla wielu roślin doniczkowych, które jak wiadomo w większości są roślinami tropikalnymi, potrzebującymi dużej wilgotności powietrza. Rozwiązaniem jest częste zraszanie roślin (z wyjątkiem kilku gat. nie lubiących wody na liściach). Świetnym rozwiązaniem jest zgrupowanie roślin lub zbudowanie zielonej ściany. Jak wynika z naszych obserwacji jest ona w stanie ustabilizować i utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Nie tylko rośliny będą szczęśliwe, Twoja skóra również odczuje tą zmianę.
  Pamiętaj, aby nie ustawiać roślin w pobliżu kaloryferów i okien które będą często otwierane. Duża różnica temperatur może doprowadzić nawet do śmierci rośliny.

 5. Zapewnij odpowiednią ilość światła

  Czas wędrówki słońca po niebie znacznie się skrócił, a co za tym idzie mamy mniej światła do dyspozycji. Niewystarczająca ilość światła w tym okresie to podstawowy błąd jaki popełniamy. Niektóre rośliny będą potrzebowały nowej lokalizacji. Stanowisko zbyt nasłonecznione w okresie letnim, teraz może okazać się idealnym dla większości roślin. Dodatkowo możesz co kilka dni obracać donice tak, aby rośliny były w równym stopniu oświetlane.

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

 6. Zapomnij o nawożeniu

  W okresie jesienno-zimowym proces wzrostu u roślin się zatrzymuje. Tym samym niepotrzebne, a wręcz niewskazane jest nawożenie roślin. Poczekaj z tym do wiosny.

 7. Podlewaj rzadziej

  To jedna z najistotniejszych wskazówek! Ponieważ tempo wzrostu roślin jest zahamowane jesienią i zimą, rośliny nie potrzebują tak dużej ilości wody, jak to miało miejsce wiosną i latem. Możesz podlewać rośliny nawet dwa razy rzadziej. Przykładowo, sansewierię możemy podlewać raz na miesiąc, a nie raz na dwa tygodnie. Ważne, aby jednocześnie pamiętać o zmniejszonej wilgotności powietrza i mniejszym zapotrzebowaniu na wodę. Kluczem do sukcesu jest obserwacja. Jeśli ziemia w donicy jest totalnie sucha to znak, że trzeba sięgnąć po konewkę.

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

  fot.: www.theplanthunter.thesill.com

A może Wy macie jeszcze jakieś wskazówki jak pielęgnować rośliny jesienią? Piszcie!